Przetwory Śliwki

Śliwki w occie przepis

10 września 2021
Śliwki w occie przepis

 

Śliwki w occie bez pasteryzacji

Jak zrobić dobre  śliwki w occie przepis ?  Od lat robię śliwki w occie w ten sam, prosty i niezawodny sposób.  Kiedyś znalazłam w gazecie przepis na śliwki w occie Babci Agi.  Pani się nad śliwkami w occie zachwycała jakie łatwe do zrobienia i jakie pyszne. Kartka z przepisem na śliwki marynowane powędrowała do segregatora, a ja zrobiłam pyszne i łatwe śliwki w occie bez pasteryzacji. Najsmaczniejsze śliwki w occie jako przekąska lub dodatek do sałatke lub śledzi.

Jak przygotować śliwki węgierki w occie

Sprawdzony przepis krok po kroku na śliwki w occie zalewane kilkakrotnie gorącą marynatą.  Śliwki w occie bez pasteryzacji to ogromna wygoda. Można sobie zimą wyjąć kilka śliwek i ponownie zakręcić słoik, pozostawić śliwki i nic się z nimi nie dzieje. Pyszne śliwki słodko kwaśne w zalewie octowej. Jak zrobić śliwki w occie? Ocet śliwkowy, co z nim zrobić?

Jak się robi śliwki marynowane 

To właśnie śliwki węgierki są idealne do zalewy octowej. Słodkie, pyszne węgierki w octowej marynacie nabierają nowego wymiaru. Śliwki w zalewie octowej bez gotowania przepis sprawdzony i godny polecenia.  Dzięki prostemu zabiegowi węgierki w occie nie pękają, są ładne i kształtne.

Śliwki w occie do czego podawać

Wiele osób mówi, ok zrobię sobie śliwki w occie i co dalej? Do czego śliwki  occie można wykorzystać?  Marynowane w occie owoce mają wiele zastosowań. Znakomicie prezentują się na stole jako zakąska, przekąska. Śledzie ze śliwkami w occie smakują wybornie. Różne sałatki, desery, ciasta tu też można użyć śliwki z  octowej marynaty. Śliwki z octu  znakomicie pasują do dań mięsnych. Pieczenie, rolady, pasztety tu wszędzie się sprawdzą marynowane węgierki. Zalewa octowa do śliwek, do czego ją wykorzystać?  Śliwki w occie przepis łatwy i wypróbowany.

 

Zapraszam na przepis 🙂

 

 

Śliwki w occie przepis 

Śliwki w occie przepis

 

 

 

 Śliwki w occie przepis

śliwki węgierki 2 kg

Zalewa octowa do śliwek

woda 1,5 L

ocet 10% 1,5 szklanki

cukier 400 – 500 g

 

Śliwki w occie przepis

Śliwki w occie przepis

 

 

 

Śliwki w occie przepis jak zrobić 

Szklanka standard 250 ml

Śliwki w occie można wkładać z pestkami lub bez, temat pestek poruszałam już  na Blogu w artykule pt.  Nalewka ze śliwek węgierek. I powtarzam się, każdy robi jak uważa za stosowne, ja robię z pestkami, takie śliwki uważam za smaczniejsze, ładniejsze. Nie rozpadają się trzymają fason i kształt. I jeszcze ten nieszczęsny temat robaczywych śliwek.  Jeżeli masz swoje owoce wiesz, że  w większości owoce robaczywe opadają z drzew.

Jeżeli rwiesz z drzewa wybieraj do marynowania owoce twarde i bez uszkodzeń. Śliwki robaczywe będą mieć takie przeźroczyste ( jakby z kleju) bąbelki na powierzchni i szybko robią się miękkie. Twarda, zwarta śliwka bez uszkodzeń nigdy nie będzie robaczywa.

 

Do marynowania śliwek wybieraj owoce dojrzałe, twarde, bez uszkodzeń i pęknięć. Śliwki umyj i osącz na sicie.

 

Owoce możesz trzymać w jednym dużym słoju lub kilku mniejszych, to bez znaczenia.

 

Każdą śliwkę widelcem lub wykałaczką nakłuj kilka razy, dzięki temu zalewając śliwki gorącą marynatą owoce nie popękają. Osobiście polecam widelec, raz się dziabnie i wystarczy, po co to machać tyle wykałaczką. 😄

 

Owoce wkładaj do słoików ( lub do słoika) mają leżeć sobie luźno bez ugniatania.

 

 

W garnku zagotuj zalewę octową. Jeżeli lubisz możesz dodać kilka goździków lub 0,5 łyżeczki cynamonu. Ja nie dodaję, nie dlatego, że nie lubię. Śliwki z korzennym dodatkiem robią się ”stronnicze”, mają jakiś smak poza śliwkowym i nie do wszystkiego pasują. Czy dodać, czy nie dodać to już Twoja decyzja. pamiętaj jednak, że śliwki w occie przepis jest bez pasteryzacji, a więc śliwki nie mogą być zbyt mało kwaśne.

 

Pozostaw marynatę na około 5 minut, a następnie zalewaj owoce. Rób to ostrożnie aby słój nie pękł, zakręć słoiki i odstaw.

 

Po upływie doby zobaczysz jak zalewa zmieniła kolor. Zlej płyn ponownie do garnka, spróbuj czy nie jest za kwaśne, za słodkie? Ewentualnie dopraw sobie. Znów zagotuj i zalej owoce.  Trzeciego dnia powtórz czynność. A gdy zalewa ostygnie odstaw śliwki w chłodne i ciemne miejsce.

 

Po dwóch tygodniach śliwki nadają się do degustacji.

 

O tym co można zrobić ze śliwkami z octu, jak wykorzystać ocet z zalewy, napiszę niebawem we wspólnym  artykule omawiającym śliwki z nalewki i śliwki z octu.

 

Wejdź i zobacz:  kanie  w zalewie octowejciasto ze śliwkami i budyniem 

 

Smacznego 😊

 

Redakcja dietamojapasja.com

 

Śliwki w occie przepis 

Śliwki w occie przepis

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz