Kluski

Przecieraki ziemniaczane z boczkiem

6 września 2021
kluski ziemniaczane z boczkiem - przecieraki ziemniaczane

 

Przecieraki ziemniaczane

 

Przecieraki, przycieraki wyjątkowo proste i smaczne kluseczki ziemniaczane.  Poznaj prosty sposób i zrób kluski jak u Babci, przy użyciu pokrywki. Kolejne pyszne danie  kuchni regionalnej.  Kluseczki przecierane ,jak większość potrwa z ziemniaków wywodzą się z kuchni ludzi ubogich.  Ziemniaki na obiad, wcale nie muszą być gotowane. Można łatwo i szybko przygotować pyszne kluski rzucane  przecieraki z boczkiem lub serem.  Przecieraki ziemniaczane jak zrobić?

Przecieraki kluski 

Aby przygotować przecieraki potrzebujemy tylko trzech składników ziemniaki, mąka i jajko.  Ciasto na kluseczki z tartych ziemniaków wykonuje się podobnie jak to do smażenia placków ziemniaczanych. Ilość mąki jest ruchoma, nie ma żelaznej zasady ile dodać mąki do klusek. Jakie ziemniaki najlepsze  na kluski? Wszystko zależy od gatunku ziemniaków, temat ten poruszałam na Blogu we wpisie Kluski śląskie przepis.  Tak jak w przypadku każdych klusek ziemniaczanych najlepsze są ziemniaki odmian mącznych.

Przecieraki ziemniaczane z czym podawać

Kluski przecieraki z czym jeść?  Najbardziej oryginalne to przecieraki z  maślanką lub zsiadłym mlekiem. Następne w kolejce są przecieraki z twarogiem, boczkiem. Jednak obserwując moich czytelników stwierdzam, że najczęściej przecieraki ziemniaczane są podawane ze skwarkami i kiszoną kapustą. Przecieraki kluski jak zrobić?  Polecam przepis na przecieraki ziemniaczane z boczkiem.

 

Zapraszam na przepis🙂

 

 

Przecieraki ziemniaczane

 

 

 

Przecieraki ziemniaczane przepis

ziemniaki  mączne 1 kg

jajko 1 sztuka

mąka pszenna

woda 2 litry

sól 1 płaska łyżka

boczek 100 g

 

 

Przecieraki ziemniaczane

 

 

 

Przecieraki ziemniaczane jak zrobić

 

Obrane ziemniaki zetrzyj na tarce jak na placki ziemniaczane.

 

Ułóż masę na sicie i zostaw na kilka minut aby do miski  spłynął nadmiar wody. Jeżeli Ci się śpieszy przełóż starte ziemniaki na czystą ściereczkę lub gazę i odciśnij do miski, płyn zostaw aby skrobia osiadła na spodzie.

 

W garnku zagotuj wodę, dodaj łyżkę soli.

 

 

 

 

Przełóż ziemniaki do miski, dodaj jajko, skrobię jaka wytrąciła się z soku z ziemniaków i mąkę pszenną. I teraz zacznie się najtrudniejsza część przepisu.  Każde ziemniaki zabiorą mąki inną ilość. Czym bardziej mączne będą jej potrzebować mniej.  Dodawaj stopniowo po 2 łyżki i mieszaj.  Ciasto ma być gęstsze niż na placki ziemniaczane.

Ciasto ma być takie aby później nie spłynęło z pokrywki czy talerzyka.

 

Zrób próbę jednej kluseczki. Wrzuć porcję ciasta na wrzącą ( mrugającą lekko ) wodę i jeżeli się nie rozpadnie tzn. konsystencja odpowiednia. Można gotować przecieraki.

 

 

 

 

Nakładaj na pokrywkę, talerzyk, deskę do krojenia niewielkie porcje ciasta, maczaj łyżeczkę w garnku i spychaj ciasto wprost do mrugającej wody.  Gotuj najlepiej partiami, po 4 – 5 minutach gotowania wyjmuj łyżką cedzakową.

 

Podawaj okraszone wytopionym boczkiem, albo zrumienioną cebulką jeżeli chcesz wersję bezmięsną. Kolor klusek zależy od gatunku ziemniaków i ilości dodanej mąki pszennej. Zamieniając część mąki pszennej na ziemniaczaną kluski będą ciemniejsze.

Zamiast spychać kluski z talerze czy pokrywki, możesz je łyżeczką kłaść wprost do garnka, efekt będzie ten sam.

 

Wejdź i zobacz: szybkie kluski ze śliwkami, kluski leniwe, niemieckie kluski 

 

Smacznego 😊

 

Redakcja dietamojapasja.com

 

 

Przecieraki ziemniaczane

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz