Prawdziwa polewka na maślance
Co to jest biała polewka? Prawdziwa polewka to prosta zupa maślankowa podawana z ziemniakami i okrasą. Są regiony Polski gdzie mówi się na polewkę żurek z polewki. Jak zwał tak zwał, ważne aby ta prosta zupa smakowała. Polewka na wędzonce, czyli żeberka wędzone, boczek, kiełbasa. Cóż, ten smak nie dla mnie, to była i jest prosta, biedna zupa z zsiadłego mleka lub maślanki, a nie bogata z kiełbachą.😉
Polewka Babci
Polewka Babci była szybka, prosta i nim się ugotowały ziemniaki zupa była już gotowa. Taka zupa z maślanki z ziemniakami to idealny posiłek na lato. Lekki, tani i szybki. Jeżeli szukasz pomysłu na tani obiad, zupa z maślanki jest idealna. Polewkę można zrobić serwatki, kefiru czy jogurtu. Jeżeli masz dobre wiejskie zsiadłe mleko też może być. Jak zrobić białą polewkę?
Zapraszam 🙂
Biała polewka – przepis
1 l maślanki
250 ml kwaśnej śmietany
1 łyżka mąki
100 g boczku
1 cebula
1 łyżeczka warzywnej przyprawy do zup
sól i pieprz do smaku
Jak zrobić białą polewkę
Kto lubi zawiesiste zupy dodaje jak wyżej podane mąkę i żółtko, fani lżejszych potrwa zostają przy maślance i śmietanie.
Maślankę podgrzewamy w garnku i co chwilę mieszamy, gdy dostaje temperatury zaczyna się ścinać i chodzi o to aby te grudki rozbijać. Gdy zacznie się gotować dodajemy śmietanę, przyprawy i gotujemy minutę.
Większość przepisów zawiera słodką śmietanę, mnie zdecydowanie bardziej smakuje z kwaśną. Wybierz jaką lubisz i tak będzie smacznie.
Kto dodaje przypraw do zup, należy uważać z solą, polewka jest dość kwaśna i nie lubi zbyt dużej ilości soli. Najlepiej sobie spróbować i stopniowo doprawić.
Podajemy z gotowanymi, tłuczonymi ziemniakami, okraszone boczkiem i podsmażoną cebulką lub jak wcześniej wspomniałam zrumienioną bułką tartą. Ja oczywiście najbardziej lubię drugi wariant. Ta bułka tak cudownie chrupie i tworzy z zupą niepowtarzalny tandem. 😊
O dziwo, każda Osoba która próbuje potrawy jest zaskoczony smakiem. Najczęściej pada stwierdzenie…pachnie jak żurek…jakie to fajne kwaśne.
Kiedyś napisał do mnie Pan Jarek, opisał pewną zupę, którą zajadał w czasie wakacji u babci mieszkającej w Myszkowie. Pisał o zupie jakby była najlepszą potrawą świata, ale to właśnie mają do siebie wspomnienia. Smaki, piękno, dobro urastają do gigantycznych rozmiarów. Po krótkiej wymianie informacji, wiedziałam, że chodzi o nic innego jak białą polewkę. Zwykła zupa maślankowa, a jakie wspomnienia. Z tego miejsca Pana Jarka gorąco pozdrawiam. 🙂
Smacznego 😊
Inne potrawy regionalne —-> TU
Potrawa wpisana na listę Produktów Regionalnych i tradycyjnych MRiRW Polewka, wariant postny bez okrasy, za to obowiązkowo natka pietruszki lub koperek. W okolicach Częstochowy to popularne danie, choć z lekka zapomniane. Kiedyś o dziwo spotkałam białą polewkę na jednym z portali. Tam polewka była bardzo popularna i ceniona przez większość forumowiczów za łatwy sposób przygotowania i małą ilość kcal. Gdy byłam w ciąży, biała polewka to była jedyna potrawa po której nie miałam żadnych dolegliwości. Najlepiej mi smakowała nie z boczkiem, ale ze zrumienioną bułką tartą na maśle. Jak się gotuje białą polewkę? Z czym podajemy białą polewkę?
Ludność polska, zwłaszcza ta wiejska część odznaczała się ogromną kreatywnością. Dom, rodzina, dzieci, bieda to musiało pobudzać wyobraźnię. Ziemniaki, kluski, mleko i jego pochodne były podstawą każdej kuchni. Na stronie MRiRW o polewce czytamy;
Polewka to staropolska nazwa zupy. Podstawą takiej zupy często było kwaśne mleko, maślanka lub serwatka – produkty mleczne dostępne w gospodarstwie, często będące produktami ubocznymi wyrabiania masła lub twarogu. Maślankę zagotować. Zrobić zawiesinę z mąki i wody, dodać do gotującej się maślanki. Po zagotowaniu wlać śmietanę z żółtkiem, posolić i okrasić boczkiem przetopionym z cebulą. Ziemniaki ugotować oddzielnie, uformowane w kulki zalać polewką lub podawać oddzielnie w „dwojaczkach”.
2 komentarze
Też pamiętam ten smak z dzieciństwa 🙂 tyle ze u nas w okolicach Sieradza zalewano nią na talerzu pokruszony twaróg z plasterkiem masełka. No i ziemniaki do tego……….smak nie do opisania.
Każdy region, ba każda rodzina miała, ma swój ulubiony przepis i sekretny dodatek. 🙂