Zupy Kurczak Święta

Flaki na rosole drobiowym

19 stycznia 2018
Flaki na rosole drobiowym

Flaki na rosole drobiowym

Przepis na flaki gotowane na rosole drobiowym. Flaki wołowe, tradycyjny przepis na flaki krok po kroku. Jak zrobić flaki wołowe? Zasmażka do flaków jak przygotować, a może bez zasmażki ? Jakie flaki są lepsze wołowe czy wieprzowe? Jakie mięso do flaków. To najczęściej zadawane pytania związane z gotowaniem flaków. Mój ulubiony przepis na flaki, to flaki wołowe na rosole drobiowym. Przepis na flaki wołowe krojone. Flaki z zasmażką czy bez? To jest pytanie bardziej złożone, ale odpowiem później. Flaki to doskonały pomysł na wykorzystanie rosołu i gotowanego mięsa.

Flaki przepis

Flaki można przygotować na wołowinie, na rosole z kurczaka, rosole  z mięsa mieszanego lub rosole z dodatkiem wieprzowiny. Każdy zapewne ma swój ulubiony zestaw mięs do rosołu. Na takim rosole i flaki będą mu smakować najlepiej.  Jakie flaki wołowe czy wieprzowe? Zdecydowanie flaki wołowe.  Do przygotowania flaków używa się żołądka i jak wołowy spełnia się w roli zupy, tak wieprzowy niekoniecznie. Wieprzowy żołądek  nadaje się jako osłonka do salcesonu, na flaki zupę niekoniecznie.  Jednak jeśli ktoś się upiera przy flakach wieprzowych, jego wybór. Czy flaki można wekować, czy flaki można mrozić? Flaki na rosole drobiowym można tak samo mrozić jak i wekować.

Jakie flaki kupić

Najlepiej jeśli mamy taką możliwość kupić flaki surowe w płatach. Takie można samemu jeszcze wyczyścić i mieć świadomość że te podroby są czyste i dobrze przygotowane. Jednak są już do kupienia dobrej jakości czyste flaki wołowe krojone. Mogą to być flaki mrożone lub świeże, jednak świeże rzadko można spotkać. To produkt o krótkiej przydatności. Absolutnie nie polecam żadnych flaków w rosole, gotowych do spożycia! Jak ugotować flaki na rosole drobiowym?

 

Zapraszam na przepis 🙂

 

 

Flaki na rosole drobiowym

Flaki na rosole drobiowym

 

 

 

 

Flaki na rosole drobiowym przepis

flaki około 1 kg

kurczak 1,5 kg

marchew

pietruszka

seler 1/2

cebula

por cała biała część

liście laurowe 2 sztuki

ziele angielskie 5 kulek

czarny pieprz kulki 1 łyżeczka

majeranek 2 łyżki

gałka muszkatołowa do smaku

sól i pieprz do smaku

pęczek zieleniny

Zasmażka do flaków

masło 2 łyżki

mąka pszenna 1 czubata łyżka

Flaki na rosole drobiowym

Flaki na rosole drobiowym

Flaki na rosole drobiowym jak zrobić

Czystego kurczaka porcjujemy, dodajemy obrane warzywa, ziele angielskie, liść laurowy i przypaloną cebulę. Zalewamy wodą 2 – 3 cm ponad składniki i wolno gotujemy aż mięso będzie miękkie. Rosół do flaków gotujemy jak tradycyjny rosół. Po około 40 minutach należy rosół odrobinę posolić.

 

Flaki jeżeli mamy krojone przebieramy czy nie ma jakiś brudnych elementów. Wrzucamy do gorącą wodę i obgotowujemy ( około 10 min) 2 – 3 razy za każdym razem zmieniając wodę na czystą.  Gotujemy wolno bez przykrycia. Należy pamiętać że ten zapaszek w flakach misi pozostać, w tym sukces całej potrawy.

 

Z rosołu wyjmujemy mięso i warzywa, rosół można przecedzić. Do gorącego dodajemy flaki, majeranek, pęczek zieleniny doprawiamy do smaku i wolno gotujemy aż flaki będą miękkie. Gdy mięso ostygnie oddzielamy od kości, większe kawałki rozrywamy palcami na mniejsze cząstki. Jeżeli chcesz możesz dodać pokrojoną skórę z kurczaka, jeżeli nie nakarm zwierzaka. 🙂

 

Gdy flaki są miękkie dodaj mięso, pokrojone warzywa ( jeśli chcesz), dodaj gałkę. Dodawaj po szczypcie i próbuj, każdy ten smak lubi inny.

Teraz zasmażka do flaków. Jeżeli danie zostanie zjedzone w jeden dzień lub dwa, rozgrzej masło na patelni dodaj mąkę i mieszaj i smaż, aż mąka się lekko zezłoci. Wtedy wlej na patelnię kilka łyżek rosołu z flaków i gdy rozpadną się wszystkie grudki. Jeżeli flaki chcesz dłużej przechowywać lub mrozić nie dodawaj do całości zasmażki, tylko tyle co do zjedzenia.

 

Flaki  ( bez zasmażki) doskonale przechowują się w słoikach jak i mrożone. Ze zasmażką też, ale mąka ma to do siebie że powraca jej surowiczny smak, a więc po odgrzaniu flaki już tak samo nie smakują.

 

 Smacznego 😊

Flaki na rosole drobiowym

Zobacz również

14 komentarzy

  • Reply Kulinarna Maniusia 19 stycznia 2018 at 18:17

    Ja podziękuje, po prostu nie lubię 🙂

  • Reply Marcepanowy Kącik 19 stycznia 2018 at 18:29

    Bardzo lubię flaki. Niestety w moim domu tylko ja je zjadam. Zazwyczaj kupuję gotowce w jelitach z przyprawami, wrzucam do garnka, grzeje i palaszuje. Pozdrawiam Elu 💛💚💙

  • Reply agatek 20 stycznia 2018 at 16:41

    Nie lubię, ale mogę pozachwycać się solniczką i pieprzniczką 🙂

  • Reply BasiaW 20 stycznia 2018 at 20:31

    Dawno nie jadłam, bo to kilkakrotne gotowanie mnie odstrasza.

  • Reply Agnieszka Wieczorek 21 stycznia 2018 at 11:49

    Ja akurat średnio lubię flaki, ale moja rodzinka bardzo chętnie się nimi zajada 🙂 U nas robi się je na wywarze wieprzowo-drobiowym 🙂

  • Reply Ola 21 stycznia 2018 at 15:22

    U mnie ostatnio były na sylwestra na specjalne zamówienie męża 😀myślałam ze tylko u nas w domu takie potrawy się jeszcze robi 😀

  • Reply Renata 24 stycznia 2018 at 16:34

    ja jednak wolę na wołowinie;)
    ale robię tylko dla "starych" młodzież sie nie tyka

    • Reply Ela Dziurkowska 24 stycznia 2018 at 19:11

      Z doświadczenia wiem, że młodzi muszą dorosnąć do jedzenia pewnych rzeczy 🙂

  • Reply Unknown 27 stycznia 2018 at 10:35

    Cień – pozdrawiam serdecznie Aniu

  • Reply Królowa Karo 28 stycznia 2018 at 01:55

    Ja flaczki jestem w stanie zjeść wyłącznie drobiowe i to tylko robione przez moją mamę. Ale może spróbuję się zmierzyć z Twoim przepisem i sprawdzę czy sama też potrafię 🙂

    • Reply Ela Dziurkowska 28 stycznia 2018 at 10:28

      Ja mam podobnie z grzybami. Jem tylko zrobione przez siebie. 😁

  • Reply KuchniaOdDwojga 1 lutego 2018 at 09:01

    Moja babcia robi podobnie i wszystkim smakuje 🙂

  • Reply ellabella 16 września 2021 at 02:00

    FLAKI najwspanialsza zupa na świecie (dość droga i pracochłonna) uwielbiam . Robie tak samo ja Ty Elu a tym , ze dodaję jeszcze paprykę w proszku i imbir oprócz wymienionych przez Ciebie przypraw .

    • Reply Ela Dziurkowska 16 września 2021 at 13:59

      Jest trochę z nimi zabawy, ale są tego warte 😋

    Zostaw komentarz