Buraczki przepisy Obiad Sałatka

Przepis na buraczki tarte

4 lutego 2021
buraczki tarte

 

Przepis na buraczki tarte

Przepis na buraczki tarte do obiadu. Klasyczne słodko – kwaśne braki obiadowe na zimno. Patentów na ten pyszny zestaw jest mnóstwo, buraki jarzynka, buraczki zasmażane, buraczki na słono. Buraczki gdzie dodawany jest chrzan, jabłko, cebula, papryka, czosnek, cytryna, rodzynki, majonez, miód. Przepisów na buraczki tarte jest wiele i każdy ma na pewno swój ulubiony  na idealne buraczki do obiadu. Osobiście jestem fanką buraczków słodko – kwaśnych na zimno.

W moim domu rodzinnym przygotowywało się buraki tarte na najmniejszych oczkach z octem i cukrem. I choć jadłam z ochotą to zawsze przeszkadzał mi ten octowy posmak. Gdy zaczynałam wydziwiać, że ocet , że po co znów tyle? Wmawiano mi, że moja porcja  jest bez octu. A ja tam swoje wiedziałam, że to są na pewno buraczki z cukrem i octem. 😊 Jak zrobić pyszne buraczki tarte do obiadu? Jakie doprawić buraczki obiadowe? 

 

Jakie buraczki do obiadu

Trudno w jednym zdaniu określić jakie buraczki są najlepsze. Smak to bardzo subiektywne odczucia, jednemu będą smakować buraczki na ciepło po staropolsku ze słoniną, cebulą i śmietaną. Ktoś inny będzie wolał te z mąką, czosnkiem i papryką. Buraczki kapitańskie gdzie wytrawne wino jest dodatkiem, mają też grono swoich wielbicieli. Jedno jest pewne, nieważne na słodko czy na słono, zasmażane czy nie, na ciepło czy na zimno. Dobrze doprawione buraczki mogą śmiało konkurować ze swoim partnerem na talerzu czyli z mięsem. A więc jak zrobić najlepsze buraczki do obiadu? Jak zrobić buraczki słodko – kwaśne? Jak przygotować idealne buraczki do obiadu? 

Zapraszam na przepis! 🙂

 

 

 

Przepis na buraczki tarte

Przepis na buraczki tarte

 

 

Buraczki tarte przepis 

0,5 kg ugotowanych buraczków

miód

0,5 cytryny

1 łyżka oleju

szczypta soli 

 

Idealny przepis na buraczki tarte

Buraczki tarte jak zrobić

W sklepach można już spotkać bardzo fajne gotowane ( parowane) buraczki. Idealnie miękki, tylko buraczki z odrobiną soli i nic więcej. Jeśli mamy taką możliwość zakupu,  nie warto się bawić w kupowanie surowych i gotowanie. 

 

Ugotowane i obrane buraczki ścieramy na tarce, małe lub duże pazurki. Osobiście lubię starte 3/4 buraczków ścieram na dużych oczkach, 1/4 na drobnych.

 

Dodajemy do buraczków skórkę otartą z połowy cytryny oraz sok. Polewamy łyżką miodu i oleju, oraz dodajemy szczyptę soli. Ilość miodu i soku z cytryny dobieramy indywidulanie, jak komu smakuje. 

 

Tu dużą  rolę odgrywają także buraczki, jedne są bardziej słodkie inne mniej. Buraczki powinny być w miodzie i cytrynie wywarzone, słodycz miodu powinna łamać cytryna i odwrotnie. Pamiętajmy, że buraczki słodko – kwaśne będą dodatkiem głównie do dań mięsnych, a więc ich smak ma być wywarzony. 

Smacznego 😊

 

Polecam także: buraczki obiadowe z majonezem, sałatka z awokado

 

Idealny przepis na buraczki tarte

 

 

Zdrowe i pożywne buraki. Skąd wzięły się na polskich stołach?

Buraki należą do rodziny komosowatych. Są bezpośrednimi potomkami dzikiego buraka, który rośnie głównie na Bliskim Wschodzie. W Polsce od wielu wieków są bardzo popularną rośliną uprawną. Pierwsze wzmianki o burakach pojawiły się już w starożytnym Babilonie, a ok. 400 r. p. n. e. buraki były już dość powszechnie uprawiane w Grecji skąd następnie trafiły na stoły starożytnego Rzymu. W średniowieczu buraki gościły już we Francji, Włoszech oraz Niemczech.

Mimo tego, że uznaje się, że buraki do Polski po raz pierwszy dotarły wraz z popularną włoszczyzną za sprawą królowej Bony, to całkiem prawdopodobne, że znane były już w czasach pierwszych Piastów.

cd źródło 

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz