Sałatka Wielkanoc

Buraczki z chrzanem

29 marca 2021
buraczki z chrzanem

 

Buraczki z chrzanem  

 

      Buraczki, znakomity dodatek do obiadu i mięs, jajek, a buraczki z chrzanem to wręcz obowiązkowa potrawa na Wielkanoc. Sprawdzony przepis na buraczki wielkanocne, ich słodycz łamie ostrość chrzanu i w ten sposób tworzą zestaw idealny. Jak zrobić najlepsze buraczki? Jak przygotować buraczki na wielkanocny stół? Jak doprawić ćwikłę aby była przepyszna, taka jak u Babci? 

 

Ćwikła z chrzanem

Buraczki z chrzanem czy ćwikła to tradycyjna polska potrawa wielkanocna. Przygotowujemy je na świąteczny stół, a czy wiemy jakie ćwikła ma symboliczne znaczenie? Co znaczy to połączenie? Chrzan to symbol pogański, zdrowia i siły fizycznej oraz wyciskacz łez. Dla chrześcijan to symbol cierpienia i śmierci Jezusa. Buraki to słodycz, dobro. Chrzan w połączeniu ze słodkim burakiem to męka Jezusa zwieńczona ( osłodzona) Zmartwychwstaniem. Niby zwykłe buraczki obiadowe, a jak wymowne jest ich znaczenie. Jak zrobić buraczki z chrzanem? Jak doprawić ćwikłę z chrzanem? 

 

Buraczki wielkanocne

Buraczki wielkanocne to sałatka bardzo na czasie. Przygotowujemy się do Świąt Wielkiejnocy szykujemy przepisy na jajka, serniki, białą kiełbasę a także na buraczki z chrzanem. Dawniej ten przepis to były tylko buraki, miód i chrzan. Biedniejsza wersja ćwikły to ta z jabłkiem zamiast miodu. My mamy ten komfort, że możemy sobie dodawać swoje dodatki. Tylko należy pamiętać o jednym, tradycja. Jeśli chcemy aby ta wielkanocna ćwikła była tradycyjna, musi być prosta. Ocet lub sok z cytryny, cukier lub miód, buraki, chrzan i szczypta soli. 

Zapraszam na przepis 🙂

 

 

Buraczki z chrzanem  

Buraczki z chrzanem

 

 

Buraczki z chrzanem  przepis

 

buraki 600 – 800 g 

świeży chrzan 2 łyżki

sok z cytryny 2 łyżki

sól do smaku

brązowy cukier do smaku 

olej 1 łyżka

 

 

Buraczki z chrzanem na Wielkanoc

Buraczki z chrzanem

 

 

 

Jak zrobić buraczki z chrzanem 

 

Buraczki ugotuj lub upiec w naczyniu lub rękawie do pieczenia aż będą miękkie.

 

Połowę buraczków utrzyj na drobnych pazurkach, połowę na najdrobniejszych oczkach. 

 

Do utartych buraczków dodaj olej, sól, sok z cytryny, łyżkę cukru i łyżkę chrzanu. Wymieszaj i spróbuj czy odpowiada Ci pod względem słodyczy i pikanterii. Ta granica doprawiania jest ruchoma, nie ma sztywnego przepisu, że tyle się daje i już. Każdy z nas ma inne wymagania smakowe. 

 

 

Buraczki z chrzanem na Wielkanoc

 

 

 

Gdy uzyskasz odpowiadający Ci smak ćwikły, odstaw na kilka minut i ponownie spróbuj. Pamiętaj, sól i cukier potrzebują trochę czasu aby się rozpuściły. 

 

Buraki na jakiej tarce ścieramy? To często przewijające się pytanie. Z moich obserwacji i doświadczenia najlepiej jak te grubości są dwie. W takich burakach chrzan się ładnie rozłoży, jest niewidoczny. Jeśli zetrzemy tylko na grubszych, chrzan będzie widoczny. Jeśli komuś nie przeszkadza…można i tak. 

 

Buraczki, jak i chrzan są bardzo zdrowe, jeśli chcesz jeszcze bardziej podkręcić walory sałatki zastąp cukier miodem. Mamy pyszne buraczki z chrzanem, a zarazem prostą i zdrową sałatkę do obiadu. 

Polecam także:

buraczki ze śledziem

buraczki na zimę 

Smacznego 😊

 

 

Buraczki z chrzanem

 

 

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz