Porady Zupy

Ogrodowy lubczyk a maggi w płynie

11 czerwca 2023
lubczyk a maggi

Przepis na maggi w płynie

Domowa maggi przyprawa w płynie z lubczyku ogrodowego. Lubczyk a maggi, jak zrobić domową przyprawę w płynie do zup, mięs i marynat? Krótka lista składników, łatwe wykonanie to cały przepis na domową maggi. Jak tylko pamiętam, przetwory z lubczyku przewijały się przez mój rodzinny dom. Lubczyk na zimę, na lato i cały rok.  Można zrobić pastę z lubczyku, suszyć, mrozić, dla mnie domowa maggi z lubczyku to jest NR 1!

Lubiśnik lekarski tak nazywany dawniej, dziś bardzie popularny pod nazwą maggi lub zwyczajnie lubczyk ogrodowy. Kiedyś dostępny w każdym przydomowym ogródku, dziś można go także spotkać w handlu. Zawodowi kucharze, tak samo jak amatorzy od wieków cenili jego armat i walory smakowe. Jak zrobić maggi domowym sposobem?

Z kuchni do sypialni prowadzi kręta droga lubczyku ogrodowego. Od bardzo dawna uważano, że lubczyk to afrodyzjak. Jego nadzwyczajną moc wykorzystywano od kołyski aż po dorosłość.  Właściwości lubczyku były, a może i są używane w każdym aspekcie życia, zdrowiu, chorobie w miłości i jej braku. Jak zrobić maggi z lubczyka?

To bardzo proste, ale nim zaczniemy robić aromatyczną przyprawę w płynie, warto sięgnąć po kilka informacji na temat bulionu ogrodowego. Jak uprawiać lubczyk, suszyć czy mrozić i oczywiście lubczyk a skutki uboczne.  Jako lubczyk przyprawa jest genialny, ale jak z wszystkim należy zachować umiar. Co zrobić z dużą ilością lubczyku?

 

 

lubczyk a maggi

lubczyk a maggi

 

 

Domowa maggi z lubczyku 

Lubczyk ogrodowy jak uprawiać? Z własnego doświadczenia wiem, że jeżeli ma sprzyjające warunki rośnie jak pokrzywa. Lubczy lubi miejsce słoneczne, jednak jeżeli liście są wystawione przez cały czas na działanie promieni słonecznych zaczną blaknąć, a słońce je będzie przypalać. Stracą swój intensywny zielony kolor, zrobią się wyblakłe i bardziej oliwkowe niż zielone. U mnie lubczyk pięknie rósł w półcieniu, tak aby w godzinach popołudniowych już słońce na niego bezpośrednio nie  świeciło.

Lubczyk lubi wilgoć, gdy ma sucho słabo rośnie i jego liście są blade, a co za tym idzie mało aromatyczne.  Lubi też być dokarmiany, a więc nie ma co mu żałować dobrego kompostu. O tym czy lubczyk suszyć czy mrozić, jak siać i sadzić opowiem w dalszej części. A teraz zapraszam na mój sprawdzony przepis na domową magi z lubczyku.

Zapraszam 🙂

 

 

przepis na maggi w płynie

przepis na maggi w płynie

 

 

 

Przepis na maggi w płynie 

lubczyk ogrodowy 2 – 3 garści

natka pietruszki 1 garść

suszone grzyby 3 większe – 4 mniejsze kapelusze

sól kłodawska 3 łyżki z brzuszkiem

cukier 8 łyżek

woda 1,5 litra

 

 

 

domowa przyprawa do zup

domowa przyprawa do zup

 

 

 

Domowa maggi z lubczyku jak zrobić 

Jeżeli masz swój lubczyk w ogródku wybierz ładne długie gałązki ( razem z łodygą). Trzy garści czyli bukiet lubczyku który obejmiesz dłonią. Jak dasz więcej czy trochę mniej nic się złego nie stanie.

Lubczyk dokładnie umyj, tak samo jak i natkę pietruszki, a następnie całość jak leci pokrój na 5 cm kawałki. Włóż do garnka, zalej zimną najlepiej przefiltrowaną wodą.

 

 

domowa maggi z lubczyku

domowa maggi z lubczyku

 

Dodaj także grzybki. Najlepiej jakby to były prawdziwki, jeżeli ich nie masz mogą być podgrzybki. Całość zasyp solą. Pamiętaj aby to była sól taka jak do przetworów, niejodowana. Tylko taka pozwoli nam się cieszyć prawdziwym smakiem domowej przyprawy w płynie.

Całość zacznij podgrzewać na małym gazie, a gdy zacznie się gotować zmniejsz moc i pozostaw niech sobie wolno mruga około 30 minut.

 

 

domowa maggi z lubczyku

domowa maggi z lubczyku

 

 

Pod koniec gotowania do niewielkiego rondla lub na małą patelnię wsyp cukier, może być biały, ale jak masz brązowy będzie jeszcze lepiej. Ustaw naczynie z cukrem na niewielkim gazie i podgrzewaj aż się rozpuści i zrobi syrop. Możesz co jakiś czas zamieszać, ale nie rób tego zbyt często, ponieważ to studzi cukier, a co za tym idzie słabo się rozpuszcza.

 

 

przepis na maggi w płynie

przepis na maggi w płynie

 

 

Do płynnego syropu wlej niewielką ilość ( 100 – 150 ml)  wywaru z lubczyka i energicznie mieszaj. Uważaj bo to bardzo gorące i może pryskać. Jeżeli cukrowy syrop się nie rozpuścił dodaj jeszcze płynu. Następnie wlej wszystko do garnka z wywarem i wymieszaj.

Pozwól niech domowa przyprawa do zupy jeszcze się pogotuje kilka minut.  Następnie przecedź przez gęste sito i domowa maggi gotowa.

Domowa maggi z lubczyku jak przechowywać 

Zależy czy chcesz przechowywać na długi czy krótki termin. Na krótki, wystarczy przyprawę przelać do słoiczków zakręcić i po wystygnięciu wstawić do lodówki. Na długi postępujemy jak z przetworami, czyli gorąc magii przelewasz do niewielkich butelek lub słoiczków z metalową nakrętką.

Zakręcasz, wstawiasz do garnka z wodą, wlewasz wody ( gorącej tak jak gorące słoiczki) do 3/4 wysokości i pasteryzujesz 10 minut. Tak  zawekowane przechowujesz w chłodnym i ciemnym miejscu.

I trzeci sposób to mrożenie i robienie maggi w kostkach. Zimną przyprawę wlewasz do woreczków na kostki i wkładasz do zamrażarki. Takie kostki możesz przechowywać i przechowywać. Pamiętaj jednak, że maggi domowa jest bardzo aromatyczne i aby jej zamachem nie przeszły wszystkie mrożonki, zamrożone już woreczki z kostkami umieść w woreczku ze struną.

Po otwarciu słoiczka czy buteleczki z maggi przechowuj ją w lodówce. Płyn gdy postoi, na dnie słoiczka czy butelki tworzy się mętny osad, to nic złego, przed użyciem należy tylko buteleczką potrząsnąć.

Przyprawa jest intensywna w smaku, nadaje się do wszystkich potraw mięsnych i bezmięsnych, zup, sosów a także do marynat. Pamiętaj także o tym, że jeżeli dodajesz ją do potrawy to już pod koniec gotowania, dosłownie na minutę. Miej też na uwadze, że przyprawa jest słona, a więc lepiej na początku gotowani nie szalej z solą.

Jest jeszcze coś takiego jak maggi z sosem sojowym, ale tu wstrzymam się od wypowiedzi. 😉

Z innych domowych wynalazków polecam : domowa kostka rosołowa znakomita baza do zup i sosów, a także domowy sos winegret, czy przepis na gęsty domowy majonez.

Powodzenia 😊

 

 

przepis na maggi w płynie

przepis na maggi w płynie

 

 

W moim rodzinnym domu była opowiadana historia pewnej kucharki, która w czasach PRL – u  gotując obiad dla gości weselnych powiedziała o maggi w kostce .

” z tym świństwem to rosół dla psa, a nie dla gości. Dawajcie suszone grzyby i lubczyk”

I tak w moim najbliższym otoczeniu zapanowała moda na uprawę i przerabianie lubczyku ogrodowego.

Lubczyk suszyć czy mrozić? Zdecydowanie mrozić, wszystko się zamyka w liściach, cały aromat i smak. I później po wyjęciu i wrzuceniu do garnka z potrawą nawet zimą można się cieszyć jego aromatem. Niestety suszenie powoduje, że roślina wietrzeje, a co za tym idzie traci na wartości. Mnie wszystko suszone pachnie siankiem. 🤭

Jak siać lubczyk? Najlepiej wprost do gleby i czekać aż wyrośnie, to długotrwająca metoda. Dużo szybciej i łatwiej jest kupić  w markecie lub warzywniaku lubczyk w doniczce , wystarczy go przesadzić do ogródka i podlewać. Albo jeszcze jedna metoda najszybsza, znaleźć kogoś kto ma taki lubczyk w ogrodzie i wykopie nam od swojego krzaka kilka pędów.

Lubczyk tak jak nie lubi suchego podłoża tak samo nie lubi mokrego, zwyczajnie jak każda roślina zgnije. Nie dopuszczaj aby lubczyk wyrastał aż do kwitnięcia. Najlepiej ścinaj go koniec maja, początek czerwca tak z 4 cm nad ziemią. Liście przerabiaj a roślinie pozwól wypuścić nowe pędy i tak aż do zimy.

Na zimę możesz lubczyk obłożyć kompostem aby zasilić, jeżeli mieszkasz w zimniejszych regionach kraju przysyp go 5 – 10 cm warstwą ziemi. Lubczyk ogrodowy to roślina wieloletnia, sam sobie radzi trzeba tylko nie pozwolić mu zarosnąć chwastami, w czasie suszy podlewać i to wszystko. Do miłego 👋

 

lubczyk ogrodowy

lubczyk ogrodowy

 

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz