Fit przepisy Bezmięsne Zupy

Chłodnik litewski przepis

24 maja 2023
Chłodnik litewski przepis

 

Prosty przepis chłodnik litewski 

   Prawdziwy chłodnik litewski przepis, tradycyjna fit, wegetariańska  zupa z gotowanej botwinki.  Jak zrobić dobry chłodnik litewski z jajkiem? Chłodnik na maślance, na jogurcie lub chłodnik na zsiadłym mleku.  Podawany także z warzywami, kwaśną śmietaną, zsiadłym mlekiem lub jogurtem  zawsze na zimno. Bo chłodnik to nie jest zupa na upalne dni.  Idealna zupa na lato, do której tęsknię całą zimę. Jak zrobić samemu tradycyjny chłodnik litewski? Chłodnik historyczny, znany i lubiany dawniej i dziś. Jak zrobić dobry chłodnik  z botwiny z jajkiem?

Przepis na chłodnik z buraków lub z botwiny 

Chłodnik  podaje się z rzodkiewką, ogórkami, jajkiem, koprem, szczypiorkiem i innymi ziołami.  Przepis na domowy chłodnik z buraków jest prosty. Chłodnik to lekka, letnia warzywna zupa  wegetariańska z dużą porcją warzyw czyli błonnika.  Aby przygotować pyszny chłodnik wystarczą dobrej jakości, świeże warzywa i coś do zabielenia.  Pyszna fit zupa o pięknym kolorze na upalne dni. Pomysł na obiad bez mięsa?  Obiad na upalne dni. Pyszny chłodnik z botwinki sprawdzi się idealnie.

Chłodnik litewski Pan Tadeusz

Litewski chłodnik  ma także swoje miejsce nie tylko w kuchni, ale i literaturze. Bolesław Brus  i ”Lalka”. 

Wokulskibez najmniejszego apetytuzjadł kilka łyżek chłodniku, zapił portwejnem, potem spróbował polędwicy i zapił ją piwem.

 

A także Adam Mickiewicz  i ” Pan Tadeusz” 

Goście weszli w porządku i stanęli kołem;
Podkomorzy najwyższe brał miejsce za stołem;
Z wieku mu i z urzędu ten zaszczyt należy,
Idąc kłaniał się damom, starcom i młodzieży.
Przy nim stał Kwestarz, Sędzia tuż przy Bernardynie,
Bernardyn zmówił krótki pacierz po łacinie;
Mężczyznom dano wódkę; wtenczas wszyscy siedli
I chołodziec litewski milcząc żwawo jedli.

 

Zapraszam na chłodnik litewski przepis 🙂

 

 

Chłodnik litewski z jajkiem

Chłodnik litewski z jajkiem

 

 

Chłodnik litewski przepis 

Składniki:

pęczek botwinki

woda 0,5 l

marchew 1 sztuka

pietruszka 1 sztuka

seler 1/4 korzenia

szczypiorek 0,5 pęczka

koperek 0,5 pęczka

ogórki gruntowe 4 sztuki

rzodkiewka 6 – 7 sztuk

gęsty naturalny jogurt 250 ml

maślanka 400 – 500 ml

sok z cytryny  2 łyżki

cukier 1 łyżeczka

 sól 1 płaska łyżeczka 

jajka 3 sztuki

 

 

 

prosty przepis na chłodnik z buraka

prosty przepis na chłodnik z buraka

 

 

Jak zrobić pyszny chłodnik litewski z jajkiem

Jak przygotować chłodnik litewski z botwinki. Jeżeli nie masz swojej botwiny w ogródku i korzystasz tej w handlu wybieraj ładne świeże pęczki, nigdy tych zwiędniętych i przyschniętych.

Warzywa obierz, pokrój na mniejsze kawałki, zalej wodą i gotuj do miękkości. Możesz pominąć ten etap i zrobić szybszy wariant chłodnika, gotując od razu buraczki w wodzie.

Czyste liście botwinki odetnij od buraczków. Buraczki pokrój w cienkie paski, liście z łodygami posiekaj.

 

 

Chłodnik z botwiny

Chłodnik z botwiny

 

 

Z wywaru wyjmij warzywa.  Dodaj sok z cytryny, sól i cukier oraz  buraczki. Gotuj aż będą al dente. Chyba że wolisz miękkie buraczki gotuj do miękkości. Dodaj łodygi i liście botwinki, gotuj 3 – 4 minuty aby lekko zmiękły.

Nie polecam długiego gotowania liści, zrobią się takie rozpaćkane i brzydkie.

I teraz UWAGA! Jeżeli lubisz chłodnik rzadszy odstaw garnek do ostygnięcia.  Jeżeli wolisz zupy bardziej kremowe wyłów do dużej miski same buraczki i liście z łodygami.

 

 

Chłodnik litewski przepis

Chłodnik litewski przepis

 

 

Czyste ogórki razem ze skórką pokrój  w kostkę, posól ( jak na mizerię) i odstaw na kilka minut.

Pokrój szczypiorek i koperek.   Jajka ugotuj na twardo, obierz i przekrój na połówki.  Jogurt wymieszaj z maślanką, teraz to będzie dużo łatwiejsze niż później z warzywami.

Do botwinki ( z wodą lub bez) dodaj ogórki z solą, koperek, szczypiorek oraz maślankę wymieszaną z jogurtem. Dokładnie wymieszaj.  Dopraw do smaku solą, pieprzem jak chcesz, tak aby  Ci smakowało.

Podawaj z ugotowanym jajkiem.

Jeżeli chłodnik przygotowujesz z wyprzedzeniem i będziesz go przetrzymywać w lodówce, nie dodawaj szczypiorku i koperku.  Przygotuj go, ale dodaj do chłodnika na chwilę przed podaniem. Dodany wcześniej zdominuje mocno potrawę, a sam nabierze mało atrakcyjnego wyglądu i posmaku.

 

ZOBACZ koniecznie : botwinka, najlepsze buraczki do obiadu,

 

Smacznego 😊

 

 

 

Chłodnik litewski z jajkiem

Chłodnik litewski z jajkiem

 

 

Chłodnik z buraków

Przepis na chłodnik z botwinki jest bardzo stary. I choć mówi się, że to polski przepis na chłodnik, to jednak swoje korzenie ma w kuchni litewskiej. Już za czasów Jagiellonów. W XIV w kuchnia staropolska przenikała na Litwę, a litewska do Korony. I tak chłodnik z ogórkiem i rzodkiewką przetrwał do dziś jako chłodnik litewski.  Kiedyś chłodnik gotowano na szyjach rakowych, wywarze mięsnym, albo rybnym. Dziś się tego raczej nie praktykuje, chłodnik litewski to zupa całkowicie wegetariańska. Najbardziej zupa na zimno była popularna na dawnej Sejeńszczyźnie ( Podlasie) , zamieszkałej przez ludność litewską. I tam jest też wpisana na listę na listę produktów  tradycyjnych MRiRW .

Chłodnik z botwiny 

O chłodniku z botwiny pisały historyczne autorytety kulinarne jak Lucyna Ćwierczakiewiczowa, Maria Ochorowicz – Monatowa  i Wincenta Zawadzka.  Według Wincenty chłodnik przygotowywało się na rosole z gotowanego szczawiu lub botwiny. Podawało z zielonym  koprem i śmietaną .  Lucyna zalecała zakwaszanie – zagęszczanie żurem ( mąką z zakwasu). Zaś Maria w swoich przepisach nie polecała rosołu, a wywar z warzyw i śmietanę łączyć z zsiadłym mlekiem.  A więc jak widać dwa wieki temu już były rozbieżności w gotowaniu chłodnika litewskiego.

Zobacz również

2 komentarze

  • Królowa Karo 12 czerwca 2021 at 09:38

    Uwielbiam! To najlepszy z chłodników 🙂

    • Ela Dziurkowska 12 czerwca 2021 at 17:45

      Osobiście długo nie lubiłam, ale na szczęście dorosłam do chłodnika po litewsku i bardzo dobrze. 😊

    Zostaw komentarz