Przetwory Ogórki

Ogórki krojone w zalewie z curry

22 czerwca 2023
Ogórki krojone w zalewie z curry

Ogórki w plastrach z curry i kurkumą 

Lato przed nami, a powoli zaczynamy myśleć o zimie.  Ogórki krojone w zalewie z curry to jeden z wielu przepisów na przetwory z ogórków.  Ogórki  marynowane w curry w plastrach, ze skórką, bez skórki, z olejem, bez oleju. Przykładów na marynowane ogórki w curry jest bardzo wiele. Ilość curry w zalewie do ogórków to kwestia smaku. Ktoś lubi więcej, ktoś mniej. Dla tych drugich idealnym smakiem będą ogórki z curry i kurkumą. Jak zrobić ogórki w curry bez obierania na zimę?

Ogórki w curry w plastrach bez obierania

Sezon na ogórki zaczyna się rozkręcać. I choć w handlu praktycznie cały rok są dostępne ogórki gruntowe to moim skromnym zdaniem daleko im smakiem do prawdziwych ogórków gruntowych. A tylko z takich są najlepsze, przetwory na zimę marynowane na długo, czy szybkie małosolne. Czy ogórki w curry trzeba obierać? I tak i nie,  Kto chce może zrobić ogórki w curry bez obierania, kto chce obierane, w plastrach, słupkach czy ogórki krokodylki krojone nożem falistym do frytek. Jak zrobić dobre ogórki w curry bez obierania ?

Zapraszam na przepis 🙂

 

Ogórki krojone w zalewie z curry

Ogórki krojone w zalewie z curry

 

 

Przepis na ogórki w curry w zalewie 

ogórki gruntowe 2 kg

świeży koperek 2 łyżki

Zalewa do ogórków w curry

woda 2,5 – 3 l

cukier 1 szklanka

ocet spirytusowy 10% 1 szklanka

sól kamienna 1,5 łyżki

gorczyca biała 1 łyżka

pieprz czarny kulki 1 łyżeczka

przyprawa curry 1,5 – 2 łyżki

opcjonalnie kurkuma

 

 

ogórki w plastrach z curry i kurkumą

ogórki w plastrach z curry i kurkumą

 

Jak zrobić ogórki w curry w zalewie 

Szklanka standard 250 ml. Przygotuj około 6 – 7 słoików 720 ml lub inne jakie masz.

Nim przystąpisz do robienia zalewy do ogórków w curry bez obierania  pamiętaj że to silnie barwiąca przyprawa. Emaliowany garnek może pozostać na jakiś czas żółty, a więc lepiej użyj ze stali nierdzewnej. Dłonie, blat w kuchni, podłoga też mogą być niechcąco poplamione. A więc albo zabezpiecz wszystko, albo bardzo uważaj.

Ogórki na przetwory powinny być zdrowe, bez uszkodzeń, nie za duże takie typowe średniaki.

 

 

ogórki w plastrach w curry i z kurkumą

ogórki w plastrach w curry i z kurkumą

 

Ogórki czy to są kupione w sklepie czy z własnego ogródka, włóż do miski zalej zimną wodą i pozostaw co najmniej na godzinę. Są dwa zasadnicze powody zalewania ogórków wodą, pierwszy to aby napiły się wody i były jędrne i drugi w ten sposób odmokną w ogórków wszelakie zanieczyszczenia te naturalne z gruntu i te sztuczne chemiczne z uprawy lub transportu.

Ogórki dokładnie umyj i wypłucz, przełóż na sito. Każdego ogórka pokrój w 2 cm krążki.

Nakładaj dość ciasno do słoików tak do wysokości zwężenia, albo jak niektórzy mówią do kołnierza.

 

ogórki w plastrach w curry i z kurkumą

ogórki w plastrach w curry i z kurkumą

 

 

Do garnka wlej 2,5 l wody, dodaj gorczycę, pieprz, sól, cukier i kurkumę. Jeżeli nie chcesz aby były zbyt intensywne w smaku, możesz dodać łyżkę curry i łyżeczkę kurkumy, lub inaczej zmienić proporcje. Pamiętaj, żeby nie zwiększać ilości curry w ogórkach, przyprawa w nadmiarze spowoduje że ogórki będą gorzkie i nieapetyczne.

Ustaw garnek na gazie i zagotuj, po około 3 minutach od zagotowania dodaj ocet, zagotuj razem jeszcze 2 minuty. Zdejmij z palnika odstaw aby lekko ostygła, 5 – 7 minut.  Dodaj koperek, wymieszaj.

Zalewaj ogórki gorącą marynatą, za każdym razem mieszaj w garnku chochelką  aby do każdego słoika dostała się gorczyca, pieprz i koperek.  I tak aż do wyczerpania składników.

Do dużego garnka włóż ściereczkę lub matę do gotowania, wstaw kilka słoików tak aby się nie stykały. Zalej wodą w takiej temperaturze w jakiej są słoiki z ogórkami czyli gorącą. Ustaw na gazie i wolno gotuj 8  – 10 minut od momentu zagotowania.

Wyjmij ogórki z garnka z wodą, sprawdź czy dobrze są dokręcone, czy nie przeciekają i pozostaw do ostygnięcia.  Jeżeli jakiś słoik Ci przecieka nie wynoś go do piwnicy czy do spiżarni na długie przechowywanie.  Pozostaw na widoku aby zużyć jako pierwszy.

 

Ogórki w plastrach z curry i kurkumą

Ogórki w plastrach z curry i kurkumą

 

 

Ogórki po 3 – 4 dniach są gotowe do jedzenia. Wiadomo, jeżeli dłużej będą stać będą zyskiwać na smaku.

Ogórki w curry ze skórką czy bez, tak naprawdę wybór należy do Ciebie.  Moim zdaniem te ze skórką są fajniejsze, są  sprężyste, jędrne jednym zdaniem trzymają fason, to raz. A dwa to dodatkowa praca i mniej ogórka w ogórku.  Powtarzam, jak zrobisz tak będzie dobrze.

Ogórki w zalewie curry do obiadu, na zakąskę, do sałatek sprawdzają się idealnie.

Z moich przetworów na zimę i całe lato polecam: ogórki z chili w plastrach,  domowa maggi do zup marynat i wszelkich innych dań, oraz ogórki w przyprawie do grilla.

Smacznego   😊

 

ogórki w curry w zalewie

ogórki w curry w zalewie

 

 

 

I na koniec taka mała refleksja. Co się porobiło, że ludzie największą głupotę biorą jak jakieś dobrodziejstwo. Niby wszystko idzie do przodu a tu masz, cofka. Gdy widzę te wszystkie ogórki małosolne w woreczku, aż skóra na plecach cierpnie, czym człowiek potrafi siebie i innych faszerować.

Mnie tam zawsze uczono, że ogórki się robi w kamiennym lub szklanym naczyniu. Nakrętka metalowa ma być niezarysowana, najlepiej nowa,  aby powstające w trakcie fermentacji kwasy nie wchodziły w reakcję z metalem.  A tu proszę, robi się ogórki z  worka, trzyma w tej folii i mówi, jakie to pyszne.  To jest gwałt na ogórku i zamach na własne zdrowie.  Gdy świat ucieka od plastiku, coraz więcej w handlu konserw w słoikach, Polacy idą w worki.

Nie dajmy się zwariować, moda przemija, a zdrowie mamy tylko jedno. Do miłego 👋

 

ogórki w curry bez obierania

ogórki w curry bez obierania

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz