Przetwory owoce

Kompot z wiśni na zimę

5 sierpnia 2021
Wiśnie z cukrem pasteryzowane w słoiku - Kompot z wiśni na zimę

Kompot z wiśni z pestkami 

Jak zrobić kompot z wiśni z pestkami czy bez?  Jak przygotować wiśnie do kompotu na zimę? Kompot z wiśni z pestkami  jak długo można przechowywać?  Oto najczęściej zadawane pytania związane z wekowaniem wiśni na zimę. A zaraz za nimi jest jak zrobić wino z wiśni i jak zrobić nalewkę z wiśni. 😉 O tym jednak innym razem,  bo jak za winami nie przepadam, tak kieliszek dobrej nalewki z wiśni, chętnie. 😊

Jak się robi kompot z wiśni na zimę

Wiśnie to nie tylko smaczne owoce. Wiśnie mają wiele dobroczynnych właściwości z których nie do końca zdajemy sobie sprawę. Wiśnie, a co za tym idzie i kompot wiśniowy łagodzą schorzenia pęcherza moczowego. Takie same właściwości mają czereśnie. Jednak wiśnie mają jeszcze inne zalety, dobroczynnie wpływają na serce, mają dużo przeciwutleniaczy, witamin minerałów. I chyba coś o czym niewiele osób wie, działają nasennie.  Wiśnie to także mało kalorii, a dużo wody 100 g owocu to tylko 50 kalorii. Wiśnie z pestkami czy bez?

Kompot z wiśni bez wody

Kompot z wiśni jak długo gotować?  Kompot bez wody, to raczej wiśnie w soku własnym lub w syropie. Takie kompoty z wiśni doskonale nadają się później do deserów, ciast czy słodkich dań. O tym nie będę się rozpisywać, jest już na Blogu wpis na temat czereśni przygotowanych w ten sposób. Z wiśniami postępuje się tak samo, a więcej o tym możesz przeczytać w art. pt. Kompot z czereśni .

 

 

Kompot z wiśni na zimę

Kompot z wiśni na zimę

 

 

Kompot z wiśni na zimę przepis

Składniki na kompot z wiśni

wiśnie 3 kg

cukier

woda

słoiki

 

 

 

Kompot z wiśni na zimę

Kompot z wiśni na zimę

 

 

 

Jak zrobić  wiśnie do słoików na zimę

 

Wiśnie przebierz aby nie były zepsute, jeśli mają ogonki nie usuwaj ich, aby sok nie wyciekał w trakcie płukania do wody.  Wypłucz wiśnie i przełóż na sito, usuń ogonki i usuń pestki.  Jak wkładać wiśnie do słoików z pestkami czy bez? Jeżeli przetwory zostaną zużyte w ciągu jednego sezonu do wiosny, nie ma sensu ich usuwać.  Przy dłuższym leżakowaniu wiśni w słoikach z pestek uwalnia się goryczka, która nie tylko psuje smak, ale też jest toksyczna.

 

Do czystych i wyparzonych słoików ( u mnie 0,9 l)  nakładaj wiśnie,  prawie pod gwint. Do każdego słoika wsyp 3 – 4 łyżki cukru zależy jak słodki kompot lubisz. Jeżeli owoce są wyjątkowo kwaśne daj łyżkę cukru więcej. Zalej przefiltrowaną zimną wodą do 3/4 wysokości słoika.

 

Zakręcone słoiki wstaw do dużego garnka wyłożonego ściereczką lub matą do gotowania. Słoiki nie powinny się dotykać. Zalej  zimną wodą do 3/4 wysokości słoika, postaw na palniku o małej mocy. Pasteryzuj 20 minut od momentu zagotowania.

 

Wyjmij ostrożnie, dokręć słoiki, obróć do góry dnem i pozostaw do ostygnięcia.

 

Zobacz koniecznie: przecier pomidorowy, fasolka szparagowa na zimę,

 

Powodzenia 😊

 

 

Kompot z wiśni na zimę

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz