Ryby Porady Święta

Panierka do ryby smażonej

15 grudnia 2023
Panierka do ryby smażonej

Chrupiąca panierka do ryby

Pyszna chrupiąca panierka do ryby smażonej która nie odchodzi to wyzwanie dla wielu osób. Jaka panierka do karpia wigilijnego? W czym obtoczyć rybę do smażenia? Tu się sprawdzi klasyczny, stary Babci przepis na smażoną rybę, mąka, jajko i domowa bułka tarta. W handlu są dostępne różne bułki i gotowe panierki, ale przecież nie o to chodzi, żeby zaśmiecać rybę byle czym. Dobra ryba, czy dobre mięso nie potrzebuje żadnych nowoczesnych wynalazków, dobrej jakości mięso samo się obroni.

Panierka do ryby jak w smażalni

Każdy chce aby jego panierka była chrupiąca i rumiana. Gdzie często popełniamy błąd? Powody są naprawdę błahe, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad. Co bardziej wymagający lub tęskniący zimą za latem chcą aby to była panierka do ryby jak nad morzem. Czy to możliwe w domowych warunkach usmażyć rybę w smażalni nad morzem?

Zapraszam na przepisy 🙂

 

chrupiąca panierka

chrupiąca panierka

 

 

Jak dobrze usmażyć karpia na patelni

Dawniej jak i dziś w wielu domach karp smażony to obowiązkowa potrawa. W czym panierować karpia na Wigilię aby był smaczny i chrupiący? Karp jako ryba słodkowodna jest lekko słodki, delikatny i ma swój specyficzny smak. I nie chodzi tu o tzw. muł, ponieważ dobry karp nie śmierdzi mułem jest odpowiednio przygotowywany do sprzedaży, przez odpowiedzialnych hodowców .

Karp jak przyprawić przed smażeniem

Czystego i pokrojonego karpia najlepiej zamarynować w mleku. Najlepiej żeby to było prawdziwe mleko, takie co ma żywe bakterie. Nie polecam mleka UHT, użyć takiego to to samo jakby wymoczył karpia w wodzie. Do mleka dodaj to co lubi ryba i co lubisz Ty, fajnie znaleźć wspólny mianownik. A wybór jest dość spory: koperek suszony lub świeży, plastry cebuli, skóra otarta z cytryny, natka pietruszki. Do bardziej agresywnych przypraw należą: kolendra, liść laurowy czy też czosnek. W takiej zalewie, pokrojony karp powinien leżakować ( w lodówce) kilkanaście godzin, a nawet dobę.

Pamiętaj także aby karpia nie solić zbyt wcześnie. Ja solę po usmażeniu, gdy jest jeszcze gorący, oprószam solę zaraz po zdjęciu z patelni. Możesz posolić jajko do panierowania, ale pamiętaj, że to delikatna ryba, a sól wyciąga wodę.

Karp na wigilię może nam się wydawać wiekową tradycją, nic bardziej mylnego. To stosunkowo młode danie na świątecznym stole i co ciekawe zapożyczone z kuchni żydowskiej. Karp bywał na stołach wigilijnych na przełomie XIX i XX w, ale był jedną z wielu ryb  obok sandacza czy szczupaka w tym dniu. I na pewno nie był bohaterem dnia. Mówiąc, że karp to nasza tradycja, jest  wielce naciągane.

Tyle na temat karpia, a teraz panierka do wszystkich ryb smażonych.

 

 

Dlaczego panierka odchodzi

Dlaczego panierka odchodzi

 

 

Panierka do ryby smażonej przepis

mąka krupczatka

mąka kukurydziana

domowa bułka tarta

olej lub masło klarowane do smażenia

sól i pieprz

 

Dlaczego panierka odchodzi

Dlaczego panierka odchodzi

 

 

Jak zrobić dobrą panierkę do ryb

Tak, mąka krupczatka to gwarant chrupiącej panierki, zwykła mąka nie da tego efektu. Jeżeli chcesz aby Twoja panierka na rybie była wyjątkowo rumiana użyj tylko mąki kukurydzianej. Zwykła mąka przylega do mięsa i robi się bardziej ”zakalec”, krupczatka ma inną strukturę i stąd jej chrupkość. I tak wygląda panierka do ryby jak w smażalni.

Musisz zacząć od przygotowania ryby, czystą pokrój na porcje lub dzwonki.  Jeżeli to był karp moczony w mleku, wyjmij go z marynaty i osusz dokładnie na papierowych ręcznikach.

Rybę świeżą rozłóż na papierowych ręcznikach i przykryj ręcznikiem, aby delikatnie osuszyć. Rybę mrożoną wyjmij dużo wcześniej i pozostaw w lodówce aby rozmarzła, a następnie dokładnie osusz z nadmiaru wody. Nie wyciskaj, układaj na ręczniakach i w miarę potrzeb je wymieniaj mokre na suche.

Każdą porcję oprósz solą i czarnym pieprzem to wariant podstawowy. Jeżeli chcesz dodać koperek lub skórkę z cytryny dodaj do jajka w proporcji na 3 jajka łyżka świeżego koperku lub skórki otartej z cytryny.

Przygotuj trzy naczynia w jednym przygotuj jajka rozbełtane widelcem, w drugim mąkę krupczatkę z mąką kukurydzianą w równych proporcjach, a w trzecim domowa bułka tarta. Nie idź na skróty, ani bułka panko, ani sklepowe nie zastąpią domowej bułki tartej. Kup wcześniej kilka kajzerek czy innych bułek, ususz na kaloryferze, a następnie zetrzyj, zobaczysz różnicę.

 

chrupiąca panierka

chrupiąca panierka

 

 

Chcesz domową bułkę panko proszę bardzo, usuń z bułki przypieczoną część i ususz sam biały środek i masz własną bułkę panko.

Oprószone solą i pieprzem ryby panieruj w mące, wciskając ją w rybę, aby dobrze przywarła, następnie w jajku i bułce, ją także wciskaj. Układaj ( najlepiej na kratce piekarniczej) aby panierka lekko podeschła ( 20 – 30 min), a jej nadmiar opadł. Gdy masz wszystko opanierowane, później dużo lepiej zapanować nad smażeniem, bo tylko na nim się skupiasz.

Jeżeli chcesz zrobić rybę w cieście pomiń bułkę tartą, użyj mąka – jajko – mąka.

Chrupiąca panierka to sposób smażenia, tłuszcz musi być odpowiednio rozgrzany, zbyt zimny spowoduje, że ryba będzie się bardziej gotować niż smażyć, a zarazem chłonąć tłuszcz.

Panierka do ryby jak nad morzem to nie tylko panierka, ale sposób smażenia. Ryby nad morzem są najczęściej smażone na głębokim tłuszczu, a więc nie dziw się, że w domu na patelni nie uzyskasz takiego efektu. Warto nadmienić, że czym więcej tłuszczu tym ryba się ładniej usmaży.

 

Dlaczego panierka odchodzi

Dlaczego panierka odchodzi

 

Na patelni rozgrzej tłuszcz, gdy będzie dobrze rozgrzany wkładaj stopniowo po kawałku ryby, gdy pierwszy się zacznie smażyć, dodaj następny. Nie rób tego na hura, aby nie obniżyć temperatury tłuszczu. Smaż na średnim ogniu po 3 – 4 minuty z dwóch stron.

Podczas obracania ryb rób to ostrożnie aby nie kaleczyć panierki, każda  dziurka od widelca to wyciek wody z ryby na patelnię, pryskanie i dym w kuchni. Ryba jak każde mięso zamyka się i najlepiej tej bariery nie przerywać.

Usmażone przekładaj na kratkę ( nie odparują się od spodu tak jak na talerzu) wyłożoną ręcznikami papierowymi aby zebrać nadmiar tłuszczu. I zaraz podawaj.

Dlaczego panierka odchodzi

Zbyt słabo osuszona ryba przed smażeniem i nadmiar tej wody się gotuje w czasie smażenia i odpycha panierkę, to raz. A dwa zbyt niska temperatura  ( za mały gaz) w czasie smażenia i ryba się gotuje, a nie ścina i smaży.

Jak panierować rybę już wiemy, ale jak zrobić dobrą panierkę, trochę inną? Możesz dodać do bułki tartej mielone orzechy włoskie lub laskowe, możesz też dodać pokruszone migdały. Jednak pamiętaj, że ten dodatek szybko się przypala, a więc miej uwagę w czasie smażenia!

Szukając gdzie jest panierka do ryby jak w smażalni miej na uwadze że gastronomia raz, że smaży w głębokim tłuszczu, a dwa dodaje do panierki różne barwniki słodką paprykę lub kurkumę dzięki której nawet słabo podsmażona ryba jest rumiana.

Te wskazówki są także wskazane w smażeniu schabowego czy innego kotleta w panierce.

Smacznego 😊

 

Panierka do ryby jak w smażalni

Panierka do ryby jak w smażalni

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz