Przepis na bigos z kiszonej kapusty
Przepis na bigos z kapusty kiszonej i słodkiej vel białej. Bigos przepis na danie z kapusty, mięsa, wędlin. Jak zrobić bigos krok po kroku? Tradycyjny polski bigos z suszonymi grzybami, śliwką i mięsem. Najlepszy bigos z kiszonej kapusty, bigos ciemny, dobrze doprawiony. Jakie mięso najlepsze do bigosu? Bigos świąteczny z kiszonej i białej kapusty to przepis łatwy, wymaga tylko cierpliwości, a mięso do bigosu najlepiej mieszane. Przepis na bigos bez koncentratu, bez zasmażki, gotowany bez pokrywki.
Jak Polska długa i szeroka ludność gotuje bigos, bo bigos i kotlet schabowy to takie nasze znaki rozpoznawcze. 😉 Jeśli ktoś zapyta jak gotować bigos? Odpowiedź jest jedno bigos z kapusty gotuje się długo, bo bigos nie lubi pośpiechu. Bigos wiejski, bigos z przepisu Babci czy bigos staropolski to najpopularniejsze bigosy. Jak ugotować dobry bigos, co zrobić aby bigos miał ciemny kolor?
Dobry bigos z kiszonej kapusty
Czy o bigosie można powiedzieć … bigos to tradycyjna polska potrawa? Raczej nie, do bigosu z kapusty przyznają się inni, oni też mówią, że to ich narodowe danie. A co to jest bigos i skąd pochodzi? Historia mówi, że pierwowzór bigosu to mieszanka różnych mięs, pieczonych, gotowanych i surowych. Tak jadali bogaci, biedni to część drogiego mięsa zastąpili tanią kapustą i tak powstał bigos z kapusty. Czy jest coś takiego jak tradycyjny polski bigos? Śmiem uważać, że nie. Co dom to tradycja, co gospodyni to inne dodatki i smaki.
Bigos Babci był inny, bigos Mamy też smakował inaczej, a i mój to jeszcze inny sposób przygotowania. Stopień kwaśności , stopień doprawienia tym się na pewno różnią. Zapraszam na przepis na ciemny bigos bez przecieru i pieczarek.
Zapraszam n🙂
Bigos z kapusty kiszonej przepis
kapusta kiszona 1 kg
kapusta biała 0,5 kg
wędzone kości lub żeberka 0,5 kg
karczek 0,5 kg
boczek surowy wędzony 0,5 kg
swojska kiełbasa 0,3 – 0,5 kg
suszone grzyby garść
szyszka sosnowa
Oraz:
cebula 1 sztuka
czosnek 2 ząbki
liście laurowe 2 sztuki
jałowiec 4 kulki
ziele angielskie 5 kulek
suszone śliwki 4 sztuki
kminek 1 łyżeczka
majeranek 1 – 2 łyżki
sól i czarny pieprz do smaku
Jak zrobić bigos z kapusty krok po kroku
Tak jak wspomniałam na początku, bigos wymaga cierpliwości, dobrego bigosu nie da się ugotować za jednym podejściem. Prace rozkładamy na 2 – 3 dni.
Garść grzybów suszonych zalej wodą i namocz na noc, następnie w tej samej wodzie gotuj około 30 minut.
Kapustę poszatkuj i obgotuj. Jeżeli nie przeszkadza Ci goryczka z białej kapusty, nie musisz tego robić.
Cebulę pokrój w kostkę i podsmaż na odrobinie smalcu.
Żeberka zalej wodą i zacznij gotować, po 30 minutach dodaj kapusty, cebulę z patelni, umytą szyszkę i suszone grzyby, gotuj wolno bez przykrycia. Jeżeli grzyby są duże pokrój je na mniejsze kawałki przed gotowaniem. Gdy wody zacznie ubywać z gotowania, podlewaj wodą z grzybów. PO około 2 godzinach wyłącz palnik, przykryj garnek pokrywką i zostaw do następnego dnia.
Karczek i boczek pokrój w kostkę zbliżonej wielkości. Dodaj do kapusty, razem ze śliwkami, jałowcem, liściem laurowym, zielem angielskim i znów wolno podgrzewaj i gotuj około 2 godzin. Jeżeli woda wyparowała, możesz delikatnie ją uzupełniać.
Na koniec dodaj pokrojoną w kostkę kiełbasę, rozgnieciony czosnek, majeranek i kminek, oraz sól i pieprz do smaku. Pamiętaj że ilość kminku jak soli i pieprzu to indywidualna sprawa, jedni wolą bardziej inni mniej.
Pogotuj jeszcze razem z godzinę, zostaw pod przykryciem. Następnego dnia podgrzej i zobacz czy smakowo wszystko ok. Bigos ma całkowicie odparować, nawet się lekko przesuszyć. Trzeba pilnować aby się nie przypalił.
Nie każdy ma czas gotować w takich odstępach czasowych, wtedy możesz ugotować w jeden dzień, a przez kolejne dni, podgrzewać gotować przez kilkanaście minut i zostawiać do wystygnięcia. Wiadomo bigos czy dłużej leżakuje tym lepszy.
Co z tą szyszką. Kiedyś miałam wielką przyjemność poznać pewnego Pana emerytowanego kucharza z wojska. Miał wiele praktycznych podpowiedzi. Bigos kazał gotować ze starą babciną drewnianą łyżką, czym starsza tym lepsza. Jeżeli ktoś nie ma takiej łyżki ( chińskie się nie liczą ) kazał do bigosu wrzucić szyszkę sosnową i gotować, a po ugotowaniu zostawić w garnku z kapustą.
Bigos jak większość dań jednogarnkowych nadaje się do wekowania czy mrożenia. Znakomicie się przechowuje i zawsze można sięgnąć po porcję gotowego pysznego bigosu z kapusty kiszonej.
Każdy ma jakiś ulubiony przepis na bigos z kapusty, każdy gotuje po swojemu bo każdy ma do tego prawo. Jak wspomniałam wcześniej jak naprawdę z tym bigosem było, nikt do końca nie wie. Prawa do bigosu przypisują sobie tak samo jak my nasi wschodni sąsiedzi. I choć bigos w każdym z państw trochę inaczej się przygotowuje, to wszyscy go uważają za swoje danie narodowe. Reasumując… sukces ma wielu ojców, klęska zawsze jest sierotą. 😊
Wejdź i zobacz koniecznie: surówka z kiszonej kapusty. kapuśniak z kiszonej kapusty
Smacznego 😊
Poszperałam trochę w zakurzonych archiwach i cóż ciekawego dowiedziałam się na temat bigosu. Dawno, dawno jeszcze przed rozbiorami bigos nie miał nic wspólnego z kapustą. Były to siekane, odpowiednio przyprawiane potrawy z mięsa lub ryb. I z bigosem jest podobnie jak z sałatką mistrza Oliviera vel stoliczna , z bogatych pańskich stołów przeszedł transformację i zagościł u biedoty. Gdzie bogaty skład zastąpiono skrawkami mięsa i dużą ilością kapusty. W zależności od sezonu gotowano bigos z białej kapusty lub kiszonej. Dlatego jeżeli ktoś chce być bardzo poprawny powinien mówić bigos z kapusty. 😉 Kierunek niemiecki, że bigos to połączenie kapusty białej i kiszonej, jest dość mocno naciągany. Biorąc pod uwagę to, że pierwsze bigosy nic z kapustą nie miały wspólnego.
Przepisów na bigosy znajdziemy wiele, jak z rosołem, każdy ma swój ulubiony. Według starych ( tak około 150 – 200 lat temu ) przepisów, bigos to zbieranina różnych mięs, pieczonych gotowanych i różnych ich gatunków. W bigosie obowiązkowe były dobrej jakości wędliny i nie chodzi tylko o kiełbasę, ale wędzona szynka, baleron czy inne wyroby. Należy pamiętać o suszonych lub wędzonych śliwkach i suszonych grzybach.
Bigos staropolski był gotowany z dodatkiem wina, bigos myśliwski zawierał dziczyznę i jej wyroby. Ani jeden, ani drugi nie zawierał pomidorów, ani zasmażki, bez względu co ”celebryci” w tv próbują nam wmówić. Bigos staropolski zawierał jeszcze w składzie powidła śliwkowe. O bigosie i jego zaletach pisał sam Adam Mickiewicz w ” Pan Tadeusz ”.
W kociołkach bigos grzano; w słowach wydać trudno
Bigosu smak przedziwny, kolor i woń cudną;
Reasumując każdy ma prawo gotować bigos po swojemu. Jedni tylko z kiszonej kapusty, inni z białej, a jeszcze inni pół na pół. Nie ma jednego idealnego przepisu na to pyszne danie. Nikt też nie ma prawa narzucać komuś swoich zasad, w myśl słów klasyka bo moje jest mojsze. 😉 Do miłego 👋
Brak komentarzy