Sosy Wielkanoc

Sos chrzanowy na ciepło

27 marca 2021
Sos chrzanowy na ciepło

 

 

Sos chrzanowy na ciepło

       Kremowy sos chrzanowy, idealny do gotowanych jajek, białej kiełbasy, pasztetu oraz innych wędlin. Przepis na sos chrzanowy jest bardzo łatwy i szybki w wykonaniu. Poza wspomnianymi wędlinami  i jajkami, sos chrzanowy na ciepło można podawać do mięs i obiadu. Jeśli serwujemy pieczone lub gotowane mięso takie jak karkówka czy boczek, czyli  te bardziej tłuste. Sos chrzanowy powinien być ostrzejszy. Gotowane jajka, kurczak pieczony lub gotowany dobrze smakują z sosem z mniejszą ilością chrzanu. Tak naprawdę trudno się ograniczać, sos chrzanowy możemy podawać do wszystkiego. Ryby, także łosoś, wołowina, schab, golonka, pulpety, krokiety, pasztety i sos chrzanowy, to wszystko będzie smakować. 

 

Sos chrzanowy

Mamy dwa podstawowe sosy chrzanowe. Sos chrzanowy na ciepło i sos chrzanowy na zimno. Ten drugi sos z dodatkiem chrzanu jest szybszy w przygotowaniu i on się nadaje do przekąsek, przystawek lub sałatek. Sos na ciepło bardziej pasuje na wielkanocne śniadanie czy do obiadu, kiedy to serwujemy ciepłe potrawy. Sos chrzanowy na ciepło możemy przygotować na mleku, na bulionie, na jogurcie lub na jajkach. Dziś proponuję sos chrzanowy na bulionie. Sos można śmiało odgrzewać, przechowywać w lodówce i podawać kolejnego dnia. Jak zrobić sos chrzanowy na ciepło? Na czym zrobić sos chrzanowy na ciepło, na mleku czy na bulionie? 

Zapraszam na przepis 🙂

 

 

Sos chrzanowy na ciepło – przepis

masło 1 łyżka

mąka pszenna 1 łyżka

chrzan 3 – 4 łyżki

bulion około 400 ml

sok z cytryny 2 łyżki

kwaśna śmietana 2 łyżki

sól i pieprz do smaku

 

 

Sos chrzanowy na ciepło

 

 

 

 

Sos chrzanowy na ciepło jak zrobić?

 

Na patelni rozpuść łyżkę ( z małym brzuszkiem) masła, gdy zacznie się pienić dodaj łyżkę mąki. Podgrzewaj i mieszaj cały czas, aby mąka się nie przypaliła. Gdy masa zacznie się lekko złocić dodawaj stopniowo bulion i mieszaj. Jeśli powstaną grudki nie przejmuj się, dolewaj i mieszaj rozgotują się.

Jeśli nie masz bulionu czy rosołu jak kto woli, możesz użyć mleka albo zwyczajnie wody. Ilość płynu zależna jest od tego jaki sos chcesz otrzymać, gęściejszy czy rzadszy. 

 

Gdy konsystencja sosu jest już odpowiednia dodaj śmietanę, sok z cytryny, dopraw solą i pieprzem. A następnie stopniowo dodawaj chrzan. Po zagotowaniu próbuj czy smak, poziom ostrości sosu chrzanowego Ci odpowiada. 

 

Co do chrzanu, najlepiej jakby był świeży utarty. Jeśli nie mamy takiej możliwości można już kupić dobry chrzan z krótką listą i zawartością 90 – 100% chrzanu.  

 

 

Sos chrzanowy na ciepło

 

 

 

Taki sos chrzanowy na ciepło można przygotować i zaraz podawać na stół. Można przygotować wcześniej, a później tylko podgrzać. Ten sos ma jedną zależność, jak wszystkie sosy zbliżone do beszamelu gęstnieją i na to trzeba się przygotować.

Polecam także:

sos chrzanowy na zimno

sos słodko – kwaśny 

Smacznego 😊

 

Sos chrzanowy na ciepło

 

 

Zobacz również

1 komentarz

  • Reply Królowa Karo 27 marca 2021 at 19:47

    Sos dobry do wszystkiego 🙂 I idealny przed Wielkanocą, gdy na naszych stołach króluje chrzan 🙂

  • Zostaw komentarz