Kotlety Święta Wieprzowina

Tradycyjny kotlet schabowy

23 stycznia 2021
Tradycyjny kotlet schabowy

 

 Przepis na tradycyjny kotlet schabowy

       Przepis na pyszny, soczysty, tradycyjny kotlet schabowy w chrupiącej panierce.  Schabowy to wyjątkowo prosty kotlet do obiadu. Jak zrobić kotlet schabowy czy schabowy kcal? Niby proste, a może sprawiać trudności. Schabowy jakie mięso? Jak przyprawić kotlety schabowe? Jak długo smażyć schabowe? To najczęściej z zadawanych pytań. Niby zwykły kotlet wieprzowy, a często sprawia problem. Klasyczny schabowy do obiadu to tradycja. Nadmiar przypraw, dodatków pozwala nam przygotować schabowego, ale po…  Schabowy po myśliwsku, schabowy po cygańsku, schabowy po chłopsku, schabowy po staropolsku. I każdy z tych kotletów ze schabu ma swoich fanów, ja też do nich należę. Jednak klasyczny, tradycyjny schabowy jest tylko jeden! 

Jak kotlet schabowy żeby był miękki i soczysty

Namnożyło się wszelakich ”autorytetów” kulinarnych. Smażą oni te swoje kotlety na wizji, a raczej mordują schabowe. Później krążą takie przepisy po okolicy ( sieci) schabowy według… schabowy  pani / pana… I niech sobie będą, jednak jest jedno ale, niech nikt nie obraża świńskiego krzyża i tradycji. Tradycyjny kotlet schabowy to tylko; schab, jajko, sól, pieprz, bułka tarta, opcjonalnie mąka oraz do smażenia smalec lub klarowane masło. Smalec jednak jako tłuszcz wieprzowy bardziej podkreśla smak schabowego. Nie wszyscy przepadają za smakiem smalcu, więc mogą sięgnąć po masło klarowane. 

I ten nieszczęsny schabowy moczony w mleku, albo w mleku i cebuli.

I tu o zgrozo nasuwa się tekst…Kłamstwo powtórzone tysiące razy staje się prawdą. Kotlet schabowy przygotowywany w ten sposób to żaden staropolski przepis. Mało tego, aby mleko zadziałało powinno być prosto od krowy z bakteriami. Takie z butelki czy z kartonika takowych nie posiada, wykosili je skutecznie w fabryce. Mało tego takie kartonowe, plus siarka ( cebula), resztki krwi i osocza ze schabu to idealne środowisko gnilne. W czasie  obróbki termicznej ten proces zostaje przerwany, a bakterie zabite. Jednak wystarczy nie dosmażyć mięsa i zatrucie gotowe. Nikt sobie nawet nie zdaje sprawy jak bardzo ociera się o chorobę i to bardzo niebezpieczną. Nikt nie musi mi wierzyć na słowo, wystarczy się zagłębić w temat mikrobiologii żywności. 

 

Kiedyś i owszem moczono mięso, ale w serwatce, maślance, zsiadłym mleku ( w prawdziwych bakteriach) i różnych ziołach lub dodatkach. Dlaczego? Ludzie nie mieli lodówek, mięso trzymane w zimnej piwnicy czy solance wcześniej czy później lekko zaciągało. I wtedy aby zabić te smaki i aromaty schabu, marynowano go w taki sposób. Mało tego, latem suszono liście chrzanu, pokrzywy aby się w tych zabiegach nimi posiłkować.

A należy wiedzieć, że dobry schab nie potrzebuje żadnego marynowania, zmiękczania itp. Jest smakiem samym w sobie. Jeśli mówimy o klasycznym kotlecie schabowym to ma pachnieć i smakować mięsem i niczym więcej. A więc jak zrobić kotlet schabowy? Jak doprawić i czym schabowego? Jak długo smażyć schabowego? Jak zrobić najlepszego schabowego?

Zapraszam na przepis!  🙂

 

Tradycyjny kotlet schabowy

Tradycyjny kotlet schabowy

 

 

 

Tradycyjny kotlet schabowy

 

5 kotletów schabowych około 1,5 cm

1 szklanka mąki

3 jajka

bułka tarta

0,5 łyżeczki soli

 pieprz

smalec

 

Tradycyjny kotlet schabowy

 

 

Jak zrobić tradycyjny kotlet schabowy? 

Najlepszy jest schab środkowy, ale smażmy taki jaki kto ma. Dokładnie osuszone ręcznikiem kotlety pozbawiamy wszelakich błon. One zawierają dużo kolagenu, będą się kurczyć w czasie smażenia i wywijać nam kotlet. 

Szykujemy sobie trzy talerze, na jeden dajemy mąkę, drugi jajka z solą i trzeci bułka tarta.

Rozbijamy kotlety z obu stron, nie za cienko, tak o połowę wystarczy. Rozbita powierzchnia mięsa schabowego będzie dobrze trzymała panierkę. Każdego schabowego oprószamy lekko z obu stron pieprzem. Panierujemy w mące, jajku, a następnie w bułce tartej i to dokładnie, dociskając bułkę dłonią do kotleta. Dlaczego sól do jajka, a nie na schabowego razem z pieprzem?

 

Tradycyjny kotlet schabowy

 

 Sól ma to do siebie, że czy to z mięsa czy z warzyw wyciąga wodę. A więc jak damy na mięso zrobi to samo i wtedy panierka nam będzie na pewno odchodzić. Jeśli damy najpierw mąkę, zasklepi ona pory w mięsie i soki nie wypłyną. Dzięki czemu kotlet jest soczysty, panierka chrupiąca i przylega. 

 

Tradycyjny kotlet schabowy

 

 Jak smażyć schabowe 

Tak przygotowane kotlety smażymy na rozgrzanym smalcu po około 2 – 2,5 min z każdej strony. Tego tłuszczu ma być sporo, wtedy kotlet ma równomiernie przyrumienioną powierzchnię. Czasem widzimy takie kotlety z przypalonymi punktami, a resztą bledszą. To jest efekt małej ilości tłuszczu. Niestety, kotlet schabowy to nie jest dietetyczne danie, jak się już na niego decydujemy zróbmy go porządnie. 

 

 Stoimy nad patelnią ze schabowym jak kat nad skazańcem i nie spuszczamy z oka. Moment nie uwagi i się przypala. Ma być ładny równomiernie ze złocony.  Jeśli chcemy zachować soczystość mięsa, nigdy nie przebijamy, kaleczymy go podczas smażenia widelcem. Robimy to ostrożnie, najlepiej łopatką, wtedy nic nie pryska, nie strzela, a kotlet schabowy jest w środku naprawdę soczysty.

 

I to jest jedyna postać schabowego kiedy jest on soczysty. Każda inna forma schabu to suchy wiór. I nic tego nie zmieni, taka uroda mięsa bez tłuszczu. Swoją suchość ma narzuconą odgórnie. 

Smacznego 😊

 

Polecam także: roladki schabowe z piekarnika, sznycel po myśliwsku, sznycel po wiedeńsku. 

Tradycyjny kotlet schabowy

Tradycyjny kotlet schabowy

 

 

 

 

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz