Ogórki Przetwory

Ogórki małosolne przepis

13 czerwca 2021
Ogórki małosolne przepis

Ogórki małosolne przepis

 

Ogórki małosolne przepis na ogórki kiszone. Ogórki krótko kiszone z koprem i czosnkiem, czyli ogórki małosolne. O ogórkach krótko kiszonych ( małosolnych) mówi się także ogórki kiszone na noc.  Dość popularne robią się ogórki kiszone na sucho w woreczkach foliowych, których osobiście nie polecam nikomu. Kto ceni swoje zdrowie i zdrowie swoich bliskich niech się wystrzega woreczkowych kiszonek.   Biosfenol, sól, reakcje zachodzące w czasie procesu kiśnięcia, razem wzięte to samo zło. I nieważne kto je poleca, warto się nad tym mocno  zastanowić. Ogórek to 96% wody i lubi wodne otoczenie, kiszenie  na sucho brzmi….

Jak zrobić najlepsze ogórki małosolne? Jak długo kisić małosolne? Ile soli do małosolnych? To najczęściej zadawane z pytań.  Sprawdzony przepis na ogórki małosolne jest na wagę złota. Każdy chce być pewien, że jego ogórki małosolne będą najlepsze, chrupiące idealne na przekąskę i do obiadu. Jak wybrać najlepsze ogórki więcej pisałam  we wpisie Ogórki 7 rzeczy które powinieneś wiedzieć.

Przepis na ogórki małosolne

Przepisów na ogórki małosolne jest wiele. Każdy  ma swój idealny sprawdzony przepis na ogórki, ogórki  kiszone  Babci czy Mamy, Wujka, Sąsiadki.  A tak naprawdę ogórki małosolne przepis z przepisem są do siebie bardzo podobne. Bo czym się różnią przepisy na ogórki małosolne?  Przyprawami, ilością soli, rodzajem wody jaką zalać ogórki. Filtrowana, z kranu, a może przegotowana najlepsze do kiszenia ogórków? Podstawy zawsze są takie same, ogórki, woda, sól, koper, czosnek. A reszta przypraw to już indywidualna sprawa smakowa. Jedno jest niepodważalne, aby małosolne były najlepsze  ogórki, koper i czosnek muszą być świeże.  Zapomnijmy o gotowych, suchych mieszankach do ogórków. Jaka sól do ogórków małosolnych jodowana czy kamienna?

Ogórki małosolne

Wbrew temu co mówi nazwa ogórki małosolne, to ogórki są z większą zawartością soli, niż ogórki kiszone na zimę. Czemu taka przewrotna nazwa? Nie wiem, ale za to wiem po co większa ilość soli w ogórkach małosolnych.  Aby bakterie kwasu mlekowego mogły się namnażać , a ogórki szybciej kisły potrzebują soli i to sporo tej soli. Dlatego do ogórków małosolnych na szybko dajemy około 50 % soli więcej niż do ogórków kiszonych np. na zimę.  I to nie jest mój wymysł, tak mówią stare, a nawet bardzo stare przepisy autorytetów kulinarnych z XIX w.  Ogórki małosolne przepis, jakie przyprawy, ile soli?

 

Zapraszam na przepis 🙂

 

 

Ogórki małosolne przepis

 

 

 

Ogórki małosolne przepis

ogórki gruntowe 1 ,5 kg

czosnek młody 1 główka

koper

liście laurowe 2 sztuki

ziele angielskie 3 – 4  kulki

kolorowy pieprz kulki 1 łyżeczka

woda 2 litry

sól 3 łyżki ( u mnie zawsze kamienna niejodowana)

 

 

 

Ogórki małosolne przepis

 

 

 

Ogórki małosolne przepis

Jak zrobić ogórki małosolne na szybko.

 

Ogórki małosolne przepis jest bardzo prosty i niezmienny od lat. Trzeba się tylko trzymać kilku zasad.

Wybierz ogórki jednakowej wielkości, nie za duże, bez wgnieceń i uszkodzeń.  Ogórki do kiszenia powinny być jędrne. Miękkich ogórków, pomarszczonych nigdy nie kupuj.  Po przyniesieniu do domu, umieść ogórki w misce i zalej ciepłą wodą. W ten sposób brud, resztki ziemi te widoczne i te niewidoczne odmokną i opadną na dno. Każdego ogórka dokładnie umyj i zmień wodę na czystą. Takie ogórki powinny sobie poleżeć w wodzie koło godziny, mogą i więcej. Nawet te przyniesione prosto z ogródka, należy moczyć, aby nabrały wody, którą w jakimś stopniu utraciły.

Moczenie ogórków w ciepłej wodzie spowoduje ich ogrzanie a co za tym idzie szybciej ukisną. Cały czas mowa o ogórkach kiszonych na szybko.

 

Na dno czystego słoja, kamiennego garnka lub garnka emaliowanego ( nie może być obity) włóż wszystkie przyprawy.  Koper i czosnek możesz umieścić w połowie naczynia. Nie układaj na wierzchu, nie odda wszystkich swoich walorów, część będzie się ulatniać.

Jak widać w przepisie nie ma liści wiśni, dębu, gorczycy i kilku innych przypraw, dlaczego? Krótkie kiśnięcie to proces  szybki i aby ogórki miały aromat, potrzebują intensywnych aromatów. Koper, czosnek to one  nadadzą intensywnego aromatu i smaku. Inne przyprawy są wskazane w kiszeniu na zimę. Pewnie, można dać jak ktoś chce, ale to zbyteczne. Ja sama daję bardzie liść i ziele z przyzwyczajenia. 😆

 

 

 

 

W wodzie rozpuść sól. Jeżeli lekko podgrzejesz wodę do 30 – 35 stopni i w takim roztworze rozpuścisz sól, a później zalejesz ogórki, szybciej zaczną kisnąć.  Zimna woda ten proces spowolni.  Zakręć słoiki, jeżeli naczynie nie ma dopasowanej pokrywki, połóż talerzyk i obciąż czymś. Jaka woda do ogórków filtrowana, z kranu czy jeszcze inna? Jeżeli Twoja kranówka jest dobrej jakości nie ma problemu wlać wodę wprost z kranu. Ja używam przefiltrowanej, jeśli nie masz takiej możliwości możesz nalać wody do garnka i pozwolić się jej odstać. A później nie zlewać z samego dnia.

Odstaw w ciepłe miejsce, postaw na talerzu lub tacy, ogórki mogą kipieć i pozalewać otoczenie. I jeszcze jedno, co z tym obcinaniem ”dupek” aby szybciej ukisły? Jak przekroimy takiego ogórka wzdłuż, zawsze bardziej jest ukiśnięty od strony ogonka. Tam jest skórka przerwana i bakterie kwasu szybciej wnikają do środka niż od strony kwiatka. Jeżeli zjemy te ogórki w dwa dni, możemy obciąć lekko końcówki. Przy dłuższym przechowywaniu nie polecam, miejsca te robią się zbyt obślizgłe i mało apetyczne. Osobiście polecam przebić wykałaczką.

 

 

 

Osobiście jestem fanką ogórków 12 – 14 godzinnych, góra doba.  Ogórek jest lekko ukiśnięty, po przekrojeniu w wyraźnymi jaśniejszymi miejscami. Takie małosolne są najlepsze, później to  dopiero pełne wykiśnięcie.

I jeśli Ci ogórki nie wyjdą, nie zniechęcaj się. Jeśli nie masz swoich z ogródka nigdy do końca nie wiesz co kupujesz, a jakość ogórka to 3/4 sukcesu!

 

REASUMUJĄC –  ogórki małosolne przepis

  1. Wybieraj ogórki nieuszkodzone
  2. Daj im poleżeć w wodzie aby nabrały większej jędrności.
  3. Używaj świeżego czosnku i kopru, żadnego suszu.
  4. Ciepła woda przyśpiesza proces fermentacji.
  5. Ogórki małosolne to te z większą zawartością soli  ( paradoks).
  6. Do małosolnych możemy użyć soli jodowanej, do tych kiszonych na zimę zdecydowanie tylko kamienna niejodowana.

 

 

ZOBACZ KONIECZNIE :  szybkie ogórki na grilla, ogórki zakąskowe, sałatka z ogórków.

 

Smacznego 😊

 

Ogórki małosolne przepis

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz