Kotlety Bezmięsne Boże Narodzenie

Ciaperkotlety – kotlety z kapustą i ziemniakami

28 listopada 2023
kotlety z kapustą i ziemniakami

Kotlety z ciapkapusty 

Dziś pomysł na obiad bez mięsa, kotlety z kapustą i ziemniakami, czyli drugie życie dla ciapkapusta. Ciaperkotlety to nie tylko pomysł na tani obiad, ale także co zrobić z gotowanych ziemniaków z poprzedniego dnia. Kotlety bezmięsne nie tylko dla wegetarian, to także postne kotlety. Czas przedświąteczny w odróżnieniu do karnawału to pora kiedy my Polacy częściej sięgamy po bezmięsne dania. Moim zdaniem kotlety ziemniaczane z kapustą są tak pyszne, że można je robić o każdej porze roku.

Kotlety ziemniaczane z kapustą kiszoną 

Czy kotlety z ziemniaków i kapusty to fuczki? Tu zdania są podzielone, jedni mówią że placki z kapusty to fuczki, drudzy że to ziemniaki z kapustą. Jak jest naprawdę? Nie wiem, wiem  jedno że ”problem” ostatnio przyjął szerszy zasięg i co niektórzy mówią, że to ukraińskie placki. I tu się nie zgadzam. Sentyment, sentymentem, ale są granica. 😉 Ze wschodu przenosimy się na zachód i polecam placki z ciapkapusty.

Zapraszam na przepis 🙂

 

Kotlety ziemniaczane z kapustą kiszoną

Kotlety ziemniaczane z kapustą kiszoną

 

Kotlety z kapustą i ziemniakami przepis

gotowane ziemniaki 1 kg

kapusta kiszona 0,5 kg

cebula 1 sztuka

czosnek 2 ząbki

liście laurowe 2 sztuki

ziele angielskie 3 kulki

majeranek 1 łyżka

jajko 2 sztuki

mąka ziemniaczana 1 łyżka z brzuszkiem

mąka pszenna 2 łyżki z brzuszkiem

bułka tarta

olej lub masło klarowane do smażenia

 

Ciaperkotlety

Ciaperkotlety

 

 

Jak zrobić kotlety ziemniaczane z ciapkapusty 

Ciapkapusta to danie kuchni śląskiej, a co za tym idzie ma też niemieckie korzenie. Przygotowanie kapusty do tej potrawy zależy z jakiego regionu śląska się wywodzi. Jedni dodają surową kiszoną kapustę do gorących ugotowanych ziemniaków, inni obgotowaną lub podsmażoną.  W swoim dorosłym życiu próbowałam obu wariantów i uważam, że z kapustą obgotowaną lub podsmażoną danie smakuje dużo lepiej. Jednak to tylko moje subiektywne zdanie.

Na te kotlety z ziemniaków i kapusty jest kilka wariantów. Jeżeli gotujesz ciapkapustę  ( PRZEPIS ) możesz jej przygotować więcej i następnego dnia zrobić z niej kotlety.  Druga opcja masz ziemniaki z wczorajszego dnia i co dalej? Oraz trzeci wariant przygotowujesz wszystko od podstaw na świeżo.

Ugotowane ziemniaki czy to świeże czy z poprzedniego dnia należy przecisnąć przez praskę, albo dokładnie ubić tłuczkiem.

W garnku zagotuj wodę ( tyle aby przykryło kapustę), dodaj do wrzątku kapustę, pokrojoną cebulę, ziele angielskie, liść laurowy, płaska łyżeczka soli. Gotuj aż kapusta będzie prawie miękka, tak na ząb.

Przełóż kapustę na sito, aby odsączyć z wody, wyjmij liść laurowy i ziele angielskie.

Zimną kapustę dodaj do  ziemniaków, czosnek przeciśnij przez praskę. Dopraw masę solą, pieprzem i roztartym w dłoniach majerankiem. Jeżeli lubisz kminek, dodaj także kminku do smaku.

Dodaj jajka, obie mąki i szybko wyrób na jednolitą masę. Pamiętaj, nie wyrabiaj zbyt długo, ponieważ masa będzie się robić coraz rzadsza i będzie potrzebować więcej mąki.

Jeżeli masz ciapkapustę z poprzedniego dnia, dodajesz tylko jajka, mąki i wyrabiasz. Potrawa jest doprawiona, a więc ciaperkotlety prawie gotowe, trzeba tylko usmażyć.

 

Kotlety bezmięsne

Kotlety bezmięsne

 

Z ciasta formuj niewielkie ciaperkotlety obtaczaj w bułce tartej i smaż na niewielkiej ilości tłuszczu na złoty kolor.  Z doświadczenia wiem, że lepiej smażyć, obracać te mniejsze kotleciki i takie polecam robić.

Takie kotlety w wersji bezmięsnej śmiało mogą być daniem wigilijnym. W wielu regionach Polski, kotlety ziemniaczane są tradycyjną potrawą na świątecznym stole.

Kotlety bezmięsne możesz podawać z surówką z kiszonej kapusty, z surówką z marchewki i jabłka czy z inną swoją ulubioną. Świetnie się także sprawdzi sos pieczarkowy czy grzybowy.

Z innych potraw bezmięsnych wejdź i zobacz: kluski po żydowsku czyli kluski z kapusty, kapusta z grochem oraz cukinia z pieczarkami.

Smacznego 😊

 

Kotlety bezmięsne

Kotlety bezmięsne

 

Kuchnia regionalna to skarbnica nie tylko super przepisów, ale i skarbnica mądrości. Kiedyś w odróżnieniu do dziś, gospodynie musiały same wymyślać co zrobić obiad z tego co akurat mam. Dziś odpalasz internet, spisujesz listę i idziesz do sklepu. To ogromny komfort, ale i podcinanie skrzydeł naszej  kreatywności.

W przeciwieństwie do nowoczesnej kuchni, stare przepisy są łatwe, szybkie i tanie. Na co dzień nikt nie miał czasu bawić się w wynalazki, albo gotowało się raz na kilka dni, albo dania były, że tak to ujmę wielu możliwości.  Nic się nie marnowało, od małego ludzie wyrastali w przekonaniu, że wyrzucić chleb to grzech. Dziś, kosze są pełne nie tylko chleba, ale i wszelakiej żywności, a tak nie powinno być.

Dlatego gorąco zachęcam do wykorzystywania na maksa tego czego gorąco zachęcam. A to kilka podpowiedzi na przepisy  z odzysku: co zrobić z resztek pieczywa, ziemniaków itp. Jak zrobić grzanki czosnkowe ze starszego pieczywa czy słodką zapiekankę z chałki. Do miłego 👋

 

Kotlety z ciapkapusty

Kotlety z ciapkapusty

 

Kotlety z ciapkapusty

Kotlety z ciapkapusty

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz