Chłodnik ogórkowy z rzodkiewką
Chłodnik ogórkowy z rzodkiewką, pyszny chłodnik warzywny. Sprawdzony przepis na aromatyczny, szybki w przygotowaniu chłodnik z ogórków, rzodkiewki i jogurtu. Jak zrobić chłodnik z ogórkiem? Są tacy co mówią że to cucumber soup, czyli zupa ogórkowa na zimno, Wegetariańska, fit zupa mleczna z ogórków, koperku i jogurtu. O chłodniku ogórkowym można śmiało powiedzieć, że to zupa bezglutenowa. Chłodnik można zrobić na dwa sposoby, chłodnik ogórkowy z chrupiącymi kawałkami warzyw i chłodnik zupa krem. Gładka, kremowa zupa z warzyw i ziół na zimno. Dziś chłodnik z makaronem. Kiedyś bardzo popularny makaron z ogórków, makaron z cukinii, dziś trochę zapomniane. A szkoda, taki warzywny makaron doskonale się sprawdza w letnich zupach na zimno. I innych lekkich potrawach.
Ten przepis na chłodnik to chrupiąca rzodkiewka, jako dodatek do ” makaronu” z ogórka i aromatyczny koperek. Jeśli szukasz pomysłu na szybką, lekką potrawę, albo co na obiad w upalne dni. Chłodnik ogórkowy i chłodnik litewski to dwie najpopularniejsze propozycje na zimne zupy. Jakie ogórki do chłodnika? Z czym się podaje chłodnik? Chłodnik ogórkowy ze śmietaną chłodnik z kefirem, co kto lubi.
Chłodnik warzywny
O chłodniku mówi się, że to zupa bez gotowania. Chłodnik to potrawa prosta, którą przygotowuje się ze świeżych warzyw i ziół. Chłodnik litewski podaje się z jajkiem gotowanym na twardo, to ze względu na szczawiany zawarte w botwince. Chłodnik z ogórków możemy podać z samych warzyw i nabiału, tu jajko już nie jest konieczne. Jednak jeśli ktoś lubi chłodnik z ogórków z gotowanym jajkiem nie ma problemu. Jak zrobić chłodnik ogórkowy? Jakie ogórki najlepsze na chłodnik? Z czym podawać zupy na zimno?
Zapraszam na przepis 🙂
Chłodnik ogórkowy przepis
ogórki gruntowe 7 – 8 sztuk
czosnek 2 ząbki
rzodkiewka 8 – 10 sztuk
gęsty jogurt naturalny 500 g
koperek 0,5 pęczka
sok z cytryny 1 – 2 łyżki
sól i pieprz do smaku
Chłodnik ogórkowy jak zrobić
Jak zrobić chłodnik z ogórków
Do chłodnika najlepsze są świeże ogórki gruntowe. Wybieraj nie za duże egzemplarze aby nie miały dużych gniazd nasiennych. Ogórki długie, foliowe na chłodnik się nie nadają. Pewnie, zrobisz chłodnik, ale czy on będzie smakował tak jak powinien?
Ogórki dokładnie umyj i osusz ręcznikiem. Przy pomocy obieraka do warzyw pokrój ogórki na nitki. Jeżeli w obieraczce nie masz takiego ostrza z ząbkami, pokrój ogórek w plasterki ( wzdłuż) a następnie w nitki, słomkę jak zwał tak zwał.
Jedną czwartą ogórków odłóż na bok, resztę przełóż do naczynia i zasyp płaską łyżeczką soli, dokładnie wymieszaj. Odstaw na około 10 minut.
Rzodkiewkę pokrój w kostkę lub plasterki, jak lubisz. Koperek drobno posiekaj.
Chłodnik na jogurcie, ale równie dobrze możesz go zrobić na maślance, lub połączyć oba te składniki. Kto chce bardziej wypasioną wersję, może dodać do jogurtu czy maślanki kilka łyżek gęstej śmietany.
Ogórki odciśnij z nadmiaru wody i przełóż do jogurtu, dobrze wymieszaj. Dodaj sok z cytryny, pieprz, rozgnieciony czosnek i rzodkiewkę. Dopraw do smaku. Jeżeli będziesz zupę schładzać i podawać za jakiś czas, nie dodawaj koperku. Koperek ma to do siebie, że mocno zdominuje potrawę i będzie to chłodnik koperkowy. Dlatego najlepiej dodać go tuż przed podaniem.
Przed podaniem dodajemy do chłodnika koperek, nakładamy na talerz i do każdej porcji dodajemy chrupiącego makaronu z ogórków.
Jeżeli wolisz chłodnik krem, wtedy wszystkie składniki zmiksuj razem ( poza koperkiem) który dodajemy na końcu.
ZOBACZ koniecznie : chłodnik litewski na maślance, chłodnik ogórkowy z miętą,
Smacznego 😊
Brak komentarzy