Kluski

Kluski żelazne łyżką kładzione

13 stycznia 2021
Kluski żelazne

 

Szare kluski  łyżką kładzione

    Pyszne kluski żelazne vel stalowe. Mój ulubiony przepis na szybkie ziemniaczane kluski  łyżką kładzione ze skwarkami i cebulką. Kluski żelazne znane także jako; kluski szare, kluski stalowe, kluski tarte, a czasem też kluski kudłate. Te kluski ziemniaczane mogą być ciemne, ciemno szare lub całkiem jasne. To zależy czy damy mniej czy więcej surowych ziemniaków.

Jak zrobić kluski żelazne łyżką kładzione

Z czym podawać kluski żelazne? W moim rodzinnym domu nie robiło się klusek żelaznych. Pszenne kluski  łyżką kładzione były często, ale żelazne czy stalowe nigdy. Pierwszy raz z kluskami żelaznymi spotkałam się w domu teściów. Teściowa robiła kluski szare, bo tak je nazywała i gotowała na mleku.

Kluski ziemniaczane podawane z mlekiem to była dla mnie nowość, ale lubiłam je. I choć było to ponad 20 lat temu, a Teściowej nie ma już 3 lata to wciąż mam przed oczami jej obraz. Stoi przy kuchni węglowej, co chwilę macza dłoń w zimnej wodzie i z ciasta ziemniaczanego odrywa porcje ciasta i rzuca na gotujące się mleko szare kluski. I choć robiła to na oko, często z kimś rozmawiając te jej żelazne kluseczki były jak z szablonu, identyczne. 

 Szare kluski kładzione

Moja dzisiejsza propozycja to kluski żelazne łyżką kładzione ze skwarkami i cebulką. Jak zrobić kluski żelazne, kluski stalowe czy kluski szare? Czym się takie kluski ziemniaczane od siebie różnią, czy tylko nazwą? Z czym podawać ziemniaczane kluski żelazne? Skwarki, podsmażona cebula to nie wszystko. Można je podać z twarogiem, sosem, lub tak jak ja z surówką z kiszonej kapusty i okrasą. A u Ciebie jak się mówi na kluski żelazne? Z czym się podaje ziemniaczane kluski stalowe?

Zapraszam na przepis 🙂

 

 

 

szare kluski ziemniaczane kładzione z boczkiem

szare kluski ziemniaczane kładzione z boczkiem

 

Kluski ziemniaczane łyżką kładzione przepis

1 kg ziemniaków

5 – 7 łyżek mąki pszennej

1 jajko

sól i woda do gotowania

Oraz:

kawałek wędzonego boczku 

1 cebula

 

 

szare kluski ziemniaczane kładzione z boczkiem

szare kluski ziemniaczane kładzione z boczkiem

 

Kluski żelazne łyżką kładzione jak zrobić

Ziemniaki obieramy, połowę gotujemy do miękkości, a drugą ścieramy na tarce jak na placki ziemniaczane. Następnie odciskamy z wody, płyn odstawiamy aby skrobia osiadła na dno.  Proporcje można zmienić, jeśli większość ziemniaków będzie tarta, kluski wyjdą ciemniejsze i bardziej kosmate. Odwrotnie będą jasne i gładkie. 

Jeszcze ciepłe ziemniaki przeciskamy przez praskę lub dokładnie rozgniatamy tłuczkiem. Do ciepłych dodajemy odciśnięte starte ziemniaki, jajko, połowę mąki oraz skrobię z płynu. Ilość mąki zależy od ziemniaków i stopnia ich odciśnięcia, jeśli są bardziej mączne i suche tej mąki zabiorą mniej. Ciasto powinno być dość stabilne. 

W szerokim garnku gotujemy około 2,5 l wody z płaską łyżką soli. Przykręcamy palnik aby woda lekko mrugała. Łyżkę maczamy w wodzie i nabieramy niewielkie porcje ciasta i wkładamy do wody. I tak aż do wyczerpania masy. 

Po około 5 – 6 minutach od wypłynięcia na wierzch można odcedzać.

Odsączone z wody podajemy ze skwarkami z boczku i podsmażoną cebulką, oraz z surówką z kiszonej kapusty ===> PRZEPIS 

Smacznego 😊

 

Polecam także; ruskie w 20 minut, prażuchy, leniwe łyżką kładzione

 

szare kluski ziemniaczane kładzione z boczkiem

szare kluski ziemniaczane kładzione z boczkiem

 

 

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz