Kluski Ziemniaki

Kluski szare

11 maja 2020
kluski  szare

Szare kluski ziemniaczane 

Tradycyjne kluski  szare ziemniaczane, które spotkamy w wielu regionach Polski, pod różnymi nazwami: czarne ( czorne Śląsk), tarte, szare, stalowe, żelazne lub kładzione. Są doskonałym, szybkim pomysłem na wykorzystanie ziemniaków z wczorajszego obiadu.  Są to prawdziwe szare kluski przepis Babci na  ciemne spłaszczone, a nie okrągłe kluseczki. Szare kluski z surowych i gotowanych ziemniaków. Tanie proste danie bezglutenowe i bez jajka.

Szare kluski śląskie

Jak nazwa wskazuje kluski szare mają być szare a nie białe czy jasne. W mojej rodzinie nigdy nie dodawano do masy jajka, była to też potrawa bezglutenowa. Zostałam wierna tej tradycji i uważam ją za najsmaczniejszą i najszybszą. Dzięki temu, że ciasto nie zawiera jajka, kluski są bardziej przyjemne  w smaku, a po ponownym podgrzaniu ( odsmażeniu) wracają do pierwotnej konsystencji. Polecam!  🙂

 

Kluski szare

Kluski szare

 

 

Prawdziwe kluski szare przepis

0,5 kg gotowanych ziemniaków

0,5 kg ziemniaków surowych

3 – 4 łyżki mąki ziemniaczanej

kawałek słoniny

Kluski szare

Kluski szare

Jak zrobić szare kluski z surowych ziemniaków

Gotowane ziemniaki przeciskamy przez praskę, surowe ścieramy na tarce o drobnych oczkach.

Surowe odsączamy na sicie, dodatkowo można mocno odciskać porcje masy  w dłoniach. Płyn zostawiamy aby się ustał, a skrobia osiadła na spodzie. Po kilku minutach taki płyn delikatnie zlewamy, a to co osiadło na spodzie dodajemy do ziemniaków.

Oba rodzaje ziemniaków i skrobię wyrabiamy na jednolitą masę. Jeżeli jest dość rzadka dodajemy łyżkę, dwie ( w zależności od potrzeb) mąki.

Formujemy niewielkie kluseczki, które lekko spłaszczamy.

Gotujemy bardzo wolno w osolonej wodzie 5 – 7 minut.

Kluski podajemy ze skwarkami, podsmażoną cebulką, w niektórych regionach z surówką z kiszonej kapusty.

Mając już ugotowane ziemniaki to naprawdę szybka potrawa, wystarczy zetrzeć ziemniaki i wyrobić masę. Niektórzy takie kluski gotują na mleku i podają lekko słodzoną wersję. Czym większa ilość surowych ziemniaków, tym kluski będą ciemniejsze.

O prostszej i szybszej wersji tej potrawy pisałam —-  >  TU

Żelazne kluski

Kluski szare

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz