Najlepszy sos pomidorowo cukiniowy
Sprawdzony przepis na sos pomidorowy do słoików, oraz rada co zrobić z dużej cukinii. Mój stary sprawdzony przepis na uniwersalny sos do wielu zadań. Kremowy gęsty sos pomidorowy pachnący ziołami. Idealny sos do spaghetti, pizzy, gołąbków czy ryżu.
Jak zagęścić sos pomidorowy do słoików
Sos ze świeżych pomidorów jak i z przecieru, każdy jest pyszny. Największym dylematem jest jak zagęścić sos pomidorowy? To nic trudnego, pamiętaj najłatwiejsze rozwiązania są zawsze najtrafniejsze i najlepsze.
Zapraszam na przepis🙂
Sos pomidorowy do słoików przepis
2 kg obranej cukinii
3 średnie ziemniaki
3 cebule
5 ząbków czosnku
4 różne papryki
2 jabłka
0,5 selera
2 marchewki
2 pietruszki
1 łyżka soli
Oraz:
5 łyżek oleju
litr przecieru pomidorowego
2 łyżki suszonej bazylii
2 łyżki majeranku
3 łyżki słodkiej papryki
1 łyżeczka czarnego pieprzu
sól i pieprz cayenne do smaku
Domowy sos pomidorowy na zimę jak zrobić
To jest przepis na dużą wyrośniętą cukinię, która poza nasionami nie ma większego zastosowania. Tu w sosie jako baza, świetnie się sprawdzi. Sos cukiniowo pomidorowy jest super i ma wiele zastosowań. Robię taki od lat, czasem z dużej cukinii, czasem z małych. Przechowuje się genialnie.
Obraną cukinię kroimy w drobną kostkę, to samo robimy z resztą składników, poza czosnkiem.
W garnku rozgrzewamy olej, wrzucamy warzywa i podsmażamy. Pamiętajmy...tłuszcz nie tylko jest nośnikiem smaku, ale także pozwala na przyswajanie tych składników które są tylko rozpuszczalne w tłuszczu.
Gdy się wszystko lekko podsmaży, posypujemy solą ( aby szybciej puściły sok), podlewamy odrobiną wody i zaczynamy wolno gotować.
Ziemniaki! Ktoś zapyta, a po co ziemniaki? Ano…robimy gęsty sos, a nic tak nie zagęści jak skrobia z ziemniaków. I wtedy nie mamy rzadkiej polewki, ale gęsty, naturalny sos, który możemy rozprowadzić wodą gdy zajdzie taka potrzeba.
Tak ziemniaki jak i jabłka mają tu swoją rolę, zagęścić sos i dodać smaku.
Gdy warzywa się rozpadają ( ja im pomagam tłuczkiem do ziemniaków) dodajemy pokrojony czosnek. Gotujemy aż masa będzie gęsta i mocno odparowana. O to chodzi aby masa była skondensowana. Aby odtworzyć mały słoik sosu pomidorowego i zrobić z niego dużą porcję.
Dodajemy resztę składników, przyprawy i przecier. Gotujemy 5 minut, próbujemy czy smakowo nam odpowiada? Jeśli tak miksujemy na gładko lub przecieramy przez sito.
Jeżeli masz pomidory około 1 kg pomidorów pokrojonych owoców gotuj w osobnym garnku, aż się rozpadną i odparują. Następnie razem ze skórkami zmiksuj na gładki krem i dodaj do sosu.
I tu jak wszędzie, próbować, próbować i jeszcze raz próbować. Jeżeli jakiś składnik Ci nie odpowiada pomiń go, dodaj swój ulubiony.
Dla mnie to najlepszy sos do gołąbków, makaronu, pizzy itp. Sprawdza się do dań mięsnych jak i bezmięsnych.
Gorący nakładamy do słoików, pasteryzujemy 15 – 20 minut od zagotowania, zostawiamy w gorącej wodzie aż ostygną lub wyjmujemy i przykrywamy kocem.
Pamiętaj sukces udanych przetworów to szczelne słoiki, nieuszkodzone pokrywki!
A później wystarczy ugotować makaron, ryż, podsmażyć mięso i tworzyć, smakować i się cieszyć z zapasów.
Wejdź i zobacz inne pomysły na przetwory: prażone jabłka takie na szarlotkę, brzoskwinie w syropie, śliwki w occie bez pasteryzacji, oraz ogórki w curry. Powodzenia i Do Miłego 👋
Brak komentarzy