Zupy

Zupa grzybowa przepis

19 stycznia 2021
Zupa grzybowa przepis

 

 

Zupa grzybowa z mrożonych grzybów 

Dzisiaj zupa grzybowa z mrożonych grzybów krok po kroku. Taka namiastka lata gdy za oknem śnieg i mróz, wtedy walory grzybów leśnych docenia się jeszcze bardziej. Zupa grzybowa przepis sprawdzony i polecany.  Klasyczna zupa grzybowa na żeberkach z ziemniakami, zabielana śmietaną.

Jak zrobić zupę z mrożonych grzybów 

Zupę grzybową można przygotowywać przez cały rok. Zupa wigilijna grzybowa  różni się tylko tym, że jest postna i zazwyczaj podawana z łazankami lub innym makaronem. Zupa z mrożonych grzybów na żeberkach z ziemniakami podana zimą to taki powiew lata. Czy trzeba rozmrażać grzyby na zupę?  Jak zrobić dobrą zupę grzybową z ziemniakami?

Zupa grzybowa jakie grzyby? 

Zupa może być przygotowana z grzybów suszonych, mrożonych jak i świeżych. Każde mają swój smak i przygotowując taką zupę grzybową na pewno się nie zawiedziemy. Z każdych zupa jest pyszna i aromatyczna. Grzyby suszone wymagają trochę więcej czasu do przygotowania, ale za to są bardziej esencjonalne. Pieczarki na zupę też się sprawdzą. Nie oszukujmy się, ta zupa z grzybów już będzie inaczej smakować. Zupa grzybowa z jakich grzybów? Najlepiej z mieszanych! Przerabiałam każdy gatunek i to mieszanka grzybów leśnych daje najlepszy bukiet.  Jak zrobić zupę z mrożonych grzybów? 

 

 

 

Zupa grzybowa przepis

Zupa grzybowa przepis

 

 

 

 

Zapraszam  🙂

 

 

Zupa grzybowa przepis

Zupa grzybowa przepis

 

 

 

Zupa grzybowa przepis

0,5 kg żeberek

1 marchew

1 pietruszka

3 większe ziemniaki

700 g mrożonych grzybów

200 g śmietany 30%

1 łyżeczka suszonego lubczyku

1 łyżeczka majeranku

sól i pieprz do smaku

 

 

Zupa grzybowa przepis

Zupa grzybowa przepis

 

 

Zupa grzybowa z mrożonych grzybów przepis jak zrobić 

Do garnka wkładamy żeberka, dodajemy marchewkę i pietruszkę. Zalewamy zimną wodą ( 2 cm ponad) i wolno gotujemy. Gdy mięso jest al dente lekko solimy i dodajemy pokrojone w kostkę ziemniaki. 

 

W osobnym garnku zagotowujemy 2 l wody i gdy zacznie się gotować wrzucamy wprost z zamrażarki grzyby. Wolno gotujemy. Takie grzyby zachowają swój kształt, nie będą rozjechane jak żaba. W czasie wolnego gotowania wszelakie leśnie pozostałości opadną na dno. Po około 15 minutach łyżką cedzakową przekładamy grzyby do garnka z ziemniakami. Dodajemy majeranek, lubczyk i dalej gotujemy. Kto lubi intensywne smaki, może sobie smak regulować wodą z grzybów.

 

 

Zupa grzybowa przepis

Zupa grzybowa przepis

 

 

 

Gdy ziemniaki i mięso są miękkie dodajemy śmietanę. Jeśli mamy dobrej jakości nie musimy hartować. Każdą potrawę, zupę grzybową też jest dobrze zostawić pod przykryciem na 10 – 15 minut aby te smaki sobą naszły. 

 

W tak przygotowanej zupie grzybowej ziemniaki są ładne jasne, zupa jest pyszna i aromatyczna. Kocham zupę z grzybami, ale nie cierpię ciemnych ziemniaków na talerzu, jak takie widzę, to nim spróbuję już mi nie smakuje. 😏 Takie skrzywienie. 

Smacznego 😊

 

Polecam także; kapustnica, sos z suszonych grzybów, przepis na paluszki w sosie

 

Zupa grzybowa przepis

Zupa grzybowa przepis

 

Z czym podawać zupę grzybową

Podać mamy prawo z tym z czym chcemy. Zupa grzybowa z makaronem, ziemniakami, ryżem. Jestem daleka od narzucania komuś swojego zdania. To że mnie z czymś nie smakuje lub ja nie podaję nie znaczy, że innym nie wolno. I czy ktoś zrobi zupę grzybową z makaronem, kaszą, ryżem czy z ziemniakami jak ja, też będzie smaczna. To są grzyby, jeden z najcudowniejszych aromatów – smaków jaki mamy od natury. A więc czy sos grzybowy, czy zupa z grzybów będą smakować z wieloma dodatkami.

 

Jakie przyprawy do zupy grzybowej

W tym wypadku, mniej znaczy więcej. Zupę grzybową przyprawiamy bardzo delikatnie. To grzyby nadają smaku i zapachu całej potrawie. Nie używamy ostrych, dominujących przypraw. Sól, pieprz, odrobina majeranku, marchew, pietruszka i odrobina zieleniny. Zupa grzybowa czy sos z grzybów lubią lubczyk. A więc jego też dodajemy. I ważne na sam koniec gotowania. Jaka śmietana do zupy grzybowej? Moim skromnym zdaniem słodka kremówka. Jeśli ktoś da inną śmietanę, też się nic nie stanie, ale słodka wysoko % najbardziej pasuje do grzybów. 

 

Zupa grzybowa z mrożonych grzybów

Zupa grzybowa z mrożonych grzybów o tej porze roku to jak podróż w czasie. Pytań związanych z grzybami i potrawami jest wiele. Jak mrozić grzyby pisałam wcześnie (TU) . Zupa grzybowa z dobrze mrożonych grzybów cudownie smakuje. Czy grzyby można podawać dzieciom? Nie! Po 10 a najlepiej po 12 roku życia można podać dziecku. Nie oszukujcie się, dzieciom wcale grzybów nie brakuje, do tego smaku trzeba dorosnąć. 😋 Czy zupę grzybową można mrozić? Tak! Tylko po rozmrożeniu śmietana zazwyczaj się zwarzy. Dlatego najlepiej taką zupę jeśli mamy więcej, pasteryzować. Moja propozycja to zupa z mrożonych grzybów. Taka namiastka lata gdy za oknem śnieg i mróz, wtedy walory grzybów leśnych docenia się jeszcze bardziej. Zupa grzybowa przepis sprawdzony i polecany. 

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz