Porady

Domowa mozzarella

16 lipca 2020
Domowa mozzarella

Domowa mozzarella

Domowa mozzarella jak zrobić?  Domowa mozzarella bogactwo wapnia.  Prosty przepis jak zrobić pyszną domową mozzarellę, która ma 5 razy więcej wapnia niż chudy twaróg? Co takiego zawiera mozzarella i dlaczego powinniśmy ją jeść? Dlaczego sportowcy i trenerzy mówią jej TAK? I w czym ta domowa z mleka krowiego jest lepsza od tej oryginalnej z mleka bawolic? Ten lekko gumowaty ser to skarbnica białka i witaminy B 12. Jest wyjątkowo łatwa do przygotowania, a zajmie Ci to mniej czasu niż wypicie porannej kawy. Można ją spokojnie przechowywać w lodówce do tygodnia. Przeczytaj przepis i zobacz jakie to proste!

Gorąco polecam! 🙂

Domowa mozzarella
 

Domowa mozzarella skład

2,5  l mleka 

70 mil soku z cytryny

podpuszczka

4 łyżki przefiltrowanej wody

2 płaskie łyżki soli niejodowanej 

 
Domowa mozzarella

 

Domowa mozzarella jak zrobić 

Mleko  (nie może być UHT, czym tłuściejsze tym lepsze ) wlewamy do garnka, dodajemy sok z cytryny, dokładnie mieszamy. Ustawiamy na małym ogniu i podgrzewamy do 33 – 35 stopni. Tu należy się wspomagać termometrem kuchennym.

 

Zacznie pojawiać się skrzep, wtedy dodajemy ( zgodnie z zaleceniami na opakowaniu) podpuszczkę rozprowadzoną w wodzie i 3 – 4 razy należy zamieszać. Dalej bardzo wolno podgrzewamy do 37 – 40 stopni. Podpuszczka do kupienia w internecie i sklepach ze zdrową żywnością.

 

Gdy pojawi się żółta serwatka, a skrzep wyraźnie się od niej odzieli, gasimy palnik i zostawiamy na 4 – 5 minut.

 

Na drugim garnku kładziemy sitko i przelewamy skrzep.

 

Czystą serwatkę solimy i podgrzewamy do 80 stopni.

 

Jeżeli nie mamy dłoni z azbestu, warto zaopatrzyć się w grubsze gumowe rękawice. 😁

 

Odciśnięty skrzep ( jeśli jest duży można podzielić na pół) układamy na łyżce cedzakowej i zanurzamy w gorącej serwatce na 12 – 15 sekund.

 

Wyjmujemy na deskę lub talerz i wyrabiamy jak ciasto  i tak kilka razy, do serwatki na chwilę i ugniatamy. Aż do momentu gdy uzyskamy satysfakcjonującą nas strukturę.

 

Mnie z tej ilości mleka wyszyły dwie takie kulki jak na zdjęciu i jeszcze jeden mały ogryzek.

 

Jedyne czego trzeba pilnować to temperatura, ona odpowiada za ładny skrzep, a później za rozciągliwość sera.

 

Może nie wyszła mi taka idealna jak ta ze sklepu, ale na pewno jest przepyszna.

Powodzenia 😊

Inne porady —- > TU

Mozzarella z mleka krowiego ma więcej białka i mniej tłuszczu niż ta z mleka bawolic. I najważniejsze ma ona  5 razy więcej wapnia niż chudy twaróg!

Domowa mozzarella

Zobacz również

1 komentarz

  • Reply Delektujemy 5 sierpnia 2020 at 14:26

    No i dzięki Tobie też zamarzyłam o domowej mozzarelli:) Muszę tylko znaleźć trochę czasu, a z tym u mnie najtrudniej:/ Niemniej przepis ląduje w moich kulinarnych notatkach:)

  • Zostaw komentarz