Blog kulinarny

Amerykańskie placki hash browns

16 czerwca 2020
Placki ziemniaczane

        Wyjątkowe, mega chrupiące placki ziemniaczane, które przygotowuje się w dość nietypowy dla nas sposób. Przepis jest bardzo prosty, a do wykonania tych pysznych placków potrzebne są tylko  ziemniaki, olej, sól i pieprz. I właśnie w tej prostocie tkwi sukces tego tradycyjnego dnia. Bez wątpienia to jeden z lepszych placków ziemniaczanych jakie jadłam. Czasem naprawdę warto oderwać się od ”korzeni” i przekąsić coś zrobionego inaczej.

Gorąco polecam! 🙂

       

4 duże ziemniaki
tłuszcz do smażenia
Placki
A myślałam, że placki ziemniaczane to nasz wynalazek i tylko my jesteśmy jego głównymi pożercam, a jednak… Inni mają swoje  warianty placka i lubią je jeść na dobry początek dnia.
Obrane ziemniaki ścieramy na grubych oczkach wprost do miski z wodą.
Starte dokładnie mieszamy, zlewamy wodę i powtarzamy zabieg  2 – 3 razy, aż białej piany na wierzchu będzie bardzo mało.
Odsączamy na sicie, rozkładamy na ręczniku, rolujemy aby pozbyć się jak najwięcej wody. Rozkładamy aby lekko podeschły.
I ten odpoczynek tarcia jest bardzo ważny, czym dłużej podsycha tym placki są bardziej chrupiące i delikatne.
Na patelni rozgrzewamy trochę oleju, układamy dość grubą warstwę z ciasta, lekko dociskamy i równamy. Przykrywamy pokrywką i smażymy 5 – 8 minut.
Przed obróceniem na drugą stronę, oprószamy solą i pieprzem. Obracamy i dosmażamy pod przykryciem. 
Placki są bardzo smaczne, chrupiące i delikatne. Trochę zaskakuje ten brak jajka, cebuli i tego co lubimy napakować, ale…ta potrawa to dowód na to, że ziemniak sam w sobie jest smaczny.
Amerykanie podają je z jajecznicą, bekonem i parówkami, jak to Amerykanie na tłusto. Ja polecam z surówką z dużą ilością sałaty lub innych chrupaczy. 
Smacznego 😊
Inne pomysły na ziemniaki —- >  TU

Placki ziemniaczane

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz