Kluski Obiad Ziemniaki

Kluski żelazne łyżką kładzione

13 stycznia 2021
Kluski żelazne

 

Kluski ziemniaczane łyżką kładzione

    Pyszne kluski żelazne vel stalowe. Mój ulubiony przepis na szybkie ziemniaczane kluski  łyżką kładzione ze skwarkami i cebulką. Kluski żelazne znane także jako; kluski szare, kluski stalowe, kluski tarte, a czasem też kluski kudłate. Te kluski ziemniaczane mogą być ciemne, ciemno szare lub całkiem jasne. To zależy czy damy mniej czy więcej surowych ziemniaków.

Jak zrobić kluski żelazne łyżką kładzione

Z czym podawać kluski żelazne? W moim rodzinnym domu nie robiło się klusek żelaznych. Pszenne kluski  łyżką kładzione były często, ale żelazne czy stalowe nigdy. Pierwszy raz z kluskami żelaznymi spotkałam się w domu teściów. Teściowa robiła kluski szare, bo tak je nazywała i gotowała na mleku.

Kluski ziemniaczane podawane z mlekiem to była dla mnie nowość, ale lubiłam je. I choć było to ponad 20 lat temu, a Teściowej nie ma już 3 lata to wciąż mam przed oczami jej obraz. Stoi przy kuchni węglowej, co chwilę macza dłoń w zimnej wodzie i z ciasta ziemniaczanego odrywa porcje ciasta i rzuca na gotujące się mleko szare kluski. I choć robiła to na oko, często z kimś rozmawiając te jej żelazne kluseczki były jak z szablonu, identyczne. 

 Szare kluski kładzione

Moja dzisiejsza propozycja to kluski żelazne łyżką kładzione ze skwarkami i cebulką. Jak zrobić kluski żelazne, kluski stalowe czy kluski szare? Czym się takie kluski ziemniaczane od siebie różnią, czy tylko nazwą? Z czym podawać ziemniaczane kluski żelazne? Skwarki, podsmażona cebula to nie wszystko. Można je podać z twarogiem, sosem, lub tak jak ja z surówką z kiszonej kapusty i okrasą. A u Ciebie jak się mówi na kluski żelazne? Z czym się podaje ziemniaczane kluski stalowe?

Zapraszam na przepis 🙂

 

 

 

Kluski żelazne łyżką kładzione

Kluski żelazne łyżką kładzione

 

Kluski ziemniaczane łyżką kładzione przepis

1 kg ziemniaków

5 – 7 łyżek mąki pszennej

1 jajko

sól i woda do gotowania

Oraz:

kawałek wędzonego boczku 

1 cebula

 

 

Kluski żelazne łyżką kładzione

Kluski żelazne

 

Kluski żelazne łyżką kładzione jak zrobić

Ziemniaki obieramy, połowę gotujemy do miękkości, a drugą ścieramy na tarce jak na placki ziemniaczane. Następnie odciskamy z wody, płyn odstawiamy aby skrobia osiadła na dno.  Proporcje można zmienić, jeśli większość ziemniaków będzie tarta, kluski wyjdą ciemniejsze i bardziej kosmate. Odwrotnie będą jasne i gładkie. 

Jeszcze ciepłe ziemniaki przeciskamy przez praskę lub dokładnie rozgniatamy tłuczkiem. Do ciepłych dodajemy odciśnięte starte ziemniaki, jajko, połowę mąki oraz skrobię z płynu. Ilość mąki zależy od ziemniaków i stopnia ich odciśnięcia, jeśli są bardziej mączne i suche tej mąki zabiorą mniej. Ciasto powinno być dość stabilne. 

W szerokim garnku gotujemy około 2,5 l wody z płaską łyżką soli. Przykręcamy palnik aby woda lekko mrugała. Łyżkę maczamy w wodzie i nabieramy niewielkie porcje ciasta i wkładamy do wody. I tak aż do wyczerpania masy. 

Po około 5 – 6 minutach od wypłynięcia na wierzch można odcedzać.

Odsączone z wody podajemy ze skwarkami z boczku i podsmażoną cebulką, oraz z surówką z kiszonej kapusty ===> PRZEPIS 

Smacznego 😊

 

Polecam także; ruskie w 20 minut, prażuchy, leniwe łyżką kładzione

 

Kluski żelazne łyżką kładzione

Kluski żelazne łyżką kładzione

 

 

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz