Ogórki Przetwory

Ogórki małosolne przepis

13 czerwca 2021
Ogórki małosolne przepis

Ogórki małosolne przepis

 

Jak  zrobić ogórki małosolne aby były twarde? Ogórki małosolne przepis na ogórki kiszone krótko.  Przepis Babci na małosolne zawsze zawierał dużo soli, taki paradoks małosolne, a soli mają dużo, jedno zaprzecza drugiemu. Zapanowała moda na ogórki marynowane na sucho bez wody tzw. ogórki z woreczka. Ogórki małosolne w woreczku w woreczku podobno są dobre, niektórym smakują. Mnie osobiście nie smakują  i uważam że są wbrew podstawom prawidłowej fermentacji.  Jakie ogórki na małosolne, jaka zalewa do ogórków?

O ogórkach krótko kiszonych ( małosolnych) mówi się także ogórki kiszone na noc. Co można dodać  do ogórków małosolnych? Twarde ogórki kiszone to wyzwanie dla każdej gospodyni. Czy to są ogórki małosolne czy kiszone na zimę, każdy chce aby były twarde i jędrne. Ogórki małosolne znakomicie nadają się do sałatek, a także na zupę z małosolnych.

Jak zrobić najlepsze ogórki małosolne? Jak kisić ogórki aby były twarde?  To najczęściej zadawane z pytań.  Sprawdzony przepis na ogórki małosolne jest na wagę złota. Każdy chce być pewien, że jego ogórki małosolne będą najlepsze, chrupiące idealne na przekąskę i do obiadu. Jak wybrać najlepsze ogórki więcej pisałam  we wpisie Ogórki 7 rzeczy które powinieneś wiedzieć. Jak długo kisić małosolne? Ile soli do małosolnych?

Przepis na ogórki małosolne

Przepisów na ogórki małosolne jest wiele. Każdy  ma swój idealny sprawdzony przepis na ogórki, ogórki  kiszone  Babci czy Mamy, Wujka, Sąsiadki.  A tak naprawdę ogórki małosolne przepis z przepisem są do siebie bardzo podobne. Bo czym się różnią przepisy na ogórki małosolne?  Przyprawami, ilością soli, rodzajem wody jaką zalać ogórki.  Zapomnijmy o gotowych, suchych mieszankach do ogórków. Jaka sól do ogórków małosolnych jodowana czy kamienna?

 

Zapraszam na przepis 🙂

 

 

Ogórki małosolne przepis

Ogórki małosolne przepis

 

 

 

Ogórki małosolne przepis

ogórki gruntowe 1 ,5 kg

czosnek młody 1 główka

koper

liście laurowe 2 sztuki

ziele angielskie 3 – 4  kulki

kolorowy pieprz kulki 1 łyżeczka

woda 2 litry

sól 3 łyżki ( u mnie zawsze kamienna niejodowana)

 

 

 

Ogórki małosolne przepis

Ogórki małosolne przepis

 

 

 

Ogórki małosolne przepis jak zrobić 

Jak zrobić ogórki małosolne na szybko.

 

Ogórki małosolne przepis jest bardzo prosty i niezmienny od lat. Trzeba się tylko trzymać kilku zasad.

Wybierz ogórki jednakowej wielkości, nie za duże, bez wgnieceń i uszkodzeń.  Ogórki do kiszenia powinny być jędrne. Miękkich ogórków, pomarszczonych nigdy nie kupuj.  Po przyniesieniu do domu, umieść ogórki w misce i zalej ciepłą wodą. W ten sposób brud, resztki ziemi te widoczne i te niewidoczne odmokną i opadną na dno. Każdego ogórka dokładnie umyj i zmień wodę na czystą. Takie ogórki powinny sobie poleżeć w wodzie koło godziny, mogą i więcej. Nawet te przyniesione prosto z ogródka, należy moczyć, aby nabrały wody, którą w jakimś stopniu utraciły.

Moczenie ogórków w ciepłej wodzie spowoduje ich ogrzanie a co za tym idzie szybciej ukisną. Cały czas mowa o ogórkach kiszonych na szybko.

 

Na dno czystego słoja, kamiennego garnka lub garnka emaliowanego ( nie może być obity) włóż wszystkie przyprawy.  Koper i czosnek możesz umieścić w połowie naczynia. Nie układaj na wierzchu, nie odda wszystkich swoich walorów, część będzie się ulatniać.

Jak widać w przepisie nie ma liści wiśni, dębu, gorczycy i kilku innych przypraw, dlaczego? Krótkie kiśnięcie to proces  szybki i aby ogórki miały aromat, potrzebują intensywnych aromatów. Koper, czosnek to one  nadadzą intensywnego aromatu i smaku. Inne przyprawy są wskazane w kiszeniu na zimę. Pewnie, można dać jak ktoś chce, ale to zbyteczne. Ja sama daję bardzie liść i ziele z przyzwyczajenia. 😆

 

 

Ogórki małosolne przepis

Ogórki małosolne przepis

 

 

W wodzie rozpuść sól. Jeżeli lekko podgrzejesz wodę do 30 – 35 stopni i w takim roztworze rozpuścisz sól, a później zalejesz ogórki, szybciej zaczną kisnąć.  Zimna woda ten proces spowolni.  Zakręć słoiki, jeżeli naczynie nie ma dopasowanej pokrywki, połóż talerzyk i obciąż czymś. Jaka woda do ogórków filtrowana, z kranu czy jeszcze inna? Jeżeli Twoja kranówka jest dobrej jakości nie ma problemu wlać wodę wprost z kranu. Ja używam przefiltrowanej, jeśli nie masz takiej możliwości możesz nalać wody do garnka i pozwolić się jej odstać. A później nie zlewać z samego dnia.

Odstaw w ciepłe miejsce, postaw na talerzu lub tacy, ogórki mogą kipieć i pozalewać otoczenie. I jeszcze jedno, co z tym obcinaniem ”dupek” aby szybciej ukisły? Jak przekroimy takiego ogórka wzdłuż, zawsze bardziej jest ukiśnięty od strony ogonka. Tam jest skórka przerwana i bakterie kwasu szybciej wnikają do środka niż od strony kwiatka. Jeżeli zjemy te ogórki w dwa dni, możemy obciąć lekko końcówki. Przy dłuższym przechowywaniu nie polecam, miejsca te robią się zbyt obślizgłe i mało apetyczne. Osobiście polecam przebić wykałaczką.

 

 

 

Osobiście jestem fanką ogórków 12 – 14 godzinnych, góra doba.  Ogórek jest lekko ukiśnięty, po przekrojeniu w wyraźnymi jaśniejszymi miejscami. Takie małosolne są najlepsze, później to  dopiero pełne wykiśnięcie.

I jeśli Ci ogórki nie wyjdą, nie zniechęcaj się. Jeśli nie masz swoich z ogródka nigdy do końca nie wiesz co kupujesz, a jakość ogórka to 3/4 sukcesu!

 

REASUMUJĄC –  ogórki małosolne przepis

  1. Wybieraj ogórki nieuszkodzone
  2. Daj im poleżeć w wodzie aby nabrały większej jędrności.
  3. Używaj świeżego czosnku i kopru, żadnego suszu.
  4. Ciepła woda przyśpiesza proces fermentacji.
  5. Ogórki małosolne to te z większą zawartością soli  ( paradoks).
  6. Do małosolnych możemy użyć soli jodowanej, do tych kiszonych na zimę zdecydowanie tylko kamienna niejodowana.

 

 

ZOBACZ KONIECZNIE :  szybkie ogórki na grilla, ogórki zakąskowe,

 

Smacznego 😊

 

Ogórki małosolne przepis

Ogórki małosolne przepis

 

 

Dość popularne robią się ogórki kiszone na sucho w woreczkach foliowych, których osobiście nie polecam nikomu. Kto ceni swoje zdrowie i zdrowie swoich bliskich niech się wystrzega woreczkowych kiszonek.   Biosfenol, sól, reakcje zachodzące w czasie procesu kiśnięcia, razem wzięte to samo zło. I nieważne kto je poleca, warto się nad tym mocno  zastanowić. Ogórek to 96% wody i lubi wodne otoczenie, kiszenie  na sucho brzmi…

 

Ogórki małosolne

Wbrew temu co mówi nazwa ogórki małosolne, to ogórki są z większą zawartością soli, niż ogórki kiszone na zimę. Czemu taka przewrotna nazwa? Nie wiem, ale za to wiem po co większa ilość soli w ogórkach małosolnych.  Aby bakterie kwasu mlekowego mogły się namnażać , a ogórki szybciej kisły potrzebują soli i to sporo tej soli. Dlatego do ogórków małosolnych na szybko dajemy około 50 % soli więcej niż do ogórków kiszonych np. na zimę.  I to nie jest mój wymysł, tak mówią stare, a nawet bardzo stare przepisy autorytetów kulinarnych z XIX w.  Ogórki małosolne przepis, jakie przyprawy, ile soli? Przepis Babci na ogórki małosolne na pewno był bez żadnych udziwnień. Małosolne Babci były pachnące czosnkiem i koprem, a woda z takich ogórków smakowała najlepiej na świecie.

 

Ogórki małosolne przepis

Ogórki małosolne przepis

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz