Boże Narodzenie Zupy

Wigilijna zupa grzybowa

15 grudnia 2021
Wigilijna zupa grzybowa

Wigilijna zupa grzybowa z suszonych grzybów

Prosty przewodnik krok po kroku  na  czystą zupę z suszonych grzybów na Wigilię. Tak przygotowana zupa grzybowa to nie tylko danie wigilijne, to także zupa z grzybów , którą można zabielić i podać na obiad. Prosta, postna zupa grzybowa jak dawniej. Klasyczna  zupa wigilijna bez śmietany, to obok czerwonego barszczu pozycja obowiązkowa. Zupa grzybowa z makaronem, z kluskami, z ziemniakami lub łazankami, co kto lubi.  Jak zrobić zupę grzybową z suszonych grzybów? Klarowna czy zabielana, biała czy ciemna, masz prawo wybrać.

Zupa grzybowa wigilijna Babci 

Postna zupa grzybowa na wigilię z suszonych grzybów. Przepis na zupę grzybową bez zabielania. Jakie przyprawy do zupy grzybowej? Jak doprawić zupę z suszonych grzybów jak doprawić aby była smaczna, a jednocześnie nie zdominować grzybów? Wigilijna zupa grzybowa tak jak inne potrawy na ten dzień jest prosta z niewielką ilością składników. Jakie grzyby na zupę wigilijną?  Co do zupy grzybowej wigilijnej? Przepis na czystą zupę wigilijną, którą można podać z makaronem, ziemniakami, uszkami czy innym ulubionym dodatkiem.

 

Zapraszam na przepis 🙂

 

 

Wigilijna zupa grzybowa

Wigilijna zupa grzybowa

 

 

Wigilijna zupa grzybowa przepis

marchew 1 sztuka

pietruszka 1 sztuka

seler plaster

por  biała część

cebula

czarny pieprz kulki 1 łyżeczka

garść suszonych grzybów

sól i pieprz do smaku

 

 

Wigilijna zupa grzybowa

Wigilijna zupa grzybowa

 

 

 

Jak zrobić wigilijną zupę grzybową 

 

Suszone grzyby, jakie masz zalej na noc zimną wodą,  aby namokły. Osobiście do zupy grzybowej lubię grzyby suszone mieszane, wtedy zupa wychodzi bogatsza w smaku. Z samych prawdziwków zupa wychodzi dużo delikatniejsza, mniej intensywna w smaku.

 

Następnego dnia gotuj grzyby ( woda powinna być 3 – 5 cm ponad grzyby)  na wolnym ogniu około 30 minut.

 

 

 

 

Dodaj do grzybów obrane warzywa, opaloną cebulę, kulki pieprzu. Dodaj tyle wody, aby warzywa były przykryte, gotuj kolejne 30 minut.

 

Przecedź wywar  bardzo ostrożnie, nie zlewaj z samego spodu tam mogą być resztki piachu i lasu jakie były na grzybach. Dopraw do smaku solą i pieprzem.

 

Jeżeli masz grzyby mrożone możesz przygotować zupę grzybową tak samo jak z grzybów suszonych, z tą różnicą że grzybów nie moczysz, nie rozmrażasz tylko rzucasz wprost na wrzątek do warzyw i gotujesz.

 

Z czym podawać zupę grzybową? Z czym chcesz, z czym lubisz. Ja polecam z makaronem, zupa grzybowa i gruba wstążka to coś dla mnie.

 

Wejdź i zobacz inne świąteczne propozycje: przepis na bigos,  śledzie po kaszubskuśledzie po hawajsku 

 

Smacznego 😊

 

Wigilijna zupa grzybowa

Wigilijna zupa grzybowa

 

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz