Boże Narodzenie Mak

Makówki wigilijne – przepis

22 listopada 2020
Potrawa z maku, miodu, orzechów i rodzynek - makówki wigilijne

 

 

 Makówki wigilijne

     Makówki wigilijne, jak zrobić? Tradycyjne śląskie makówki czasem z chałką innym razem z ciastem drożdżowym.  Przepis na tę słodką pyszną potrawę ciasta drożdżowego, maku i bakalii serwuje się na wigilijnym stole. Często na grupach  FB dochodzi do zgrzytów, bo ktoś robi makówki inaczej. A to że inaczej, wcale nie znaczy, że źle. Makówki wigilijne to dużo bakalii, orzechy, miód, rum i mak. Potrawa wigilijna popularna na Śląsku i nie tylko. Każdy region, każda rodzina miała i ma swój przepis wigilijne makówki. Pokusiłam się i poszperałam w starych zakurzonych archiwach, wyjaśniło się kilka sprzeczności.  Jak się robi makówki wigilijne? Co dodajemy do makówek? Wigilijne makówki z chałką czy ciastem drożdżowym? 

 Makówki

Jak zrobić makówki? Makówki to deser wigilijny, jego symbolika to bogactwo, płodność, rodzina i mądrość ( orzechy). Każdy musiał spróbować tego specjału, aby NOWY ROK był dla niego pomyślny. Kiedyś mak gotowało się na wodzie, nie było lodówek, a mleko powodowało szybsze kiśnięcie potrawy. Niedopuszczalne było robienie z innego pieczywa niż domowa drożdżówka. Teraz wykorzystuje się do tego zwykłe bułki, chałkę lub sucharki. Dziś bakalie moczy się w rumie, kiedyś to były tylko suszone jabłka i śliwki oraz orzechy, moczone w samogonie. Dawniej dodawano tylko miód jako dar natury, z czasem zaczęto zastępować go cukrem w połowie lub nawet w całości. Zapraszam także na śledzie ze śmietaną w ziemniakach pieczonych oraz udka pieczone na kapuście z grzybami.

Zapraszam na przepis! 🙂

 

 

 

 Makówki wigilijne

 

 

Makówki wigilijne – przepis

 

300 g wysuszonej drożdżówki

0,5 kg maku

1 l mleka

bakalie dużo bakalii 

miód

50 mililitrów rumu

100 g masła

 

 

Makówki wigilijne - przepis

 

 

 

Makówki wigilijne  jak zrobić

 

Bakalie, co znaczy dużo? Ja daję prawie tyle samo (wagowo) co maku, każdy może dać tyle ile mu odpowiada. U mnie to rodzynki, skórka pomarańczowa, orzechy włoskie, laskowe, suszone śliwki, morele, migdały. Te grubsze kroimy na mniejsze kawałki, zalewamy rumem i odstawiamy na godzinę. Należy pamiętać aby kilka razy zamieszać. 

 

Mak mielimy na sucho, lub zalewamy gorącym mlekiem albo wodą gotujemy 20 minut, odcedzamy i dopiero mielimy. Można już kupić w sklepach mielony mak. Tak przygotowany mak zalewamy mlekiem (1 litr), dodajemy masło i gotujemy około 10 minut, mieszając aby się nie przypaliło. Odstawiamy do ostygnięcia. Masa musi ostygnąć aby nie zabić dobrodziejstwa zawartego w miodzie!

Makówki wigilijne - przepis

 

 

Do chłodnej ( nie zimnej) masy dodajemy bakalie z rumem, miód do smaku, mieszamy. Jeśli nie chcemy użyć alkoholu można dać więcej migdałów lub jeśli ktoś używa aromat rumowy. 

 

Drożdżówkę kroimy na 1 cm kromki. Miskę wykładamy na przemian makiem i kromkami ciasta. Zaczynając od maku i na maku kończąc.  Kiedyś makówki układano w dużych miskach i to jest najwygodniejszy sposób. Jeśli chcemy zrobić potrawę symbolicznie, można to zrobić w kilku salaterkach. Wierzch dekorujemy jak nam się podoba, szczelnie zawijamy w folię i odstawiamy do lodówki co najmniej na noc.

 

Makówki, choć to się może nie wydawać są przepyszne. Najlepsze następnego dnia i czym dłużej postoją to lepsze. Tak naprawdę to prosty wigilijny deser, godny polecenie. Tego trzeba spróbować, tu słowa to za mało!

 

Tak jak wspomniałam na początku można robić na wodzie ( jak dawniej) można na mleku, ja zdecydowanie polecam te na mleku i koniecznie z miodem bez cukru. 

Smacznego 😊

 

Inne potrawy wigilijne ====> TU

 

Makówki wigilijne - przepis

 

Źródło:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mak%C3%B3wki

https://www.kuchnia-slaska.pl/przepisy/mak-wki/

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz