Ziemniaki Zupy

Żurek z ziemniakami i kiełbasą

31 sierpnia 2021
żurek z jajkiem i kiełbasą podany z tłuczonymi ziemniakami - żurek z ziemniakami

Żurek z ziemniakami

 

Tradycyjny przepis na żurek z ziemniakami i kiełbasą. Proste i szybkie danie kuchni polskiej. Żurek z kiełbasą to danie do którego chętnie  wracam.  Żurek wielkanocny to najpopularniejszy przepis na żurek.  Jednak  dobry żurek na wędzonce lub swojskiej kiełbasie warto zrobić  o każdej porze roku. Żurek z ziemniakami jajkiem i kiełbasą to pomysł na prosty, ale treściwy obiad. Komu nie odpowiada żurek z jajkiem, może pozostać przy ziemniakach z kiełbasą i żurkiem.  Jak podać żurek z ziemniakami?

Przepis na żurek

I z żurkiem jak z każdą inną potrawą, każdy ma swój ulubiony przepis na żurek.  Żurek zabielany, z jajkiem, kiełbasą lub bez.  Nim przystąpisz do gotowania musisz wiedzieć, że żurek lubi trzy rzeczy: czosnek, majeranek i wędzonkę. To są podstawy, dzięki którym każdy przepis na żurek jest super.  Nie można zapomnieć także o żurku z grzybami.  Ten zestaw może być  na wędzonce, ale i jako danie postne. Warto mieć sprawdzony przepis na żurek domowy z podpowiedziami i wskazówkami, to nie jest żurek z torebki gdzie podane ile dać wody i jak długo gotować.

Żurek z butelki

Jak ugotować żurek z butelki?  Jeżeli zna się podstawy i można kupić żurek w butelce dobrej jakości, nie potrzebny nam domowy zakwas na żurek.  Robienie samemu zakwasu na żurek ma tylko wtedy sens jeżeli gotujemy go minimum raz w tygodniu.  Jaki zakwas na żurek wybrać? Są już do kupienia dobrej jakości zakwasy na żurek. Należy wybrać taki gdzie w składzie jest tylko mąka, sól, czosnek i woda. Im krótsza lista i krótszy termin do spożycia, tym żurek lepszy.  I bardzo ważna uwaga, tylko w szklanej butelce!

Jak zrobić żurek z ziemniakami? To najważniejsze pytanie, ale drugie wcale nie jest mniej ważne. Jak podać  ziemniaki z żurkiem, razem czy osobno? I na koniec jeszcze coś,  nie mylić żurku z ziemniakami z zalewajką.  😉

 

Zapraszam na przepis 🙂

 

 

Żurek z ziemniakami

 

 

 

 

Żurek z ziemniakami przepis

ziemniaki 1 kg

wędzone żeberka lub kości 0,5 kg

swojska kiełbasa  0, 5 kg

cebula 1 sztuka

czosnek 3 – 4  ząbki

liście laurowe 2 sztuki

ziele angielskie 4 kulki

suszony grzybek

włoszczyzna

majeranek 2 łyżki

zakwas na żurek 0,5 l

woda

opcjonalnie 3 – 4 jajka

 

 

 

żurek z jajkiem i kiełbasą podany z tłuczonymi ziemniakami - żurek z ziemniakami

 

 

Żurek z ziemniakami jak zrobić

 

Kości, żeberka w zależności co masz zalej zimną wodą, wszystko. Dodaj obraną włoszczyznę ( może być gotowy zestaw rosołowy), cebulę, ziele angielskie, liście laurowe i suszone grzybki i wolno podgrzewaj, gotuj aż wszystko będzie miękkie.  Jeżeli chcesz szybszą wersję włoszczyznę pokrój w kostkę gotuj 20 minut, a następnie dodaj swojską kiełbasę.

 

Do miękkich warzywa dodaj pokrojoną w kostkę lub kawałki swojską kiełbasę, przeciśnięty przez praskę czosnek, majeranek i gotuj 10 minut.  Dodaj do smaku sól i pieprz. Na koniec wlej wymieszany w butelce zakwas. Jego ilość zależ od tego jak kwaśny chcesz mieć żurek . Zagotuj ( pilnuj lubi wykipieć) dopraw ostatecznie do smaku i zostaw na kilka minut pod przykryciem.

Jeżeli lubisz bardziej gęste zupy, dodaj całą gęstą część z żurku, możesz też na koniec zabielić śmietaną.

 

Ziemniaki ugotuj osobno, tradycyjnie tak jak się gotuje do drugiego dania.  Możesz ziemniaki podać tłuszczone, mnie osobiście takie najlepiej smakują z żurkiem. Możesz ziemniaki pozostawić całe lub lekko podzielić je widelcem.

 

Jak podawać ziemniaki z żurkiem, razem czy osobno? To już zależy jak kto lubi. Można podać w głębokim talerzu razem, lub osobno ziemniaki, osobno żurek z kiełbasą. Tak naprawdę danie nie potrzebuje nic więcej, ziemniaki z żurkiem smakują wyśmienicie. Kto lubi może dodać podsmażoną na tłuszczu cebulę i gotowane na twardo jajko.

 

Większość osób woli gęsty zawiesisty żurek, ja należę do przeciwników wszelakich gęstych zup, żurków też. 😆

 

Zobacz także: żurek z białą kiełbasą, zalewajka biała polewka z ziemniakami.

 

TAK NA MARGINESIE:

Żur żeniaty zawsze był niezwykle popularny; zwyczajowo spożywano go w większości domów na sobotni obiad. Przeważnie był serwowany z ziemniakami okraszonymi słoniną, choć podowano go także z flamami. We współczesnej wersji gastronomicznej można go spożywać z jajkiem i kawałkami kiełbasy.

 

 

 

Smacznego 😊

 

Redakcja dietamojapasja.com

 

 

Żurek z ziemniakami

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz