Porady

DOMOWE MASŁO – prostsze niż myślisz

11 sierpnia 2020
DOMOWE MASŁO 
         Jak zrobić smaczne domowe masło w 20 minut? I co najważniejsze: Czy jest tak swojskie jak niegdyś? A może lepsze? Zrobiłam, sprawdziłam i napiszę Wam jakie są moje wnioski. Polska zawsze słynęła z dobrego masła, które było naszym ulubionym dodatkiem do pieczywa. Oczywiście teraz mamy masła orzechowe, masło migdałowe, wegańskie, ale to właśnie masło śmietankowe od naszej poczciwej Mućki, zawsze będzie nam się kojarzyć z domem rodzinnym i jego ciepłem.
Wracając do masła. Uważam  że jest wyczuwalnie słodsze, niż to robione dawniej przez nasze babcie. W przeciwieństwie do tamtego ( jadłam jako dziecko więc wiem😎) nie zalatuje krową  😁( wiecie o czym piszę) i nie wyczuwa się w nim goryczki. Jeśli chodzi o różnicę między domowym a tym ze sklepu, też jest na PLUS! Niewątpliwie pierwsze jest wyczuwalnie twardsze. Z pewnością po wyjęciu z lodówki dłużej musimy czekać, aż zmięknie.
Podsumowując: moim zdaniem jest lepsze, nawet w porównaniu z masłami najlepszej jakości. Pamiętajmy tylko, aby użyć dobrej jakości śmietany, czyli bez karagenu i innego rodzaju dziwactwa. Są takie na rynku, najczęściej z małych mleczarni. Warto czytać skład!
Powodzenia 🙂

 

DOMOWE MASŁO 

0,5 l śmietany 30 – 36 %
DOMOWE MASŁO - prostsze niż myślisz

 DOMOWE MASŁO  przepis

Zimną śmietanę wlewamy do wysokiego naczynia i miksujemy. Na początku robimy to na szybkich obrotach. Można dodać śmietanę w temperaturze pokojowej, jednak ja wolę tą prosto z lodówki. Fakt, ubija się trochę dłużej, ale później i masło i maślanka mają fajniejszy smak.

Najpierw śmietana się zacznie pienić, później się ubija, a na koniec zacznie pojawiać się tzw kaszka czyli tłuszcz, który będzie oddzielał się od maślanki.

 

Teraz już ubijamy wolno ponieważ będzie chlapać.

Gdy tłuszcz zacznie zbijać się jedną większą kulę, a najbardziej osiądzie nam na mieszadle od miksera możemy zakończyć miksowanie.

 

Do głębokiego talerza wlewamy szklankę zimnej wody i za pomocą łyżki przekładamy masło ( odciskając maślankę) do talerza z wodą.

Przy pomocy łyżki, albo łopatki sylikonowej wyrabiamy masło w wodzie, aby odcisnąć z niego jak najwięcej maślanki, a masło ”zbić”w kształtną bryłę.

Przekładamy do pojemnika i gotowe. Kto chce może do lekko śmietanę posolić przed miksowaniem, albo na koniec ( już w pojemniku, póki miękkie) dodać koperek, czosnek i mieć swojskie smakowe masło.

Z 0,5 l śmietany ( u mnie 30%) wyszło 190 g masła, ze śmietany 36% wyjdzie z pewnością więcej. 

Smacznego 😊
Inne porady —–> TU
Czasem podczas ubijania śmietany, zdarzy się, że ją przeciągniemy i zaczyna się rozwarstwiać vel krupić. Nie ma powodów do dramatyzowania, brniemy w to dalej i robimy masło. A na krem…idziemy do sklepu po nową śmietanę. 😁
Domowe masło śmietankowe

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz