Sałatka z ogórków szwedzka
Klasyczna sałatka szwedzka z ogórków na zimę, wypróbuj prosty przepis na pyszne ogórki w zalewie. Sałatka szwedzka najlepsza z ogórków gruntowych. Klasyczna sałatka ogórkowa do słoików, na obiad, a także jako dodatek do kanapek czy dań typu fast food. Sałatka z ogórków szwedzka jak dawniej, najlepszy sprawdzony przepis. Domowa sałatka ogórkowa, bardzo prosta w przygotowaniu. Jeżeli szukasz sałatki szwedzkiej jak ze sklepu lub jak kiedyś, jesteś w dobrym miejscu. Jak zrobić sałatkę szwedzką z ogórków?
Sałatka szwedzka z ogórków
Jakie ogórki do sałatki szwedzkiej? Sałatka szwedzka z ogórków, prosty i sprawdzony przepis. Klasyczny przepis na sałatkę w zalewie słodko – kwaśnej nie zawiera poza ogórkami żadnych innych warzyw. Cukier, ocet, koper, woda, ogórki i przyprawy to cały skład. Taka kiedyś sałatka królowała w sklepach. Dziś robi się sałatkę szwedzką z papryką, cebulą i innymi warzywami. Kiedyś sałatka szwedzka to tylko ogórki w zalewie.
Sałatka z ogórków w zalewie słodko – kwaśnej
Sałatka z ogórków na zimę, to doskonały sposób na wykorzystanie większych, niekształtnych ogórków. Do sałatki szwedzkiej sprawdzą się przerośnięte ogórki, mniejsze i krzywe można wykorzystać do innej sałatki na zimę. Oryginalna sałatka szwedzka to sałatka typowo ogórkowa. Smakiem przypomina trochę korniszony, ale nie ma co się dziwić. To też przecież ogórki marynowane. Sałatka szwedzka do obiadu jak zrobić?
Zapraszam na przepis 🙂
Sałatka z ogórków szwedzka przepis
ogórki gruntowe 2 kg
woda 2 litry
sól 2, 5 łyżki
Zalewa do ogórków:
woda 1,300 ml
ocet 10% 2 szklanki
cukier 2 szklanki
Oraz:
gorczyca
kulki pieprzu
ziele angielskie
koper
Sałatka z ogórków szwedzka jak zrobić
Ogórki zalej zimną wodą i odstaw na 30 – 60 minut. Uzupełnią wodę i odmokną z nich wszelakie zanieczyszczenia. Ogórki dokładnie umyj , odkrój końcówki. Pokrój nożem falowanym jeśli masz, albo na mandolinie na cienkie ( 1 mm – 1,5 mm) plasterki.
W 2 litrach wody rozprowadź sól, a następnie takim roztworem zalej pokrojone ogórki. Pozostaw je tak ( kilka razy zamieszaj) na 1 – 2 godziny w zależności jak cienko są pokrojone. Ogórki w solance wyraźnie zmiękną.
Do każdego słoika ( u mnie 0,9l) włóż kawałek kopru, płaską łyżeczką gorczycy, 5 – 6 kulek pieprzu.
Odcedź ogórki z solanki, nakładaj do słoika, ale nie zbyt ciasno. Marynata ma swobodnie opływać ogórki, nie mogą też być za wysoko na kładzione.
W garnku zagotuj wodę, dodaj cukier, a jak się rozpuści wlej ocet i ponownie zagotuj. Gorącą marynatą zalej ogórki. Przy pomocy łyżki delikatnie zamieszaj ogórki w słoiku, aby marynata je dokładnie poryła. Nalewaj tak aby płyn był około 0,5 cm – 1 cm ponad ogórki, ale nie dotykał pokrywki słoika. Ogórki po zagotowaniu i tak pójdą do góry.
Zakręć słoiki, sprawdź czy nie przeciekają.
Do garnka włóż ściereczkę, wstaw słoiki i zalej gorącą wodą i pasteryzuj 13 – 15 minut od momentu zagotowania.
Wyjmij z garnka, dokręć mocniej, przykryj kocem lub grubym ręcznikiem i zostaw do ostygnięcia. Ogórki powinny 10 dni odstać, dopiero nabierają smaku.
Zobacz koniecznie: ogórki w zalewie gyros i ogórki zakąskowe.
Smacznego 😊
Brak komentarzy