Bez mięsa Kluski Obiady

Kluski leniwe – najlepsze

16 września 2020

 

Najlepsze leniwe
 
     Kluski leniwe prosty przepis. Najlepsze leniwe  kluski jakie jadłam będąc już nastolatką były w domu mojej koleżanki. Wcześniej jadłam te kluski leniwe vel pierogi pod różną postacią, ale Pani Stasia robiła najlepsze. Niby klasyczne, a jednak smakowały jakoś inaczej, lepiej.
Leniwe kluski 
To był zdecydowanie mój smak, lekko słodkie, sprężyste. Inne niż tradycyjne z mąką. Czy leniwe kluski  z ziemniakami to te same kluski leniwe co z samym twarogiem? Powszechnie utarło się, że tak. Jednak nie do końca. Stare źródła donoszą, że leniwe kluski inaczej pierogi to nic innego jak mąka, twaróg i jajka. Leniwe kluski z ziemniakami to niestety ”ewolucja”.
 
Po latach spotkałam Panią Stasię i zaczęłyśmy sobie wspominać. Widziałam jak jej się łza w oku zakręciła gdy powiedziałam…Pani  leniwe  kluski były najlepsze pod słońcem, ich smak pamiętam do dziś. I wtedy zapytałam o przepis. Teraz już go znam, nie muszę improwizować. 😊
Zapraszam na przepis!

Kluski leniwe – przepis

 
200 g twarogu
1 jajko
1 łyżka cukru waniliowego
szczypta soli
3 – 4 łyżki manny
1 czubata łyżka budyniu lub mąki ziemniaczanej
 
 
Najlepsze leniwe
 
 
 

Kluski leniwe –  wykonanie

 
Porcja na +- 1 osobę bardziej głodną. 😋
 
Twaróg ( może być kostka, może być z wiadra) rozgniatamy widelcem z cukrem, solą i jajkiem. Kto woli wersję na słono, pomija cukier.
 
Gdy jajko się wchłonie dodajemy mannę, skrobię i dokładnie mieszamy. Odstawiamy na 15 minut. Jeśli twaróg należał do bardziej rzadkich należy dać więcej skrobi.
 
 
Najlepsze leniwe
 
 
Z gotowym ciastem postępujemy tak jak w tym przepisie ( KLIK) bez brudzenia kuchni i rąk. Albo tradycyjnie podsypujemy mąką, tworzymy wałek i kroimy na niewielkie leniwe kluski.
Ja zdecydowanie wolę pierwszy sposób, szybciej i mniej zmywania. 
 
Gotujemy wolno w lekko osolonej wodzie 4 – 5 minut od wypłynięcia. 
 
Podajemy ze zrumienioną na maśle bułką, albo śmietaną na słodko.
Smacznego 😊
 
Inne pomysły na kluski i kluseczki ——> TU
Najlepsze leniwe

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz