Łemkowskie placki z kiszonej kapusty
Placki z kiszonej kapusty czyli fuczki , przepis na pyszny obiad w 20 minut. Placki z kapusty kiszonej proste i niedrogie danie pochodzące z kuchni regionalnej Bieszczad. Jak zrobić fuczki bieszczadzkie? Te pyszne, proste, aromatyczne placki są doskonałą bazą do wykorzystania skrawków wędlin lub gotowanego mięsa z zupy. Placki z kiszonej kapusty to idealny sposób na szybki poniedziałkowy obiad. Przepis na fuczki jest niesamowicie łatwy, a składniki są w każdej kuchni. Zrób, a na pewno nie będziesz żałować! Jak się robi placki z kapusty kiszonej?
Fuczki placki z kiszonej kapusty
Placki z kapusty białej czy z kapusty kiszonej to super proste, tanie i smaczne danie. Placki z kapusty fit, mogą być jak najbardziej. Wystarczy zwykłą mąkę zastąpić mąką keto lub otrębami owsianymi. Placki z kapusty z piekarnika lub z patelni i też ich kaloryczność się obniży. Aby zrobić tanie fuczki nie potrzebujesz drogich składników. Placki z kapusty jak każde danie kuchni regionalnej jest proste i tanie.
Placki z kiszonej kapusty przepis
150 g mąki
180 – 200 mil mleka
1 jajko
0,5 łyżeczki soli
0,5 łyżeczki pieprzu
łyżka majeranku
2 ząbki czosnku
200 g kapusty kiszonej
Oraz:
gotowane mięso
olej do smażenia
Jak zrobić placki z kiszonej kapusty
Fuczki, bo o nich mowa to potrawa biednych ludzi, ale jak już wiele razy pisałam, to właśnie z tych kuchni płynie mądrość i ogromny potencjał. Na których możemy się wzorować, uczyć i czerpać inspirację.
Kapustę mocno odciskamy i drobno kroimy. Przy wyborze kapusty pamiętajmy, że ma być ona kiszona, a nie kwaszona. Ponieważ ta druga do niczego się nie nadaj. Ani to smaku nie ma, ani wartości, ani obrobić się nie da.
Z jajka, mleka, mąki i przypraw robimy ciasto, dodajemy kapustę i dokładnie mieszamy. Masa powinno być nie za rzadka, aby się nie rozpływała zbytnio po patelni.
Gotowane mięso kroimy dość drobno, aby swobodnie ułożyć na środku placka.
Na rozgrzany tłuszcz kładziemy porcję ciasta ( niepełna łyżka) lekko rozciągamy. Na środek nakładamy nadzienie, przykrywamy porcją ciasta. Smażymy placki na złoty kolor. Mięso można równie dobrze wymieszać z masą i takie smażyć.
Można podawać jako dodatek do zupy, albo samodzielne danie z jakimś szybkim sosie. Mnie najbardziej smakują z pikantnym sosem czosnkowym.
Smacznego 😊
Inne specjały kuchni regionalnych —- > TU
2 komentarze
Super, bardzo szybkie danie, akurat dla mnie na jutro 🙂
I do tego naprawdę bardzo smaczne. Proste, tanie potrawy mają to do siebie, że smakują wyjątkowo dobrze, ale to jest to co wspominałam…mądrość starych, biednych, regionalnych kuchni.🙂