Napoje Polecane Święta

Domowa nalewka cytrynowa

3 października 2023
Domowa nalewka cytrynowa

Domowa cytrynówka na spirytusie 

Dziś coś ekstra nalewka cytrynowa, najlepsza cytrynówka na spirytusie, którą śmiało przygotujesz w domu. Aromatyczny słodko kwaśny mocny napój  z %.  Przepis na włoskie limoncello, likier do picia na zimno jak i do drinków. Co to jest limoncello? To słodki włoski likier wytwarzany ze skórki cytryn, najlepiej z ekologicznej uprawy. Prawdziwa cytrynówka tak samo jak włoskie limoncello to nie jest nalewka z owoców o żółtym miąższu, ale ze skóry tych owoców. I tu moim zdaniem ta  niewielka rozbieżność czyni ogromną różnicę.

Cytrynówka na spirytusie z miodem 

Domowa cytrynówka to wyjątkowy nalewka ze skórek cytryny, napój bardzo łatwy do przygotowania. Nalewka z miodem lub cukrem, decyzja należy do Ciebie. Mimo że zaleca się ją spożywać mocno schłodzoną to silnie rozgrzewa. Dla Włochów limoncello to coś idealnego do wypicie po ciężkim obiedzie. Jeśli chodzi o mnie, jak i pewnie o większość Polaków cytrynówka to idealny likier na święta i specjalne okazje, choć i w  powszednie chłodne dni, gdy kogoś przewieje, na rozgrzewkę idealna. Jak zrobić nalewkę cytrynową?

Zapraszam na przepis 🙂

 

Nalewka ze skórek cytryny

Nalewka ze skórek cytryny

 

Nalewka cytrynowa przepis 

spirytus 95% 500 ml

cukier 400 – 500 g lub miód

woda przefiltrowana 500 ml

cytryny duże Bio  6 – 7 sztuk

 

cytrynówka na spirytusie

cytrynówka na spirytusie

 

 

 

Jak zrobić nalewkę z cytryn na spirytusie 

Cytryny z certyfikatem BIO, dlaczego to takie ważne? Jeżeli chcesz zrobić naprawdę dobrą i smaczną nalewkę musisz zacząć od owoców. Cały smak likieru i aromat likieru pochodzi właśnie ze skórek. A jak powszechnie wiadomo wszelkie owoce dostępne w handlu są na potęgę konserwowane chemią.

Twierdzę że jeśli już robić porządną domową cytrynówkę to z porządnych owoców, a nie z  czegoś co owocem jest bardziej z nazwy.

Do dużego naczynie wlej wodę z dodatkiem sody i soli kuchennej najlepiej kłodawskiej w proporcji na 1 litr zimnej wody 1 łyżka sody i 2 soli. Zrób tyle roztworu aby pokryć całe owoce. Umieść je w płynie i pozostaw na 2 godziny, co jakiś czas zamieszaj, aby woda się zruszyła.  Taka mikstura usuwa ze skórek owoców wszelkie zanieczyszczenia.

Wyjmij owoce, dokładnie umyj pod bieżącą ciepłą wodą i osusz.

Następnie ostrym nożem obierz owoce ze skóry, uważaj aby skrawać tylko żółtą część, białe albedo spowoduje, że nalewka może być gorzka.

 

Nalewka ze skórek cytryny

Nalewka ze skórek cytryny

 

 

Skórki umieść w szklanym słoju, układaj je dość ciasno, ale nie ubijaj. Zalej spirytusem tak aby był on delikatnie ponad skórki. Przykryj ściereczką lub gazą i zakręć.

Słój postaw na parapecie w lekko nasłonecznionym miejscu ( temperatura pokojowa) , najlepiej na wschodnim oknie. Pamiętaj aby raz dziennie, raz na dwa dni potrząsnąć słojem dla zruszenia zawartości.

Po 10 – 12 dniach na sicie umieść czystą lnianą ściereczkę i przecedź zawartość słoika, a skórki dość mocno odciśnij.

W rondlu zagotuj wodę, jeżeli nie masz w domu filtra kup dobrą wodę źródlaną niegazowaną. Do gotującej się wody dodaj cukier, jeżeli lubisz mniej słodkie likiery dodaj 400 g cukru, bardziej słodkie 500 g. Mieszaj aż cukier się całkowicie rozpuści, odstaw do przestudzenia.

Do cytrynowego spirytusu dodaj syrop i dokładnie wymieszaj. Nalewka ze skórek cytryny gotowa.

Jeżeli chcesz zrobić cytrynówkę na spirytusie z miodem, do przefiltrowanego napoju dodawaj po łyżce miodu i mieszaj  do momentu aż uzyskasz smak, który będzie Ci odpowiadał. Jaki miód do nalewki? Jaki masz, choć moim zdaniem mimo że każdy się tu sprawdzi, to lipowy jakoś najlepiej się komponuje z cytryną.

Gotową przelej do butelek i odstaw w chłodne, ciemne miejsce na 2 – 3 tygodnie, a później już się tylko delektuj. Jak wcześniej wspomniałam nalewka najlepiej smakuje schłodzona lub z kostkami lodu.

A co zrobić z cytrynami  po limoncello? Cytryny pokrój w plasterki, rozłóż w woreczku na płasko pojedynczo i zamróź. A gdy zamarzną możesz je zsunąć na tzw. kupę. Później takie plasterki możesz zmrożone dodać do zimnych napoi, drinków czy rozmrozić i dorzucić do gorącej herbaty.

Z innych włoskich przepisów wejdź i zobacz pyszne, aromatyczne kanapki panini z mozarellą i pachnącą bazylią, musaka z bakłażanem i kremowym beszamelem oraz domowa pizza na delikatnym spodzie.

Na zdrowie 😊

 

Nalewka ze skórek cytryny

Nalewka ze skórek cytryny

 

Choć aby zrobić cytrynówkę każda pora roku jest dobra, jednak na mój gust, jesień, zima to idealny czas aby zrobić domowy likier. Nie potrzeba wiele składników, ani wymyślnych przygotować, szybko i łatwo.

Na Blogu jest już nalewka z wiśni, ze śliwek węgierek, zdrowotna nalewka na odporność z czosnku. Każda inna, każda smaczna lub niesmaczna jak np. ta czosnkowa ale za to ma walory prozdrowotne.  W moim odczuciu zamiast kupować byle co, lepiej zrobić domową nalewkę  i delektować się czymś sprawdzonym. Do miłego 👋

 

 

Nalewka ze skórek cytryny

Nalewka ze skórek cytryny

 

Przepis na włoskie limoncello

Przepis na włoskie limoncello

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz