Kluski Porady Ziemniaki

Kopytka przepis podstawowy

22 września 2021
kopytka z sosem posypane szczypiorkiem - kopytka przepis

Kopytka przepis

Sprawdzony przepis na kopytka tradycyjne. Dziecinnie prosty przepis na kopytka ziemniaczane krok po kroku. Jak się robi kopytka? Jakie ziemniaki najlepsze są na kopytka? Jak zrobić kopytka aby nie były twarde?  Każdy chce poznać super przepis na kopytka, a jeszcze lepiej aby to były kopytka jak u Mamy albo u Babci. Dziś przybliżę Wam mój ulubiony  przepis na kopytka ziemniaczane.  Jak ugotować kopytka , co to są szagówki?  Przepis na szagówki jest tak samo prosty jak na kopytka. Kluski szagówki to poznańskie kopytka.

Kopytka dlaczego się rozpadają podczas gotowania? Dlaczego kopytka są twarde? Postaram się odpowiedzieć na te i kilka innych pytań.

Kopytka jak zrobić

Aby zrobić smaczne kopytka  musimy przestrzegać kilki prostych, ale bardzo istotnych zasad.

 

  1.  Najlepsze na kopytka są ziemniaki z poprzedniego dnia. Takie ziemniaki są mocno odparowane, a nawet podeschnięte. Dlatego warto dzień wcześniej sobie zaplanować robienie kopytek. Ugotować więcej ziemniaków i zostawić je bez przykrycia na zewnątrz.
  2. Ziemniaków na kopytka nie miksujemy, nie blendujemy. Najlepsza jest praska, przetarcie przez sito, albo zmieleni w maszynce.
  3.  Kopytka jakie proporcje, stosunek ziemniaków do mąki pszennej 4 : 1.
  4.  Ciasto na kopytka wyrabiamy krótko, a nawet bardzo krótko.
  5. Do formowania i krojenia kopytek, blat posypujemy mąką ziemniaczaną ( cienko).
  6.  Wrzucamy na wrzątek, gotujemy bardzo wolno, podobnie jak weki. Nigdy pod przykryciem!

 

Kopytka przepis

Mamy różne rodzaje kopytek.  Najbardziej popularne są kopytka ziemniaczane. To kopytka tradycyjne, z ziemniaków, mąki pszennej i jajka o tym przepisie można powiedzieć, że to przepis podstawowy na kopytka.  Są także kopytka z serem, kopytka dyniowe czy szpinakowe.  Wszystkie przepisy na kopytka są dobre, każde wychodzą smaczne, ale najlepsze, najbardziej popularne są kopytka tradycyjne ziemniaczane z mąką pszenną.  Moja propozycja to przepis na kopytka bez mąki ziemniaczanej.

Kopytka jak mrozić

Kopytka ziemniaczane jak każde domowe kluski najlepiej mrozić po ugotowaniu.  Aby się ładnie przechowywały i później pozostały fajne po ponownym przygotowaniu dodajemy do wody podczas pierwszego gotowania łyżkę masła. Masło zostawi na kopytkach coś w rodzaju osłony, dzięki czemu nie będą do siebie przywierać.

 

Zapraszam na przepis 🙂

 

 

kopytka z sosem posypane szczypiorkiem - kopytka przepis

 

 

Kopytka przepis 

ziemniaki 1 kg

mąka pszenna uniwersalna 250 g

jajko 1 sztuka

woda 3 l

sól 1 czubata łyżka

masło 1 łyżka opcjonalnie

 

 

kopytka z sosem posypane szczypiorkiem - kopytka przepis

 

 

Kopytka przepis jak zrobić

 

Na kopytka i wszelkie kluski ziemniaczane najlepsze są odmiany ziemniaków mącznych, zawierających dużo skrobi.

 

Ugotowane ziemniaki przeciśnij przez praskę, zmiel w maszynce lub zaraz po ugotowaniu dokładnie ubij tłuczkiem na gładką masę. Jak wcześniej napisałam aby kopytka się ładnie gotowały i nie rozpadały najlepsze są ziemniaki z poprzedniego dnia. Mocno odparowane i lekko podeschnięte.

 

Przeciśnięte ziemniaki  włóż do miski, dodaj jajko, mąkę i szybko zarób ciasto.  Jeżeli ziemniaki są wyjątkowo mączne, nie dodawaj całej mąki, zostaw dwie łyżki i  jak zajdzie taka potrzeba dodasz później Jak zrobić kopytka aby nie były twarde?.  Ciasto wyrabiaj krótko, ten rodzaj ciast ma to do siebie, że czym dłużej się je wyrabia tym robi się rzadsza. A jak się robi rzadsze dodaje się więcej mąki i tym sposobem kopytka robią się twarde i gumowate, a Ty popadniesz w błędne koło.

 

Kopytka przepis

 

 

Gdy mąka się wchłonie, prósz delikatnie blat mąką ziemniaczaną. Podziel ciasto na 3 części z każde uformuj walec, a następnie lekko spłaszcz go nożem i pokrój  pod skosem na 3 – 4 cm kopytka.

 

W szerokim garnku zagotuj wodę, dodaj sól i jeżeli chcesz mrozić kluski dodaj łyżkę masła. Zamieszaj wodę wrzucaj po kilka kluseczek i delikatnie mieszaj aby były ” ruchome” ciasto się kopytkach zetnie nie będą przywierać do dna ani się sklejać.

Kopytka gotuj wolno ( woda ma tylko mrugać) bez przykrycia 4 minuty od wypłynięcia.  Kopytka najlepiej wyłowić na talerz łyżką cedzakową.

 

 

 

Kopytka przepis, to nie tylko kształt kluski to także ten niepowtarzalny smak.  I aby go zachować do ciasta nie powinno się dodawać mąki ziemniaczanej. Tak samo jak do klusek śląskich nie dodaje się mąki pszennej.  Oczywiście jeśli ktoś doda nic się nie stanie, tylko smak się lekko zmieni.

 

Wejdź i zobacz: ruskie kluski, kopytka z twarogiem, kluski leniwe 

 

Powodzenia 😊

 

Redakcja dietamojapasja.com

 

 

kopytka z sosem posypane szczypiorkiem - kopytka przepis

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz