Przepisy na Boże Narodzenie Dania obiadowe

Makówki wigilijne – przepis

22 listopada 2020
Makówki wigilijne

 

Makówki wigilijne - przepis

 

 

     Makówki wigilijne, jak zrobić? Przepis na tę słodką pyszną potrawę z maku i bakalii serwuje się na wigilijnym stole. Często na grupach  FB dochodzi do zgrzytów, bo ktoś robi inaczej. A to że inaczej, wcale nie znaczy, że źle. Makówki to dużo bakalii, orzechy, miód, rum i mak. Potrawa wigilijna popularna na Śląsku i nie tylko. Każdy region, każda rodzina miała i ma swój przepis makówki wigilijne. Pokusiłam się i poszperałam w starych zakurzonych archiwach, wyjaśniło się kilka sprzeczności. Jak się robi makówki wigilijne? Jak się robi makówki wigilijne? Co dodajemy do makówek? 

 

Jak zrobić makówki? Makówki to deser wigilijny, jego symbolika to bogactwo, płodność, rodzina i mądrość ( orzechy). Każdy musiał spróbować tego specjału, aby NOWY ROK był dla niego pomyślny. Kiedyś mak gotowało się na wodzie, nie było lodówek, a mleko powodowało szybsze kiśnięcie potrawy. Niedopuszczalne było robienie z innego pieczywa niż domowa drożdżówka. Teraz wykorzystuje się do tego zwykłe bułki, chałkę lub sucharki. Dziś bakalie moczy się w rumie, kiedyś to były tylko suszone jabłka i śliwki oraz orzechy, moczone w samogonie. Dawniej dodawano tylko miód jako dar natury, z czasem zaczęto zastępować go cukrem w połowie lub nawet w całości. Zapraszam także na śledzie ze śmietaną w ziemniakach pieczonych oraz udka pieczone na kapuście z grzybami.

Zapraszam na przepis! 🙂

 

 

Makówki wigilijne – przepis

 

300 g wysuszonej drożdżówki

0,5 kg maku

1 l mleka

bakalie dużo bakalii 

miód

50 mililitrów rumu

100 g masła

 

 

Makówki wigilijne - przepis

 

 

 

Makówki wigilijne  – przepis

 

Bakalie, co znaczy dużo? Ja daję prawie tyle samo (wagowo) co maku, każdy może dać tyle ile mu odpowiada. U mnie to rodzynki, skórka pomarańczowa, orzechy włoskie, laskowe, suszone śliwki, morele, migdały. Te grubsze kroimy na mniejsze kawałki, zalewamy rumem i odstawiamy na godzinę. Należy pamiętać aby kilka razy zamieszać. 

 

Mak mielimy na sucho, lub zalewamy gorącym mlekiem albo wodą gotujemy 20 minut, odcedzamy i dopiero mielimy. Można już kupić w sklepach mielony mak. Tak przygotowany mak zalewamy mlekiem (1 litr), dodajemy masło i gotujemy około 10 minut, mieszając aby się nie przypaliło. Odstawiamy do ostygnięcia. Masa musi ostygnąć aby nie zabić dobrodziejstwa zawartego w miodzie!

 

 

Makówki wigilijne - przepis

 

 

Do chłodnej ( nie zimnej) masy dodajemy bakalie z rumem, miód do smaku, mieszamy. Jeśli nie chcemy użyć alkoholu można dać więcej migdałów lub jeśli ktoś używa aromat rumowy. 

 

Drożdżówkę kroimy na 1 cm kromki. Miskę wykładamy na przemian makiem i kromkami ciasta. Zaczynając od maku i na maku kończąc.  Kiedyś makówki układano w dużych miskach i to jest najwygodniejszy sposób. Jeśli chcemy zrobić potrawę symbolicznie, można to zrobić w kilku salaterkach. Wierzch dekorujemy jak nam się podoba, szczelnie zawijamy w folię i odstawiamy do lodówki co najmniej na noc.

 

Makówki, choć to się może nie wydawać są przepyszne. Najlepsze następnego dnia i czym dłużej postoją to lepsze. Tak naprawdę to prosty wigilijny deser, godny polecenie. Tego trzeba spróbować, tu słowa to za mało!

 

Tak jak wspomniałam na początku można robić na wodzie ( jak dawniej) można na mleku, ja zdecydowanie polecam te na mleku i koniecznie z miodem bez cukru. 

Smacznego 😊

 

Inne potrawy wigilijne ====> TU

 

Makówki wigilijne - przepis

 

Źródło:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mak%C3%B3wki

https://www.kuchnia-slaska.pl/przepisy/mak-wki/

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz