Ciasta

Ciasto popapraniec

2016-05-24
Ciasto popapraniec

Ciasto z kakao i kokosem

Ciasto popapraniec, najczęściej tak się je nazywa, choć spotkałam się także z innymi, mniej ładnymi nazwami.

Ale zostańmy przy popaprańcu, mój nie jest tak kontrastowy ponieważ użyłam cukru trzcinowego.

A wiadomo on daje wypiekom karmelkowy odcień. Umówmy się, że mój popapraniec wyszedł bardziej stonowany. 🙂

Ciasto z kakao popapraniec

Ciasto z kakao popapraniec

Ciasto popapraniec przepis

Ciasto:

3 szklanki mąki

6 jajek

2 łyżeczki sody

1/2 szklanki oleju

szklanka wody gazowanej

łyżka octu

szczypta soli

1/2 szklanki trzcinowego cukru

5 łyżek maku

1/2 szklanki wiórków kokosowych

łyżka kakao + łyżka wody

Krem:

1/2 l mleka

1/2 szklanki manny

cukier waniliowy

cukier według uznania

zapach wanilowy

kostka masła

Polewa:

1/2 kostki margaryny

3 łyżki kakao

łyżka mocnej kawy

4 – 5 łyżek cukru

łyżeczka oleju

 
 
Ciasto popapraniec

Ciasto popapraniec

Ciasto popapraniec jak zrobić 

Mąkę i sodę przesiewamy razem. Żółtka, olej i ocet miksujemy, a jak się połączą wlewamy wodę i wystarczy tylko zamieszać. Do takiej masy dodajemy partiami mąkę, cały czas miksując, ale nie za długo. Białka ubijamy ze solą na sztywno, a jak już nie wypadają z naczynia dodajemy stopniowo cukier i miksujemy dalej. Tak długo aż będzie wyraźnie wyczuwalna sztywność piany. Taką pianę łączymy z ciastem, robimy to w trzech etapach ( tak jest dużo łatwiej), za pomocą łopatki lub drewnianej łyżki.

Ciasto już prawie gotowe, teraz dzielimy na trzy części i do jednej dajemy wiórki, do drugiej mak, a do trzeciej kakao i łyżkę wody. Kakao mocno zagęści ciasto, a więc aby nie było zbyt twarde i zbite potrzebna jest woda. Dużą standardową blaszkę wykładamy papierem i na przemian, wykładamy ciasta.

Ciasto popapraniec

Ciasto popapraniec

Wstawiamy do nagrzanego piekarnika ( 180 stopni) i pieczemy 50 min.

Po całkowitym ostudzeniu przekrawamy na dwa cieńsze placki. Na mleku gotujemy gęstą mannę i studzimy.

Masło ucieramy z cukrem i cukrem waniliowym. Następnie dodajemy po łyżce manny i tak aż do wyczerpania składnika.

Tak powstałą masę ( 3/4) wykładamy na jeden placek, przykrywamy drugim i wierzch dekorujemy resztą kremu.

Składniki na polewę rozpuszczamy w rondlu i mieszamy aż się dobrze połączą. Gdy przestygnie i zacznie tężeć polewamy nią ciasto i możemy sobie zaszaleć ze wzorkami. 🙂

Jeszcze kilka słów o polewie. 

Często dostaję maile z zapytaniem o przepis dobrą polewę.

Jakie proporcje aby się nie warzyła , aby była gładka i jednolita.

Kochani….polewa się nie warzy, on się rozwarstwia i nawet jeśli tak się stanie,

to nic wielkiego, wcale nie trzeba jej wyrzucać.

Zwyczajnie na świecie kakao zebrało całą wodę jaka była i jeszcze mu mało.

Dlatego zrobi się z niego taka klucha i idzie na spód.

Wystarczy dodać odrobinę mleka, soku, śmietany, a nawet wody.

Dodawać po łyżce, mieszać i podgrzewać, patrzeć czy już czy jeszcze odrobinę dodać?
Pilnujemy aby nie zagotować, a jak polewa jest lśniąca i gładka tzn dość.
Zazwyczaj robię na oko, ilość cukru zależy jak słodkie mamy ciasto.
Jeśli należy do tych mniej słodkich, można go sypnąć więcej
i odwrotnie.

Wracając do ciasta, w przepisach jakie krążą w internecie jest szklanka cukru na 2 szklanki mąki. Dla mnie to za dużo. Tu jeszcze idzie krem, a więc nim można podgonić, a później przypieczętować polewą.

Ja osobiście lubię jak z lekko słodkiego ciasta jest przejście w słodszy krem. I taki właśnie jest ten przepis.

Ciasto popapraniec

Ciasto popapraniec

Zobacz również

41 komentarzy

  • Reply Megly 2016-05-24 at 09:51

    Ależ ono efektowne 🙂 Też nie przepadam za zbyt słodkimi ciastami, za to krem jak najbardziej może być słodszy. Ale mi zrobiłaś smaka na to ciasteczko. Ile bym dała za taki kawałeczek teraz do herbatki 🙂 Pozdrowionka cieplutkie 🙂

    • Reply Ela Dziurkowska 2016-05-24 at 18:42

      Dzięki Madziu 🙂 Gdy się użyje białego cukru jest bardziej kontrastowe, ale ja poszłam w smak i zdrowszą stronę. Przerażają mnie przepisy z ogromną ilością cukru. Pozdrawiam 🙂

  • Reply Beata 2016-05-24 at 10:06

    Ciasto jest super :))

    • Reply Ela Dziurkowska 2016-05-24 at 18:42

      Dziękuję :))

  • Reply Renata 2016-05-24 at 10:46

    też ograniczam ilość cukru w ciastach, bo przy tej ilości ile u mnie zjadaja to wszyscy byliby cukrzykami:(

    A Twoje ciacho jest dokładnie takie jakie lubię 🙂
    buziam i podbieram kawałek do kawki 🙂

    • Reply Ela Dziurkowska 2016-05-24 at 18:43

      Widać Reniu po Twoich przepisach, że nie szalejesz ze słodyczą i fajnie. Buziole:))

  • Reply Marcepanowy Kącik 2016-05-24 at 14:17

    Zaintrygowało mnie Twoje ciasto.

    • Reply Ela Dziurkowska 2016-05-24 at 18:44

      Zachęcam, dodam że przepis jest całkowicie mój, wzorowałam się na moim murzynku na wodzie.

  • Reply Natalia 2016-05-24 at 16:04

    Faktycznie nazwa niezła 😀

    • Reply Ela Dziurkowska 2016-05-24 at 18:45

      Taka lekko odstraszająca 🙂

  • Reply ♥ Łucja-Maria ♥ 2016-05-24 at 16:44

    Znam to ciasto. Jest pyszne. też nie lubię zbyt słodkich ciast.
    Pozdrawiam:)

    • Reply Ela Dziurkowska 2016-05-24 at 18:45

      Witam w klubie 🙂

  • Reply Smak Mojego Domu 2016-05-24 at 18:28

    Ciasto wygląda bardzo apetycznie. Nie znam go 🙂

    • Reply Ela Dziurkowska 2016-05-24 at 18:46

      Zachęcam Agnieszka do wypróbowania, naprawdę warto 🙂

  • Reply Ola 2016-05-24 at 18:35

    Nie znałam tego ciasta, ciekawie wyglada i nazwa tez niczego sobie:)

    • Reply Ela Dziurkowska 2016-05-24 at 18:47

      Nazwa lekko kontrowersyjna, ale pasuje nie ma co ukrywać 🙂

  • Reply Olka 2016-05-24 at 18:43

    Fajnie popaprane 😀 jak mniej slodkie to można większą porcję zjeść 😀 pozdrawiam.

    • Reply Ela Dziurkowska 2016-05-24 at 18:47

      Dokładnie , zawsze to jakieś usprawiedliwienie 🙂

  • Reply Lena 2016-05-24 at 19:41

    wspaniale wygląda:)

    • Reply Ela Dziurkowska 2016-05-26 at 18:01

      Dziękuję 🙂

  • Reply napiecyku 2016-05-24 at 20:07

    Co za dużo cukru to nie zdrowo, ciasto bardzo mi sie podoba, nazwa ciasta jeszcze bardziej 🙂

    • Reply Ela Dziurkowska 2016-05-26 at 18:01

      Też tak uważam:)

  • Reply Ervisha 2016-05-24 at 20:46

    Piekłam coś podobnego 🙂

    • Reply Ela Dziurkowska 2016-05-26 at 18:02

      Fajnie 🙂

  • Reply Candy Pandas 2016-05-24 at 20:59

    Nigdy nie słyszałyśmy o tym cieście 😀 Podoba nam się! jest obłędny 😀

    • Reply Ela Dziurkowska 2016-05-26 at 18:02

      To już wiecie, że takie istnieje 🙂

  • Reply Pawanna 2016-05-24 at 21:54

    Podoba mi się. Bardzo ciekawe w wyglądzie, wręcz piękne i na pewno świetne w smaku. Może tylko wiórki kokosowe nie są dla mnie:) Ale zawsze mozna je zastąpić czymś innym.
    Pozdrawiam.

    • Reply Ela Dziurkowska 2016-05-26 at 18:03

      Nie Aniu, nie musisz niczym zastępować, wystarczy je pominąć a ciasto i tak będzie białe czy z wiórkami czy bez. 🙂 Pozdrawiam

  • Reply Natalia 2016-05-25 at 16:47

    Wspaniałe ciacho, świetna nazwa:)

    • Reply Ela Dziurkowska 2016-05-26 at 18:03

      Dziękuję Natalia 🙂

  • Reply Kulinarna Maniusia 2016-05-25 at 20:53

    Elu super ciacho, zapisuje sobie przepis i z chęcią go zrobię 🙂 miłego kochana 🙂

    • Reply Ela Dziurkowska 2016-05-26 at 18:05

      Zrób bo nie dość że wygląda, to jeszcze smakuje 🙂 Pozdrawiam

  • Reply Agnieszka Wieczorek 2016-05-26 at 12:50

    A ja nie znam tego ciacha 🙂 Bardzo smakowicie wygląda!

    • Reply Ela Dziurkowska 2016-05-26 at 18:05

      Agnieszka a więc czas to zmienić 🙂

  • Reply Królowa Karo 2016-05-26 at 21:33

    Dość interesująca nazwa dla ciasta. Ciekawa jestem, jak brzmią pozostałe… 😉

  • Reply Unknown 2016-05-28 at 20:41

    Nazwa bardzo nietypowa, nigdy nie jadłam, a wygląda pysznie!:)

  • Reply AnitaM 2016-06-10 at 20:56

    Jej, wspaniałe!!

  • Reply Nina S. 2016-07-08 at 21:56

    Wspaniale wygląda. Przepis zbieram. 🙂

  • Reply Teresa Brudzińska 2016-12-04 at 19:03

    Zrobię popaprańca z samą polewą……. 🙂
    pa pa pozdrawiam

  • Reply Anonimowy 2016-12-18 at 18:32

    Chcialabym zrobic te ciasto teraz na swieta bo wyglada wspaniale i smakowicie.
    jedyne pytanie to: Duza standardowa blaszka wedlug Pani jakie ma wymiary?
    Ja mam kilka roznych a chcialabym aby wyszlo tak jak na obrazku.
    Z gory dziekuje i swiatecznie pozdrawiam

    Ania Migdal

    • Reply Ela Dziurkowska 2016-12-18 at 19:10

      Witam Pani Aniu 🙂 Aż pobiegłam na dół ją zmierzyć…25 cm x 40 cm, w takiej było robione to ciasto.
      Dziękuję i serdecznie pozdrawiam, życzę udanych Świąt 🙂
      Gdyby Pani zechciała zrobić zdjęcie wypieku i przesłać mi na maila, bardzo chętnie zamieszczę je u siebie na blogu.

    Zostaw komentarz