Bób masłem czosnkiem i koperkiem
Jak przyrządzić bób aby cieszyć się jego smakiem i właściwościami? Bób z czosnkiem i koperkiem to najprostszy przepis na pyszny i aromatyczny bób z patelni. Oczywiście nie zgodzą się ze mną miłośnicy bobu z bułką tartą lub bobu z masłem. Tak jeden jak i drugi ma tyle zwolenników co i przeciwników. Już wiosną można spotkać w handlu młody bób, a cały rok bób mrożony. Jak ugotować bób z koperkiem?
Jak ugotować bób
Młody świeży bób czy mrożony gotuje się bardzo krótko, jest on miękki i delikatny. Długie gotowanie bobu spowoduje że będzie bardzo miękki i mało apetyczny, do tego woda wypłucze z bobu co najlepsze. Bób stary, suchy należy jak każdą fasolę namoczyć i dopiero gotować. Jak smakuje bób? To coś pomiędzy fasolą duży Jaś, a zielona fasolka szparagowa. To moje odczucie smakowe, pewnie Ty będziesz go inaczej odbierać, ale masz już jakiś obraz. Sam ugotowany bób nie jest zbyt atrakcyjny w smaku, dlatego gotowany bób z koperkiem lub koperkiem i czosnkiem zyskuje na atrakcyjności smakowej. Jak ugotować bób z koperkiem i masłem?
Zapraszam na przepis 🙂
Bób z czosnkiem i koperkiem przepis
bób 0,5 kg
masło 2 łyżki
czosnek 2 ząbki
młody koperek 3 gałązki
sól 1 płaska łyżka
Bób z masłem, czosnkiem i koperkiem jak zrobić
Z koperku oberwij gałązki, łodygi pójdą do gotowania bobu.
Bób jak gotować
W garnku zagotuj 2 litry wody, gdy woda zacznie wrzeć dodaj sól i łodygi koperku. Wsyp bób i wolno gotuj około 7 – 8 minut. Po 5 minutach spróbuj czy bób jest miękki tzn. czy jego konsystencja Ci odpowiada, jedni wolą miękki drudzy twardszy taki na ząb. A są jeszcze tacy którzy jedzą bób na surowo, a więc bez obaw.
Jeżeli chcesz możesz dodać płaską łyżeczkę cukru do gotowania bobu. Nie zaszkodzi, a czy pomoże? Nie wiem, ja nie daję. Jest tyle faktów i mitów na ten temat, które wzajemnie się wykluczają, że zrób jak uważasz.
Ugotowany bób przelej na sito i zahartuj zimną wodą. Bób możesz obrać ze skórki, wystarczy lekko naciąć lub rozerwać paznokciami jeden koniec, a nasiono samo wyskoczy. Możesz też bobu nie obierać, tu zdania też są podzielone. Choć moim zdaniem w bobie jak w każdym ziarnie, najwięcej właściwości, błonnika jest w osłonce. A więc tu też masz prawo wyboru. Oczywiście jeżeli bób będą jadły małe dzieci lub osoby mające problem z gryzieniem lepiej skórkę usunąć. A co z nią zrobić opowiem później.
Na patelni rozpuść masło, dodaj przeciśnięty prze praskę lub drobno pokrojony czosnek i minutę – dwie razem podsmaż. Wrzuć odcedzony bób ( obrany lub nieobrany), chwilę razem podgrzewaj mieszając aby się ładnie obtoczył w maśle z czosnkiem. Na koniec posyp koperkiem, zdejmuj z gazu, wymieszaj jeszcze raz i gotowe.
Taki bób z czosnkiem czy koperkiem smakuje całkiem inaczej niż sam z wody. Bób z patelni możesz przygotować na wiele sposobów. Dla fanów bardziej wyrafinowanych smaków polecam tak samo przygotowany bób, ale zamiast koperku i czosnku można dodać chili i przed podaniem posypać parmezanem lub innym twardym serem.
Co zrobić ze skórkami z bobu i jak zrobić zupę przeczytasz we wpisie zupa z bobu. A zupka jest pyszna i wbrew temu co się może wydawać bardzo sycąca. A więcej o gotowaniu bobu przeczytasz TU.
Smacznego 😊
Z czym jeść bób? Bób tak samo jak fasolka szparagowa znakomicie smakuje z patelni z prostymi dodatkami. Znam osoby które jedzą bób z bułką tartą i dla nich nie ma lepszego połączenia.
Lato, wakacje to czas kiedy mamy moc takich przysmaków jak fasolka, ogórki, pomidory, cukinia czy bób. Nie będę ukrywać że jestem zakochana w warzywach. I choć są dostępne także zimą, to nigdy później tak nie smakują jak teraz latem. Dlatego zachęcam do wypróbowania kilku moich przepisów.
Zupa z fasoli szparagowej, paluszki z cukinii , cukinia z mięsem i ryżem. Do miłego 👋
Brak komentarzy