Obiad Kurczak Porady

Kurczak pieczony – 7 rzeczy które musisz wiedzieć

5 marca 2021
kurczak pieczony

Kurczak pieczony to musisz wiedzieć 

       Kurczak pieczony, a zwłaszcza kurczak pieczony w całości to danie, które lubimy serwować na specjalne okazje. Kurczak pieczony i 7 rzeczy które musisz wiedzieć to krótki przewodnik – jak upiec kurczaka w całości. Jak wybrać, jak przygotować jak doprawić kurczaka? Jak upiec kurczaka aby był soczysty? Z czym podawać kurczaka pieczonego?  O tym i innych zagadnieniach związanych z pieczonym kurczakiem w dalszej części.

Zapraszam 🙂

Jak wybrać dobrej jakości kurczaka?

Pochodzenie mięsa, rodzaj chowu, warunki w jakich drób przebywał i czym był karmiony? To bardzo ważne! Mając najlepsze przepisy, super przyprawy, a użyjemy kiepskiego mięsa, potrawa nikogo nie oczaruje. Dobrej jakości mięso to nie tylko walory smakowe, to także wartości odżywcze. 

Wybierając drób, czy to kurczaka czy kaczkę lub inny gatunek najpierw oceniamy pod względem wizualnym. Kurczak powinien być blado różowy, może lekko wpadać w beż. Unikamy kolorów białych, śnieżnobiałych, w odcieniach szarych i niebieskich. Taki kurczak jest po przejściach, że to ładnie ujmę. Z takiej sztuki ani nie będzie dobrego kurczaka pieczonego, ani rosołu czy innej zupy. Zapach, jeśli coś wzbudza Twój niepokój odstąp od zakupu!

 

Jak przygotować kurczaka do pieczenia w piekarniku?

Najlepszy do pieczenia jest kurczak 1,70 – 2 kg. To jest przedział wagowy gdzie kurczak po upieczeniu to nie są same kości, ani kupa mięsa, która nie do końca może dać się zamarynować, a jeśli nawet potrzebuje dużo czasu. Taki ponad miarę wypasiony kurczak, może być mięsem wątpliwej jakości. Aby upiec całego kurczaka należy go przygotować tak samo jak skrzydełka do pieczenia, udka czy inne mięso.

Oglądamy dokładnie aby nie miał żadnych resztek piór i niepotrzebnych dodatków. 😉 Są dwie szkoły pieczonego kurczaka, jedni pieką z kuprem drudzy bez. Ja należę do tych drugich i zawsze wycinam. Zaglądamy do środka czy nie ma tam żadnych pozostałości po układzie trawiennym. Kurczaka wkładamy do dużego garnka i zalewamy zimną wodą na około 1 godzinę. Jeśli woda robi się czerwona należy ją wymienić. Po wyjęciu z wody dokładnie osuszamy na zewnątrz i w środku.

 

 

 

Kurczak pieczony jakie przyprawy?

Jak przyprawić kurczaka? Jakie przyprawy do kurczaka? Jakie przyprawy lubi kurczak pieczony? Poza podstawą czyli sól i pieprz to papryka, czosnek, majeranek, oregano, tymianek, rozmaryn. Kurczak także lubi cytrynę i pomarańczę. Skórka otarta z cytryny jako dodatek do pieczonego kurczaka jest idealna. Reszta to kwestia gustu. Znam takich którzy nacierają kurczaka przed pieczeniem kminkiem lub gałką muszkatołową. Co kto lubi, każdy ma do tego prawo. Kurczak lubi także masło, dużo bardziej niż olej. Dlatego najlepiej z ulubionych ziół i przypraw oraz masła zrobić pastę, którą naciera się kurczaka na zewnątrz i w środku.

Należy także lekko poluzować skórę na piersiach i sunąć pod nią masła. Dzięki temu mięso w tym miejscu będzie dużo bardziej soczyste. Taki kurczak powinien poleżeć kilka godzin, najlepiej całą noc. Jeśli nie mamy na to czasu, można piec zaraz po przygotowaniu, trzeba tylko tych dominujących przypraw ( czosnek, cytryna, oregano) dać trochę więcej. Nogi wiążemy nicią masarską razem, aby po upieczeniu kurczak zachował ładny kształt. To samo robimy ze skrzydełkami. 

 

W jakiej temperaturze piec kurczaka ?

Ile pieczemy kurczaka w całości? Taka zasada pieczenia kurczaka w całości, godzina pieczenia na każdy kilogram mięsa. Jeśli waży 1,75 kg pieczemy około 1 godzina 45 minut. W jakiej temperaturze pieczemy kurczaka? Temperatura najlepsza do pieczenia kurczaka do 2 kg to 180 – 200 stopni.

 

Kurczak pieczony w całości

Kurczak pieczony

 

 

Kurczak pieczony aby był soczysty 

 Aby był soczysty musi się zamknąć, uparować, a dopiero później zrumienić. Gdy pieczemy ( parujemy) w  zamknięciu przyprawy i aromaty nie uciekają, mięso jest bardziej aromatyczne. Kurczaka w naczyniu żaroodpornym wstawiamy do piekarnika ( środkowa półka) nagrzanego do 180 stopni  z termoobiegiem.

Gorące powietrze zetnie mięso na zewnątrz. Po 10 minutach przykrywamy naczynie, i już bez obiegu  (góra- dół) pieczemy około godziny.  Po upływie godziny odkrywamy kurczaka i polewamy powstałym sosem, pieczemy bez przykrycia. Powtarzamy czynność co kilka – kilkanaście minut. Pod koniec pieczenia jeśli chcemy bardziej zrumienić mięso podkręcamy temperaturę do 200 stopni i dopiekamy. Stopień zrumienienia to już indywidualna sprawa.

 

Kurczak pieczony z czym podawać ?

Najlepiej podawać kurczaka z uśmiechem. 😊 A tak poważnie kurczak pieczony znakomicie będzie smakował z ziemniakami pieczonymi, które można piec razem z mięsem w piekarniku. Ziemniaki w mundurkach australijskie , ziemniaki z wody, frytki, ryż. Tu wszystko się sprawdzi. To samo jeśli chodzi o surówki; colesław, kiszona kapusta, mizeria, sałata ze śmietaną, tzatziki. Choć mnie osobiście najlepiej smakuje z surówka jak u Chińczyka

 

Przepisy na kurczaka. 

Przepis na kurczaka pieczonego w całości, który przepis wybrać? Kurczak pieczony w miodzie, kurczak pieczony w całości w soli, kurczak pieczony w piwie. Kurczak pieczony na warzywach, na ryżu, na ziemniakach. Trudno wybrać, każdy musi sam zdecydować jaki tym razem będzie przepis na kurczaka pieczonego. A przecież jest jeszcze kurczak pieczony w rękawie i kurczak pieczony na butelce, ale o tym innym razem. 

To są moje rady, wskazówki i patenty na temat  kurczaka pieczonego. Jeśli Ty masz swoje, podziel się, chętnie skorzystam z innych doświadczeń. 🙂

Więcej na temat drobiu ===> TU 

 

Polecam także:

 

 

Kurczak pieczony - 7 rzeczy które musisz wiedzieć

 

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz