Polecane Napoje Święta

Likier kawowy przepis

25 listopada 2021
Likier kawowy przepis

Domowy likier kawowy na spirytusie 

Przepis na pyszny  domowy i szybki likier kawowy. Likier kawowy przepis na domowy trunek na specjalne okazje. Kawówka, jak zrobić mleczny likier z kawy?  Przepis na likier jest prosty, a wykonanie szybkie i łatwe, że każdy sobie z nim poradzi. Likier, słodki trunek lubiany zazwyczaj przez kobiety.  Ogólnie się utarło, że to panie są koneserkami wszelakich likierów i nalewek o czym pisałam na Blogu we wpisie  nalewka ze śliwek.  Taka kawówka to idealny likier świąteczny lub likier na prezent. Aby zrobić pyszny likier domowy wystarczy czysty alkohol, np. spirytus, mleko lub słodka śmietanka i dodatek który nada charakteru domowej nalewce ( czytaj likier).  Co to jest likier i jak się go robi?

Szybki likier kawowy

Likier z kawy rozpuszczalnej. Historia likieru sięga czasów antycznych, były to wysokoprocentowe trunki i wino zazwyczaj doprawiane miodem i przyprawami korzennymi.  Taki słodki trunek z ziołami nazywano likierem Hipokratesa. Dziś likier można kupić w każdym sklepie z alkoholami, albo zrobić samemu i mieć domowy likier.  Do najpopularniejszych likierów należą: likier kokosowy, likier jajeczny, amaretto i dzisiejszy temat, likier kawowy na spirytusie. Jak zrobić likier kawowy z wódki lub spirytusu?  Szybki likier kawowy przepis, jakie mleko, jaka woda? Jak długo można przechowywać domowy likier domowy?

 

Zapraszam na przepis 🙂

 

 

Likier kawowy przepis

Likier kawowy przepis

 

 

 

Domowy likier kawowy przepis

kawa rozpuszczalna 4 łyżki

cukier waniliowy 2 łyżki

woda 100 ml

zagęszczone mleko bez cukru 500 ml

cukier 3 – 4 łyżki ( według smaku)

spirytus  200 ml

 

 

Likier kawowy przepis

Likier kawowy przepis

 

 

Szybki likier kawowy jak zrobić

Kawę zalej wrzątkiem, dodaj cukier  ( połowę) i wymieszaj, połącz z mlekiem. Cukier dodawaj stopniowo aż uzyskasz swój poziom słodkości. Nie każdy lubi tak samo słodkie trunki.

Gdy mleko z kawą już będą zimne dodawaj alkohol i mieszaj. Dodawaj spirytus stopniowo, tak samo jak cukier, aż smak będzie ci odpowiadał. Jeżeli do kawówki użyjesz wódki, pomiń wodę. Podgrzej mleko i w nim rozpuść kawę i cukier, a gdy ostygnie dodaj czysty alkohol.

Przelej  likier kawowy do butelki i odstaw w chłodne miejsce.  Zaraz po przygotowaniu nie ma specjalnego smaku, ale następnego dnia to już jest prawie to.  Osobiście uważam, że likier najlepiej smakuje po 3 dniach stania w lodówce.

 

 

likier z kawy rozpuszczalnej

likier z kawy rozpuszczalnej

 

 

Ile można przechowywać taki likier kawowy? Szczerze przyznam nie wiem, u mnie schodzi w tydzień, góra 10 dni.  Jest tak szybki i łatwy w przygotowaniu, że nie warto robić dużych zapasów.

Wrócę do proporcji kawy – cukier  – alkohol. To co podałam w przepisie na likier to są przybliżone proporcje, każdy może je sobie dobrać według własnego smaku. Każdy z nas jest inny i to co będzie smakować pani Kasi, Jola powie że za słabe i odwrotnie. Dlatego próbować, próbować i jeszcze raz próbować.

I jeszcze jedna uwaga, gdy mleko stygnie dobrze mieszać, aby nie powstał kożuszek. Na chwilę zapomniałam i się zrobił. Te kleksy na butelce i kieliszkach to właśnie on. W nalewce nie jest widoczny, wyczuwalny, ale skubany na szkle osiada mimo że to niby taka mgiełka. Jeśli już się zrobi, a komuś będzie przeszkadzała ta świadomość, przecedzić przez gazę.

 

Wejdź i zobacz: nalewka z czosnku,  nalewka ze śliwek 

 

Smacznego 😊

 

 

Likier z kawy rozpuszczalnej

Likier z kawy rozpuszczalnej

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz