Napoje

Buza napój musujący

17 kwietnia 2021
Buza napój musujący

 

Buza napój musujący

Buza napój, biały, lekko kwaśny i musujący. Buza  albo jak kto woli boza , to pyszny napój krajów bałkańskich i tureckich. Przepis na buzę jest bardzo prosty, a czas oczekiwania krótki.  Buza to taka lemoniada na ludowo. Buzę bardzo łatwo przygotować w warunkach domowych. Składniki są proste i ogólnie dostępne. Napój znakomicie smakuje zimny z lodówki. Lekko sfermentowany bezalkoholowy, choć zawiera jego śladowe ilości. Buzę można podawać z lodem, ale najlepiej smakuje z mrożonymi plasterkami cytryny.  Syndrom dnia wczorajszego? Zimna buza jest idealna  i znakomicie gasi pragnienie.

Jedni piją alkohol, inni są abstynentami, ale każdy coś pić musi.😉   Buza to taka mała burza w szklance, nieźle gazuje co widać gołym okiem w szklance i po wypiciu. Co na kaca rano?  Jak smakuje buza, jak zrobić napój z kaszy jaglanej?

 

Zapraszam przepis. 🙂

 

 

Buza napój musujący

Buza napój musujący

 

 

 

Przepis buza napój z kaszy jaglanej

woda 1,5 litra  + 2 szklanki

cytryna 2 sztuki

kasza jaglana 100 g

cukier 150 g

rodzynki  3/4 szklanki

świeże drożdże 1 g

 

 

Buza napój musujący

Buza napój musujący

 

 

Jak zrobić buzę 

 

Kaszę włóż na sito i przepłucz pod bieżącą wodą. Włóż do garnka i zalej 2 szklankami wody, gotuj do miękkości.

 

Resztę wody zagotuj, dodaj cukier odstaw do ostygnięcia.

 

Rodzynki wypłucz i dodaj do przestudzonej wody.

 

Cytryny wyszoruj, wyciśnij sok, dodaj do płynu. To samo zrób z pozostałościami z cytryn, możesz przekroić na mniejsze cząstki aby oddały więcej swojego aromatu do napoju.

 

Buza lekko kwaśny napój musujący

 

Ugotowaną kaszę ostudź i zmiksuj na gładko.  Dodaj do wody z cukrem i cytryną.

 

Gdy  płyn będzie jeszcze lekko ciepły odlej 0,5 szklanki i rozprowadź w nim drożdże. Gdy się całkiem rozpuszczą wlej do wody z kaszą, dokładnie mieszaj.

 

Zostaw płyn w garnku, misce, dużym słoju na 12 godzin w temperaturze pokojowej.  Po tym czasie rodzynki wypłyną na górę, a napój  będzie wyglądał jak gazowany.

 

Wyjmij z buzy cytrynę i rodzynki,  przecedź płyn spróbuj pod względem słodyczy. Jeśli jest taka potrzeba możesz dosłodzić. Zlej  buzę do butelek nie więcej jak do 3/4 wysokości. Zakręć i przechowuj w lodówce do około 3 – 4 dni.

 

Robi się coraz cieplej,  za kilka miesięcy lato, warto zrobić taki zdrowy domowy napój i nim się nawadniać w upalne letnie dni.

 

Polecam także: lemoniadę pomarańczową

Smacznego 😊

 

Buza napój musujący

Buza napój musujący

 

 

Co to jest buza i skąd się wywodzi?

Buzę można spotkać najczęściej w krajach bałkańskich i tureckich. W niektórych krajach  jest sprzedawana w kawiarniach i barach. Można zakupić szklaneczkę buzy, zasiąść wygodnie przy stoliku i się delektować smakiem pysznego napoju. Buza to fermentujący słodko – kwaśny napój z kaszy jaglanej.

W Turcji buza jest podawana z cynamonem i pieczoną ciecierzycą. Kiedyś była ona napojem zalecanym  żołnierzom i z uwagi na swój bogaty skład i ”niską szkodliwość  społeczną” po jej zażyciu.  😉  W Bułgarii serwuje się buzę  na tradycyjne śniadanie, czyli  boza i banica (rodzaj pieczywa).  W Serbii boza jest produkowana na masową skalę i  ogólnie dostępna.

Do Polski buza przywędrowała z macedońskimi imigrantami.  Najbardziej popularna była przed wojną, wówczas szczytem elegancji i dobrego smaku był zestaw, buza i chałwa. W niektórych regionach nadal jest robiona i podawana jako orzeźwiający napój. Najbardziej boza jest rozpowszechniona w okolicach Białegostoku.  Można jej skosztować w restauracji ESPERANTO CAFE  w Białymstoku, gdzie podawana jest od kilkunastu lat.

Zobacz również

2 komentarze

  • Radek 15 czerwca 2022 at 08:20

    Brzmi dobrze. Ile napoju wyjdzie z podanych składników?

    • Ela Dziurkowska 15 czerwca 2022 at 11:13

      Około 1,5 litra, ilość może się minimalnie różnić w jedną lub drugą stronę.

    Zostaw komentarz