Zupy Obiad Śniadanie

Żurek z kiełbasą

16 lutego 2021
Żurek z kiełbasą

 

Dobry żurek z kiełbasą 

Żurek z kiełbasą prosty sprawdzony przepis krok po kroku. Klasyczny żurek z białą kiełbasą i jajkiem jest najbardziej popularny w okresie Świąt Wielkiejnocy. Zupę przygotowuje się na wywarze mięsnym, warzywnym lub wersja postna tylko z jajkiem. Żurek z kiełbasą lub z kiełbasą i jajkiem to najpopularniejsze wersje tego dania. Wywodzi się on z kuchni regionalnej i żurek tak jak każda taka potrawa ma wokół  siebie wiele sprzeczności. Zwyczaje regionalne, rodzinne sprawiają, że wariantów, przypraw, sposobów podania jest wiele i każdy jest poprawny. Żurek jest jeden,  a czy to żurek z kiełbasą, czy z jajkiem, na wędzonce czy całkowicie postny to ten sam żurek wywodzący się od żuru. 

 

Nazwa zupy pochodzi od niemieckiego przymiotnika sauer, który oznacza kwaśny, ukiszony, zakwaszony. Określenie „żur” przyjęło się na ziemiach polskich w XV w., ale w tamtym czasie nazywano tak wszystkie potrawy powstałe na bazie zakwaszonej mąki.

 

Żur czy żurek, a może barszcz ? 

Już na pierwszy rzut oka widać ( po nazwie), że żurek to chudszy brat żuru. Żur  to gęsta treściowa zupa na mięsie z bogatą wkładką. Zupa solidnie doprawiona i mocno kwaśna. Żurek w stosunku  do ww. cech, to lekka zupka, nie za gęsta z jakimś tam przystępnym dodatkiem. Barszcz z definicji to całkiem coś innego niż żurek / żur. Barszcz to zupa z buraków, najbardziej popularna w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Temat rzeka, jak wcześniej wspomniałam, kuchnia regionalna rządzi się swoimi prawami, czytaj region gdzie się przygotowuje rządzi. 😉 Żurek z kiełbasą jak zrobić? Z czym podawać żurek z kiełbasą? Jakie przyprawy do żurku? 

Zapraszam na przepis 🙂

Żurek z kiełbasą

Żurek z kiełbasą

Żurek z kiełbasą przepis

woda 2 l

wędzone kości 300 – 400 g

cebula 1

marchew 1

pietruszka 1

suszone grzyby 2 – 3 paski 

czosnek 4 ząbki

liście laurowe 2

ziele angielskie 3

czarny pieprz kulki 1 łyżeczka 

Oraz

majeranek 2 łyżki

swojska kiełbasa 0,5 kg

zakwas 0,5 l

sól i pieprz do smaku

Żurek z kiełbasą

 

Żurek z kiełbasą jak zrobić

Do garnka włóż wędzone kości, opaloną cebulę, obrane marchew i pietruszkę. Dodaj także liście laurowe, ziele angielskie, grzyby suszone, czarny pieprz. Zlej wodą i wolno gotuj przez około 30 – 40 minut. 

Następie dodaj pokrojoną w kawałki ( większe lub mniejsze jak kto woli ) kiełbasę, obrane ząbki czosnku, majeranek. Dopraw do smaku solą i pieprzem, gotuj kolejne 10 minut. 

Na koniec dodaj żurek, ilość zależy od poziomu kwaśności jaki preferujemy. Tu jak z solą i pieprzem, należy próbować, próbować i jeszcze raz próbować. Najlepszy jest zakwas taki domowy z żytniej mąki. Kto nie ma to żaden dramat, można już kupić dobrej jakości żurek gdzie w składzie mamy tylko wodę, mąkę i czosnek. Tak doprawiony żurek, gotujemy 2 – 3 minuty i gotowe. 

Osobiście należę do osób które nie cierpią gęstych zup. Każda zawiesista zupa ( poza grochówką) mnie odstrasza. Dlatego mój żurek z kiełbasą to pikantny i kwaśny żurek podawany z pieczywem lub ziemniakami. I oczywiście zawsze jest to żurek z kiełbasą, bez jajka. Cóż, taki smak, a może raczej taki typ? 😏 Nic nie poradzę, przyzwyczajenia naszą drugą naturą. 😋

 

Jak doprawić żurek?

Żurek z kiełbasą, czy z jajkiem, ten gęsty zawiesisty, kwaśny i delikatny powinien być dobrze doprawiony. Czarny pieprz, czosnek i majeranek to podstawy tej tradycyjnej potrawy. Muszą być świeże i wyczuwalne. Jeśli ktoś pyta jak zagęścić żurek? Sprawa jest prosta, używamy do tego mąki z zakwasu, żadnej innej. 

Żurek na czym gotować?

Żurek kocha wędzone smaki, a więc doskonale będzie smakował żurek na wędzonce. Czyli wędzone kości, wędzone żeberka, dobra swojska kiełbasa biała lub wędzona, surowy wędzony boczek. To wersja tłusta i wypasiona. Wariant postny to wywar warzywny, dużo majeranku, czosnku i jajko. Często zabielany śmietaną.

Z czym podawać żurek?

Najprościej odpowiedzieć … z czym kto lubi. Daleka jestem od narzucania komukolwiek swojego zdania z czym ma jeść żurek. Najczęściej podaje się z pieczywem lub osobno gotowanymi ziemniakami. Osobiście bardzo lubię żurek z kiełbasą i kromką świeżego chleba. To wariant na niedzielne śniadanie lub szybki obiad. Żurek z kiełbasą osobno gotowanymi ziemniakami także polecam. 

Żurkiem zajadano się już na pewno w XIII w., zwłaszcza na wsiach, gdzie była to podstawa jadłospisu. Co ciekawe, w przeszłości żuru wcale nie serwowano na obiad, ale na śniadanie – pożywna, gęsta potrawa miała dodać sił na cały dzień pracy. To pewnie tłumaczy istnienie wielu przysłów, na przykład „Kto je żur, ten chłop jak tur” czy „Lepsze doma żur, kapusta niż na wojnie kura tłusta”. Z pewnością popularność tej zupy wynikała z biedy, a co za tym idzie – oszczędności i gospodarności, ponieważ do jej przygotowania wykorzystywano dostępne w spiżarni resztki pożywienia.

Jednak pierwszy znany nam przepis datuje się dopiero na XVI w. Jak to zwykle bywa, ludowe potrawy z upływem lat szlachetnieją – i tak samo stało się z żurem. Dzięki dodaniu szlachetniejszych składników stał się daniem wykwintnym, które trafiło na pańskie stoły.

Jak gotować żurek?

Jak gotować żurek? Tak aby Wam smakował i był na miarę każdego możliwości, tych czasowych i finansowych. Nie ma co się czarować, mało kto robi dziś sam w domu zakwas. Przyznaję się bez bicia, ja nie robię. Jeśli raz na miesiąc albo i rzadziej gotuję żurek czy zalewajką, mija się to z celem. Mój żurek jest z butelki  ( szklanej) , zawsze na wędzonce, czosnek i majeranek dominują. Jeśli ktoś robi żurek z torebki,  czy gotuje żurek na kostce rosołowej, jego sprawa.

Reasumując, z żurkiem jak z bigosem każdy wie co to za potrawa, jak ją gotować, ale każdy inaczej doprawia. I o to w gotowaniu chodzi, aby nawet żurek z kiełbasą był naszym wyjątkowym daniem, które tylko u nas tak wyjątkowo smakuje! 

Polecam także: zalewajka

Smacznego 😊

Żurek z kiełbasą

Żurek z kiełbasą

 

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz