Zupy Jednogarnkowe

Wodzionka przepis na zupę z chleba

16 sierpnia 2021
zupa z czerstwego chleba ze skwarkami wodą i czosnkiem - Wodzionka przepis

Wodzionka przepis

 

Nie wiesz co to wodzionka? To prosta śląska potrawa  z chleba przygotowywana na szybko. Wodzionka inaczej brotzupa ma wiele odmian, jednak zawsze podstawą przepisu na  wodzionkę jest wrzątek  i chleb.  O tej prostej potrawie z chleba można powiedzieć, że to tradycyjna śląska zupa.  Jednak nie można powiedzieć, że tu ulubiona zupa Ślązaków.  Nie można też powiedzieć, że to przysmak ze śląska.  Wodzionka to zupa oszczędna i z oszczędności, szacunku do chleba, a także z biedy powstała.  Wodzionka jak się robi?

Snelka i brotzupa

Brotzupa to z niemieckiego brotsuppe czyli zupa chlebowa. Snelka to też z niemieckiego od schnell czyli szybko. Obie nazwy popularnej wodzionki  wywodzą się z języka niemieckiego. I oznaczają tę samą szybką zupę z czerstwego chleba.  Jest sprawą dyskusyjną czy wodzionka była pierwsza, czy pierwsze było jedzenie chleba z rosołem? Tak zwolenników jak i przeciwników obu teorii jest tyle samo. Wszędzie jednak wodzionka przepis jest bardzo podobny, jeśli nie identyczny.

Wodzionka przepisy

Wodzionka to przepis tak prosty, że tu nie da się nic zepsuć. Poszanowenie chleba, każdego okrucha sprawiało, że każdy  niedojedzony kawałek był odkładany na piec do przyschnięcia. I z takiego czerstwego chleba robiono wodzionkę. Oryginalny przepis na zupę z chleba to  woda, czosnek, sól, pieprz i smalec ze skwarkami, to wersja na bogato.  Dawniej do  wodzionki dodawano także łój wołowy. Postna lub podstawowa zupa z chleba to sama woda z czosnkiem. Z biegiem lat obowiązkowym dodatkiem do wodzionki stała się maggi.

I proszę nie mylić wodzionki z  zupą chlebową, to dwie różne potrawy.  Nigdy proszę nie mówić przy rodowitym Ślązaku wodzianka,  tak  jakby na srokę mówić sraka.  😅  Kto chce zobaczyć wodziankę niech ogląda programy Kuby Wojewódzkiego. 😉  Jak zrobić  i z czym podaje się wodzionkę?

Wodźůnka (pol. wodzionka) – rygjůnalno zupa ślůnsko, inakszy mjanowano brołtzupa. Jeji bazům je wrawo woda, kerům zalywo śe pozostałe, fest ajnfachowe

 

Zapraszam na przepis 🙂

 

 

Wodzionka przepis

 

 

Wodzionka przepis

czerstwy chleb 3  kromki

woda około 1 litra

czosnek 3 – 4 ząbki

smalec  ze skwarkami 2 – 3 łyżki

sól i pieprz do smaku

opcjonalnie natka pietruszki

 

zupa z czerstwego chleba ze skwarkami wodą i czosnkiem - Wodzionka przepis

 

 

Wodzionka przepis jak zrobić

 

Czerstwy chleb połam na mniejsze kawałki włóż do miski lub talerza.

 

W garnku zagotuj wodę, gdy zacznie wrzeć dodaj pokrojony drobno czosnek i smalec ze skwarkami.  Tego czosnku w oryginale było dość sporo, ale to już indywidualna sprawa ile kto da.  Dopraw do smaku solą i pieprzem.  W oryginale zaleca się dodanie maggi, jeżeli używasz w swojej kuchni też dopraw.

 

 

Gdy smalec się rozpuści i wywar zapachnie czosnkiem, gorącym zalej przygotowany chleb. Możesz posypać natką pietruszki.   Trzeba szybko jeść aby chleb nie wchłonął całej wody, co się stało u mnie nim zrobiłam zdjęcia.  😊

 

Prosta zupa z chleba kiedyś popularna, dziś odchodzi w zapomnienie. Podawana była jako samodzielne danie lub jako dodatek do bratkartofli,  gotowanych ziemniaków podsmażanych na patelni z  cebulą.

Pewnie w każdym domu wodzionkę przygotowywało się w inny sposób z innymi dodatkami, ale to wciąż była ta sama prosta zupa z chleba.

 

Zobacz koniecznie: zupa koperkowa,  zupa ogórkowa, zupa z fasolki szparagowej 

 

Smacznego 😊

 

 

Wodzionka przepis

 

 

 

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz