Zupa Dania obiadowe

Biała polewka – przepis

14 listopada 2020
Biała polewka - przepis

 

Biała polewka przepis

 

Biała polewka, lekka kwaśna zupa podawana z ziemniakami i skwarkami. Biała polewka to przepis na prostą zupę na maślance. 

Potrawa wpisana na listę Produktów Regionalnych i tradycyjnych MRiRW Polewka, wariant postny  bez okrasy, za to obowiązkowo natka pietruszki lub koperek. W okolicach Częstochowy to popularne danie, choć z lekka zapomniane. Kiedyś o dziwo spotkałam białą polewkę na jednym z portali. Tam polewka była bardzo popularna i ceniona przez  większość forumowiczów za łatwy sposób przygotowania i małą ilość kcal. Gdy byłam w ciąży, biała polewka to była jedyna potrawa po której nie miałam żadnych dolegliwości. Najlepiej mi smakowała nie z boczkiem, ale ze zrumienioną bułką tartą na maśle. Jak się gotuje białą polewkę? Z czym podajemy białą polewkę?

 

 Ludność polska, zwłaszcza ta wiejska część odznaczała się ogromną kreatywnością. Dom, rodzina, dzieci, bieda to musiało pobudzać wyobraźnię.  Ziemniaki, kluski, mleko i jego pochodne były podstawą każdej kuchni. Na stronie MRiRW o polewce czytamy;

 

 

Polewka to staropolska nazwa zupy. Podstawą takiej zupy często było kwaśne mleko, maślanka lub serwatka – produkty mleczne dostępne w gospodarstwie, często będące produktami ubocznymi wyrabiania masła lub twarogu. Maślankę zagotować. Zrobić zawiesinę z  mąki i  wody, dodać do gotującej się maślanki. Po zagotowaniu wlać śmietanę z żółtkiem, posolić i okrasić boczkiem przetopionym z cebulą. Ziemniaki ugotować oddzielnie, uformowane w kulki zalać polewką lub podawać oddzielnie w „dwojaczkach”.

 

Zapraszam na białą polewkę.  🙂

 

 

Biała polewka – przepis

1 l maślanki

250 mil słodkiej śmietany

1 łyżka mąki

100 g boczku

1 cebula

1 łyżeczka warzywnej przyprawy do zup

sól i pieprz do smaku

 

Biała polewka - przepis

Biała polewka – przepis

 

 

Biała polewka jak zrobić

 Kto lubi zawiesiste zupy dodaje jak wyżej podane mąkę i żółtko, fani lżejszych potrwa zostają przy maślance i śmietanie.

 

Maślankę podgrzewamy w garnku i co chwilę mieszamy, gdy dostaje temperatury zaczyna się ścinać i chodzi  o to aby te grudki rozbijać. Gdy zacznie się gotować dodajemy śmietanę, przyprawy i gotujemy minutę.

 

Kto dodaje przypraw do zup, należy uważać z solą, polewka jest dość kwaśna i nie lubi zbyt dużej ilości soli. Najlepiej sobie spróbować i stopniowo doprawić. 

 

Biała polewka - przepis

Biała polewka – przepis

 

 

Podajemy z gotowanymi, tłuczonymi ziemniakami, okraszone boczkiem i podsmażoną cebulką lub jak wcześniej wspomniałam zrumienioną bułką tartą. Ja oczywiście najbardziej lubię drugi wariant. Ta bułka tak cudownie chrupie i tworzy z zupą niepowtarzalny tandem. 😊

 

O dziwo, każda Osoba  która  próbuje potrawy jest zaskoczony smakiem. Najczęściej pada stwierdzenie…pachnie jak żurek…jakie to fajne kwaśne. 

 

     Kiedyś napisał do mnie  Pan Jarek, opisał pewną zupę, którą zajadał w czasie wakacji u babci mieszkającej w Myszkowie. Pisał o zupie jakby była najlepszą potrawą świata, ale to właśnie mają do siebie wspomnienia. Smaki, piękno, dobro urastają do gigantycznych rozmiarów. Po krótkiej wymianie informacji, wiedziałam, że chodzi o nic innego jak białą polewkę. Z tego miejsca Pana Jarka gorąco pozdrawiam. 🙂

 

Smacznego 😊

Inne potrawy regionalne —-> TU

Biała polewka - przepis

Biała polewka – przepis

 

Zobacz również

2 komentarze

  • Julka 2 kwietnia 2021 at 13:30

    Też pamiętam ten smak z dzieciństwa 🙂 tyle ze u nas w okolicach Sieradza zalewano nią na talerzu pokruszony twaróg z plasterkiem masełka. No i ziemniaki do tego……….smak nie do opisania.

    • Ela Dziurkowska 6 kwietnia 2021 at 20:23

      Każdy region, ba każda rodzina miała, ma swój ulubiony przepis i sekretny dodatek. 🙂

    Zostaw komentarz