Polecane Napoje Przetwory

Domowa nalewka z wiśni

9 lipca 2023
Domowa nalewka z wiśni

Nalewka z wiśni na spirytusie 

Prosty, tradycyjny przepis na nalewkę z wiśni, który sprawdzał się dawniej i sprawdza także i dziś. Domowa nalewka z wiśni na spirytusie zasypywanych  cukrem.  Jak zrobić dobrą nalewkę z wiśni?  Nie ma co wymyślać, kombinować , stary sprawdzony przepis jest najlepszy. Czy to nalewka na wódce czy na spirytusie zasada obowiązuje ta sama. Dojrzałe owoce, czyste naczynie i alkohol. Dla prawdziwych smakoszy mocniejszych trunków może być wiśniówka na bimbrze.  Ten stary przepis na nalewkę sprawdzi się z każdymi owocami, czy to będzie nalewka z malin, czereśni, jagód czy innych owoców.

Domowa wiśniówka

Wiśniówka z pestkami i tak i nie. Aby zrobić dobrą wiśniówkę, należy dodać  trochę wiśni z pestkami, dzięki temu domowa nalewka zyskuje na smaku. Nalewka z wiśni na wódce czy na spirytusie?  Procenty w nalewce to nie oprocentowanie kredytu, aby go zbijać w dół. 😉  Dlatego zdecydowanie nalewka na spirytusie.  Mniejsze naczynie, jej moc później możesz regulować wodą i uzyskać większą ilość o odpowiadającym Tobie smaku. Tak jeżeli chodzi o % jak i o cukier. Ile wiśni na 1 litr spirytusu, a ile cukru?

Zapraszam na przepis 🙂

 

 

wiśniówka na spirytusie

wiśniówka na spirytusie

 

 

Domowa nalewka z wiśni przepis

wiśnie 1 kg

spirytus 0,8 – 1 l

cukier

 

wiśniowa nalewka babuni

nalewka z wiśni na spirytusie

 

 

Nalewka z wiśni na spirytusie jak zrobić 

Do zrobienia nalewki najlepszy jest duży słój z nową nieporysowaną zakrętką. W takim słoju łatwo i wygodnie zasypiesz wiśnie cukrem jak i wyjmiesz je ze słoja.

Wiśnie na nalewkę powinny być dojrzałe, zdrowe i nieuszkodzone.

Umyj wiśnie i przełóż na sito, a następnie z 3/4 wiśni usuń pestki. Jeżeli nie masz drylownicy znakomicie sprawdzi się plastikowa słomka do napoi, którą przebijesz owoc, jednocześnie usuwając pestkę. Resztę pozostaw z pestkami.

Nalewka z wiśni z pestkami czy bez?  I tu wcale nie chodzi o mit, że nalewka z pestkami będzie trująca, chodzi o smak. Jeżeli zostawisz wszystkie pestki, nalewka mimo cukru będzie miała gorzkawy posmak.  Ta 1/4 wiśni z pestkami doda nalewce tylko smaku, który z mocą procentów, słodyczą cukru i tą odrobiną goryczki stworzą znakomity bukiet.

 

wiśniowa nalewka babuni

wiśniowa nalewka babuni

 

Włóż do słoja wiśnie bez pestek i z pestkami, zalej alkoholem, tak aby spirytus był 1,5 – 2 cm ponad owoce.  Zakręć słój i przenieś w ciepłe, lekko nasłonecznione miejsce. U mnie to zawsze było okno od wschodniej strony.

Pozostaw wiśnie na 3 – 4 tygodnie, pamiętaj jednak aby 2 – 3 razy w tygodniu lekko potrząsnąć słojem aby poruszyć zawartością.

Po tym czasie zlej spirytus do butelek i odstaw je w chłodne ciemne miejsce, a wiśnie zasyp szklanką cukru. I odstaw w to samo miejsce. Zobaczysz jak cukier się będzie rozpuszczał odzyskując alkohol z owoców.  Jeżeli cukier opadnie na dno obróć słojem aby ponownie osiadł na owoce i się rozpuszczał.

 

wiśniowa nalewka babuni

wiśniowa nalewka babuni

 

 

Powstały syrop po 4 – 5 dniach zlej do butelki, a wiśnie ponownie zasyp cukrem, ale już mniejszą ilością, pół szklanki wystarczy.  Postępuj tak jak za pierwszym razem.

Jeżeli zauważysz, że wiśnie oddały już cały alkohol i wyraźnie się pomarszczyły, nie dawaj więcej cukru, jeżeli nadal są pełne, a cukier się rozpuścił znów zasyp teraz 1/3 szklanki.  Nie bój się, że tego cukru będzie za dużo, później może się okazać, że całkiem mało.

 

wiśniowa nalewka babuni

wiśniowa nalewka babuni

 

Przygotuj sobie litr przegotowanej zimnej wody.

Po tych zabiegach wiśnie z tym co pozostało w słoju, przełóż do dużego garnka, dodaj zlany syrop z cukrem i spirytus. Wszystko dokładnie razem wymieszaj, aż cukier się rozpuści.

I teraz zaczyna się zabawa. 😊 Dodawaj do garnka stopniowo zimną przegotowaną wodę, mieszaj i próbuj aż uzyskasz swój smak.  Może to być mniej, więcej wody. Jeżeli Twoim zdaniem nalewka jest za mało słodka, weź trochę wody podgrzej ją i rozpuść w niej cukier. Następnie dodaj do nalewki.

Gotową nalewkę przecedź przez gęste sito wyłożone gazą, zlej do butelek, szczelnie zamknij i odstaw w chłodne, ciemne miejsce na co najmniej 6 – 8 tygodni.  A później to już tylko na zdrowie.  Nalewka najlepiej smakuje zimna z lodówki i sumiennie uprzedzam, że tak jak nalewkę ze śliwek pije się bardzo łagodnie jest niepozorna, a ścina z nóg bez litości.  Wiśniowa nalewka Babuni jest bezlitosna, już niejedna osoba się o tym przekonała nie wierząc w moje ostrzeżenia. 😊

Jeżeli będziesz robić nalewkę z wiśni na wódce, postępuj tak samo, tylko już pomiń wodę. Powstały płyn wymieszaj także razem, jeżeli cukier się słabo rozpuszcza lekko całość podgrzej.

Ile wiśni na litr spirytusu, ile cukru do nalewki z wiśni? To niepotrzebne pytania, owoce są różne mniejsze większe, bardziej soczyste i to są proporcje ruchome.  Czy masz 1 kg wiśni czy 2 zawsze alkoholu ma być około 2 cm ponad owoce. To samo z cukrem, tyle aż owoce się pomarszczą i oddadzą alkohol.  Robię domową wiśniówkę od wielu lat i uwierz, za każdym razem są to różne proporcje.

I jeszcze jedno, żelazna babcina zasada… nie to dobre co dobre, ale co komu smakuje. Ktoś lubi mocniejsze, ktoś woli słabsze nalewki, jeszcze inny bardziej słodkie. Dlatego dobierz  smak do siebie, to co Ty lubisz, znajdź swój złoty środek. Mój przepis niech będzie  tylko inspiracją, jak zrobić, reszta należy do Ciebie.

Co zrobić z wiśniami z nalewki?  Możesz wykorzystać podobnie jak śliwki  o czym przeczytasz TU.

Z innych napoi dla dorosłych polecam: likier kawowy, likier z truskawek na wódce,

Smacznego 😊

 

Domowa nalewka z wiśni

Domowa nalewka z wiśni

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz