Kluski

Kluski łyżką kładzione

25 lipca 2022
Kluski łyżką kładzione

Kluski łyżką kładzione z jajkiem

Mięciutkie puszyste kluski łyżką kładzione na wytrawnie lub na słodko. Kluski kładzione gotowane na wodzie znakomity dodatek do zup lub mięs. Szybkie pszenne kluseczki  gotowane na wodzie lub na mleku. Jak się robi kluski łyżką kładzione ?  Kluseczki można przygotować z samej mąki pszennej lub z dodatkiem mąki ziemniaczanej. Łyżką kładzione kluski na wodzie czy na mleku?  Są to proste pszenne kluseczki z jajkiem do mięsa, sosów czy zup. Kluski na wodzie do dań wytrawnych, potrawy na słodko będą lepiej smakować na mleku.  Ile wody do klusek kładzionych?

Z czym podawać kluski kładzione 

Kluski łyżką kładzione jaka mąka? Wszystko zależy jakie kluski kładzione chcemy przygotować. Czy będą to szare kluski kładzione tzn. kluski ziemniaczane, czy leniwe kluseczki czy też kluseczki pszenne. Dziś będziemy robić kluski kładzione z mąki pszennej z jajkiem i wodą.  Kluski kładzione łyżką, a może kluski rzucane, jak zrobić? Dziś skupimy się na kluskach pszennych, które można podać do sosu jak i do zupy. Jak długo gotować kluski kładzione?

Zapraszam 🙂

 

Kluski łyżką kładzione

Kluski łyżką kładzione

 

 

 

Kluski łyżką kładzione przepis

mąka pszenna uniwersalna 1 szklanka

jajko 1 duże lub 2 mniejsze

sól 1/3 łyżeczki

woda gazowana około 1/2 szklanki

Oraz

woda 2 litry

sól 1 łyżeczka

opcjonalnie 2 łyżki oleju

 

 

Kluski łyżką kładzione

Kluski łyżką kładzione

 

 

 

Jak się robi kluski łyżką kładzione 

Szklanka standard 250 ml.

Do miseczki wbij jajko lub jajka w zależności od wielkości, dodaj sól i dokładnie rozbij widelcem.

Następnie dodaj połowę wody gazowanej ponownie wymieszaj, dodawaj stopniowo mąkę i mieszaj ciasto aż się mąka wchłonie. Możesz też zrobić na zwykłej wodzie, ale wtedy nie będą takie mięciutkie. Pamiętaj czym więcej w wodzie gazu tym kluseczki będą bardziej puszyste.

 

 

 

Gdy ciasto robi się zbyt twarde dodaj odrobinę wody. Masa powinna być gładka i jednolita, bez widocznej suchej mąki.

W szerokim garnku zagotuj wodę z dodatkiem soli, jeżeli chcesz możesz dodać odrobinę oleju do gotującej się wody. Kluseczki będą wtedy ładne lśniące i nie będą się sklejać.

Łyżeczkę zamocz w gotującej się wodzie, nabierz pół łyżeczki ciasta i wkładaj do wody zanurzając za każdym razem łyżeczkę w wodzie. Jeżeli kluseczki się ładnie ścinają i nie rozpływają w wodzie tzn. konsystencja ciasta jest dobra. W przeciwnym razie dodaj łyżkę mąki.

Postępuj tak, aż do wyczerpania  ciasta, gotuj wolno kluseczki około 2 – 3 minut od wypłynięcia na wierzch.

Jak się robi kluski rzucane? Przygotowane ciasto wyłóż na płytki talerz lub deskę do krojenia. I za pomocą noża albo łyżki spychaj niewielkie porcje ciasta do wrzątku.

Które kluski lepsze, łyżką kładzione czy rzucane? Ciasto to samo, kluseczki różnią się tylko kształtem. Moim skromnym zdaniem łyżką kładzione, szybciej się robi i mniej brudzenia naczyń.

Ugotowane kluseczki wyjmij łyżką cedzakową i podawaj jak lubisz. U mnie z jajkiem sadzonym i pomidorem, typowo szybki, letni obiad.

Jeżeli lubisz kluski i kluseczki polecam kluski ryżowe bezglutenowe które można także kłaść łyżką, stary przepis na  fuszer ( prażucha ziemniaczana) czy też kluski z makiem.

Smacznego 😊

 

 

Kluski łyżką kładzione

Kluski łyżką kładzione

 

 

Z czym podawać kluski kładzione? Najprostszy wariant to ze skwarkami, ze skwarkami i cebulką. Sos pieczarkowy, karkówka w sosie własnym także doskonale będą pasować do klusek łyżką kładzionych.

Kluski kładzione na słodko, zupa jagodowa znakomicie się sprawdzi. Kluski łyżką kładzione przepis prosty i szybki, poza pszennymi kluskami można zrobić kluski ziemniaczane. Do najpopularniejszych należą szare kluski vel kluski żelazne.  I na koniec dla wszystkich fanów klusek i kluseczek kluski ruskie. Do miłego 👋

 

 

Kluski łyżką kładzione

Kluski łyżką kładzione

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz