Ciasta

Napoleonka na cieście francuskim

21 lutego 2021
Napoleonka na cieście francuskim

 

Napoleonka na cieście francuskim

       Napoleonka na cieście francuskim z budyniem i cukrem pudrem. Przepis na pyszne  klasyczne i proste ciasto z budyniowym kremem maślanym, czasem zwane napoleonka, a czasem kremówka.  Co było wcześniej napoleonka na cieście francuskim czy kremówka? Nie wiem,  nazwa ciasta jest uwarunkowana raczej regionem w jakim nazwa się przyjęła. Dla jednych będzie to kremówka, dla innych napoleonka, a sprzedawana na małe porcje ciastka zwane napoleonki. Słodkie ciasto na słonych blatach, najlepsza napoleonka. 

Tradycyjna napoleonka na cieście francuskim, mój przepis na deser jest  prosty. Blaty są z gotowego ciasta francuskiego, a maślany krem na bazie budyniu. Można już kupić dobre jakościowo ciasto francuskie. Przy wyborze ciasta patrzymy na skład, krótka lista i masło w składzie. Jak zrobić napoleonkę? Jak się robi napoleonkę na cieście francuskim? Przepis na napoleonkę / kremówkę z gotowego budyniu. Napoleonka jak dawniej, czy da się odtworzyć ten smak? O tym w dalszej części. 

 

 

Napoleonka na cieście francuskim

Napoleonka na cieście francuskim

 

 

Napoleonka na cieście francuskim  przepis

ciasto francuskie 2 opakowania 

Krem

mleko 1 l

budyń waniliowy 3 sztuki

żółtka jaj 4 sztuki

cukier do smaku 

masło 300 g 

Oraz:

cukier puder 

duża deska

duży nóż z ząbkami 

.

Napoleonka na cieście francuskim

Napoleonka na cieście francuskim

 

 

Napoleonka na cieście francuskim jak zrobić

Ciasto francuskie ( u mnie rolowane po 230 g każde ) rozwijamy układamy na blasze do pieczenia. Delikatnie wodą smarujemy miejsca gdzie ciasto francuskie było załamane. Aby się zbytnio nie wzniosło nakłuwamy widelcem kilka razy. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika ( 200 stopni) niżej niż środkowa półka i pieczemy ciasto francuskie (góra dół) około 10 – 12 minut. Wszystko zależy od naszego piekarnika. Po około 5 minutach należy pilnować aby ciasto się zbytnio nie spiekło. Ma być lekko złote.  I tak postępujemy z każdym plackiem. Wyjmujemy ciasto francuskie z piekarnika i zostawiamy do ostygnięcia. 

Aby napoleonka na cieście francuskim ładnie się kroiła  można przed pieczeniem jeden płat ciasta lekko ponacinać czubkiem noża. Rozmierzamy ciasto ( wierzchni blat) na równą kostkę. Wielkość kostki taka  jakie chcemy mieć porcje. Nacinamy ciasto francuskie czubkiem ostrego noża do 3/4 głębokości i dopiero wstawiamy do piekarnika. 

Zazwyczaj ciasto nawet to nakłuwane wyrasta. Na takie ciasto francuskie kładziemy deskę i równomiernie naciskamy, aż ciasto nam się ”sprasuje” i będzie niskie, tak niskie jakie nam będzie odpowiadać. Tak postępujemy z każdym plackiem. 

Jeden blat ( ten dolny) wkładamy do blaszki wyłożonej papierem. 

.

Napoleonka na cieście francuskim

Napoleonka na cieście francuskim

 

 

Do rondla o grubym dnie wlewamy mleko, odlewając szklankę aby móc rozprowadzić budynie. Do mleka dodajemy masło. W szklance mleka rozprowadzamy 3 budynie ( każdy na 0,5 l mleka) oraz żółtka. Jeśli budynie są bez cukru dodajemy 4 łyżki cukru do gorącego już mleka i czekamy aż się masło rozpuści, a mleko zagotuje. Wtedy dodajemy masę z budyniami, energicznie mieszamy. Gdy masa zacznie mrugać zestawiamy z ognia, aby nam się nie przypaliła. Należy też spróbować czy ilość cukru jest odpowiednia. Jeśli mało dodajemy i mieszamy. Na chwilę odstawiamy, aby lekko ostygło.

Na ciasto wykładamy ciepły jeszcze budyń, wyrównujemy i przykrywamy drugim blatem. Odstawiamy aż ciasto ostygnie, wtedy umieszczamy w lodówce na około 2 godziny. Przed podaniem posypujemy pudrem. 

Można także każdy blat przeciąć na pół i zrobić napoleonkę z kilku warstw ciasta. Będziemy mieć mniejsze ciasto, ale wyższe. 

Napoleonka przepisy 

Napoleonka przepisy te najbardziej popularne to napoleonka bez pieczenia, czyli; napoleonka na krakersach i napoleonka na herbatnikach. Są to przepisy łatwe i szybkie. Bardziej pracochłonne to ; napoleonka na cieście francuskim, napoleonka na kruchym cieście i napoleonka na cieście półfrancuskim. Do ciasta dochodzi krem i tu też mamy duży wybór, napoleonka z kremem budyniowym, waniliowym, karpatkowym, bezowym, napoleonka z gotowego budyniu.

Napoleonka jak dawniej

Wiele razy zastanawiałam się jak zrobić aby napoleonka smakowała jak dawniej? Czy da się smak tego ciasta odtworzyć idealnie? Moim skromnym zdaniem NIE. Dawniej napoleonka zazwyczaj była kupowana w PSS Społem. Bardzo słodka, na bladym cieście francuskim z dużą ilością cukru pudru. Między dwoma plackami jasna masa budyniowa na margarynie.  Jeśli pytam napoleonka jak dawniej, napoleonka jak kiedyś, napoleonka jak z cukierni to takie mam wspomnienia. I choć może to nie było ciasto idealne, ale wtedy smakowało i do dziś je miło wspominam. 

Smacznego 😊 

Polecam także ciasto leniwy Jasiek 

Rolada z karpatki —> PRZEPIS 

Napoleonka na cieście francuskim

Napoleonka na cieście francuskim

 

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz