Przetwory owoce

Kompot z czereśni

13 lipca 2021
Kompot z czereśni

Kompot z czereśni do słoików 

Kompot z czereśni do słoików na zimę.  Owoce w soku własnym bez wody, tylko dwa składniki.  Czy kompot z czereśni jest zdrowy? Przepis na czereśnie do słoików, idealny także  jako kompot do obiadu.  Czereśnie do ciasta, do pierogów, naleśników, czereśnie do deserów najlepsze gdy są  to owoce  bez wody, tylko z dodatkiem cukru.  Dlaczego owoce po deszczu nie nadają się na kompot? Jak zrobić kompot z czereśni do słoików? Kompot bez wody  z czereśni na zimę, czereśnie do ciasta jak zrobić najlepsze przetwory, o tym w dalszej części. Kompot z czereśni do obiadu, czereśnie do ciasta lub deseru. Czereśnie jak się pozbyć robaków? O tym w dalszej części.

Kompot z czereśni z pestkami

Kompot z czereśni z pestkami czy bez? To już zależy jak długo chcemy przechowywać kompot w słoiku. Jeżeli zużyjemy przez sezon jesienno – zimowo – wiosenny to można czereśnie do słoików dawać z pestkami. Jeżeli dłużej, lepiej dać czereśnie wydrylowane. Czasem spotykam się z zapytaniem dlaczego mój kompot  z czereśni ma gorzki posmak, albo jest gorzki? To wina pestek. Zbyt długie leżakowanie powoduje uwalnianie się amigdaliny która jest odpowiedzialna za gorycz. A także spożyta w dużych ilościach może doprowadzić do zatrucia.  Szczególnie na zatrucia pestkami czereśni lub wiśni, narażone są dzieci.  Dlatego należy pilnować, aby nie zjadały pestek, co często najmłodszym się przytrafia. Jak zrobić kompot z czereśni do słoika?

 

Zapraszam na przepis 🙂

 

 

Kompot z czereśni do słoików 

Kompot z czereśni do słoików

 

 

 

Kompot z czereśni bez wody przepis

czereśnie 2 kg

cukier 250 g

 

 

Kompot z czereśni

Kompot z czereśni do słoików

 

 

 

Kompot z czereśni bez wody

 

Jak zrobić kompot na zimę bez wody

 

Nigdy nie wkładaj do słoików owoców w dniu deszczu, albo dzień po. Takie owoce są nasiąknięte wodą, szybko się psują. A co za tym idzie kompot będzie ”ochrzczony” deszczówką, a i bardziej narażony na psucie. Najlepsze owoce są zrywane w  bezdeszczowe dni. Nigdy też nie wkładaj do słoików owoców zbieranych pod drzewem.

 

Przygotowanie kompotu do słoików na zimę zacznij od przygotowania słoików. Sprawdź czy są nieuszkodzone, a nakrętki nie mają uszkodzonej powłoki lub nie mają śladów rdzy. Słoiki razem z  pokrywkami dokładnie umyj w gorącej wodzie.

 

Owoce czereśni razem z ogonkami ( jeśli je mają) umyj kilka razy, wyjmij z wody usuwaj ogonki  i dokładnie przejrzyj. Czereśnie do słoików na kompot nie powinny mieć żadnych śladów nadpsucia.

 

Czereśnie jak się pozbyć robaków

Zalej owoce zimną wodą i pozostaw na około godzinę. Brak tlenu w wodzie spowoduje, że lokatorzy sami wypłyną. Jeżeli będziesz wybierać owoce twarde i nieuszkodzone może się okazać że nic nie wypłynie. Takie egzemplarze dla szkodników są nieatrakcyjne. Jeżeli dodasz do wody trochę soli ( jakieś  1/2  – 3/4 łyżki na litr wody, wypłyną po kilkunastu minutach. Sól nie zmieni smaku owoców, wystarczy je później wypłukać.

 

Czyste i gotowe do wekowania czereśnie wkładaj do dużego garnka ( najlepiej z grubym dnem i co jakiś czas przesypuj cukrem. I tak aż do wyczerpania obu produktów. Jeżeli chcesz możesz usunąć pestki.

 

Wlej do garnka kilka łyżek wody aby tylko dno nie było suche i zacznij wolno podgrzewać. NIE GOTUJ!  Co jakiś czas zamieszaj owoce w garnku drewnianą lub sylikonową łyżką aby owoców nie uszkodzić.

 

Gdy owoców wyraźnie ubędzie i puszczą sok po jakiś ( 15 – 20 minutach ) nakładaj łyżką do słoików same owoce. Tak pod zwężenie, nie więcej.  Sprawdź czy cukier rozpuścił się w soku, jeżeli nie, podgrzej go aż do momentu jak będzie niewidoczny. Może być tek, że Twoje owoce będą mało soczyste  i  nie oddadzą aż tyle soku.  Jeżeli zostaną Ci same owoce, możesz je śmiało zamrozić i później wykorzystać.

 

Gorącym sokiem zalej owoce, zakręć mocno słoiki. Duży garnek wyłóż ściereczką wstaw słoiki ( aby się nie dotykały) zalej ciepłą wodą i wolno podgrzewaj. Pasteryzuj 20 minut od momentu zagotowania. Wyjmij słoiki, dociągnij jeszcze nakrętkę. Taka rozgrzana dalej pójdzie, obróć do góry dnem i zostaw do ostygnięcia.

 

Takie czereśnie są idealne do ciast, deserów.  Zawsze jagody, truskawki, wiśnie czy inne owoce robię w ten sam sposób.  Musisz się przygotować na to, że słoików będzie o połowę mniej niż z dodatkiem wody. Taki kompot to jak koncentrat, po dodaniu wody mamy go dużo więcej niż  takiego z wodą. To raz, a dwa… po co mam mieć 50 słoików z wodą, jak mogę mieć 25 czystego owocu w syropie własnym.

 

Niektórzy zasypują cukrem owoce i odstawiają do następnego dnia aby puściły sok. Pytam się po co, aby zaczęły fermentować?  Przecież to idealne warunki do takiej reakcji. W ten sam sposób i s tymi samymi zasadami możesz przygotować kompot z wiśni.

 

Zobacz koniecznie: ogórki zakąskowe do słoików, marynowany czosnekogórki małosolne.

 

Powodzenia  😊

 

Kompot z czereśni

 

Czereśnie do słoika

Jakie czereśnie do słoika będą najlepsze? Na pewno owoce ładne, nieuszkodzone, bez śladu nadpsucia czy pleśni.  Nadpsucia i pleśni nie usunie żadne mycie, takie owoce to trucizna dla nas. A  szczelne weki nawet po pasteryzacji bardzo szybko się zepsują.  Dlatego należy owoce czereśni dokładnie oglądać, aby później się nie zastanawiać, dlaczego kompoty pleśnieją?  Czereśnie najlepiej myć razem z ogonkami, wtedy woda nie wypłukuje z nich soku. Trzymamy w wodzie krótko, zmieniając wodę dwa – trzy razy.

 

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz