Przetwory

Grzyby marynowane w occie

4 września 2020
Grzyby marynowane w occie

 

Tradycyjne grzyby marynowane 

Prosty przewodnik na grzyby marynowane w occie. Prosty przepis jak marynować grzyby krok po kroku. Nic skomplikowanego bo to grzyby marynowane z przepisu Babci. Bez znaczenia czy gotowane kiedyś na węglu, czy dziś na gazie zawsze wychodzą tak samo pyszne.  Niezawodny sposób na marynowane podgrzybki, maślaki i prawdziwki nie za miękkie, takie lekko twarde na ząb. Jak zrobić grzyby marynowane w occie?  Najpierw trzeba ich nazbierać, a to bardzo ważne, aby być pewnym ich prawdziwości.

Nie ryzykujcie, trujące grzyby są bardzo toksyczne, a powrót do zdrowia po zjedzeniu bywa długi i trudny, a czasem niemożliwy. Najwyższy stopień pewności i możemy robić marynowane grzyby  w occie. Czemu zalewa z grzybów jest ciągnąca? Dlaczego grzyby marynowane robią się białe?  O tym w dalszej części. 

Zalewa octowa do grzybów

Jak zrobić zalewę do  grzybów w occie? Z tego przepisu grzybki wychodzą jasne i pyszne. Są lekko kwaśne, a odrobina słodyczy ( cukru) niweluje octowy posmak.  Od wielu lat trzymam się tego samego zestawu składników i zawsze wychodzą tak samo pyszne.  Leśne grzyby marynowane w occie, to zdecydowanie moje smaki. To też bez wątpienia klasyka naszej kuchni i ulubiony dodatek do „czegoś mocniejszego”. 😉 Świetnie też komponują się pieczonymi mięsami oraz doskonale uzupełniają smak sałatek. Jak zrobić grzyby  w occie? Po jakim czasie można jeść grzyby marynowane w occie? 

Gorąco polecam! 🙂

 

Grzyby marynowane w occie

Grzyby marynowane w occie

 

 

 

Grzyby marynowane w occie przepis 

2,5  szklanki wody

0,5 szklanki octu

3 łyżeczki cukru

1 płaska łyżka soli

10 kulek czarnego pieprzu

1 łyżka gorczycy

Grzyby marynowane w occie

Grzyby marynowane w occie

 

Grzyby marynowane w occie jak zrobić

Czyste grzyby wkładamy na osoloną( płaska łyżka na 2 l wody), lekko gotującą się wodę. Gotujemy  15 minut bardzo wolno,  grzyby są delikatne i łatwo się uszkadzają. Nie gotujemy grzybów zbyt długo, ponieważ będą miękkie i nieapetyczne.

W tym samym czasie przygotowujemy zalewę. Wszystkie składniki doprowadzamy do wrzenia i gotujemy 5 minut. Najlepszą miarą jest próbowanie, aby nam pasowało, smakowało tak pod względem soli, jak i octu.  Zalewa musi być bardziej kwaśna, ponieważ część tej ostrości zbiorą grzyby. Cukier jest aby zabić kwaśny posmak octu.

Grzyby odcedzamy i jeszcze gorące wkładamy do słoików, napełniamy słoiki gorącą zalewą bez przypraw. Grzybów nie może być za dużo, powinny luźno pływać w zalewie. To nam zagwarantuje, że będą ładne jasne i będą się dobrze przechowywać. Jak widać w moim przepisie nie ma liści laurowych, ziela i innych dodatków. Babcia mawiała, grzyb ma smakować grzybem, a nie sklepem zielarskim.  I tego się trzymam.

Mocno zakręcamy słoiki i gotowe. Grzybki jeszcze w gorącej marynacie lekko zmiękną, ale nie będą rozjechane ( za miękkie). Maślaki zachowają swój jasny kolor, będą różowiutkie. Inne te bardziej szlachetne, będą lekko sprężyste i też będą jasne.

To jest przepis na czystego, kwaśnego grzyba bez dodatków. Takiego do sałatki aby nie kłócił się z innymi smakami. Polecam pyszną sałatkę z grzybkami marynowanymi  i grzyby w oleju z cebulą. Zachęcam do przeczytania wpisu jak mrozić grzyby.

Smacznego 😊

Grzyby marynowane w occie

Grzyby marynowane w occie

 

 

Najlepsze grzyby marynowane według tego przepisu są lekko sprężyste twarde i zachowują piękny, jasny kolor. Bardzo mnie odstrasza ciemny kolor niektórych grzybów marynowanych w occie. Nie są one apetycznie i czasem wyglądają jakby ktoś zalał tą marynatą nieumyte, wręcz pokryte piaskiem grzyby.😑 O białku, którego w nich nie powinno być już nawet nie wspomnę. 😏

Biała zawiesina w słoikach z grzybami, to najczęściej efekt zbyt małej ilości octu. Takie grzyby  gdy jest jej mało należy przepłukać w gorącej wodzie i zalać ponownie nową gorącą zalewą.

Marynata w grzybach jest ciągnąca, dlaczego? Dużo grzybów w słoiku, mało octu i nadmierna ilość przypraw. To powoduje nieapetyczną strukturę marynaty. Tu też ta sama rada, wypłukać, zalać czystą i przenieść do piwnicy czy spiżarni.

Oczywiście najważniejsza sprawa: grzyby musimy zbierać w sposób bezpieczny. Sprawdzone rodzaje i bez niepotrzebnego ryzyka. Jeśli nie znamy się dobrze na leśnych okazach, wybierzmy się z osobą, która bardzo dobrze zna grzyby i jest w tej dziedzinie odpowiedzialna. Nie zbierajmy nigdy tych, które wydają się „jadalnymi”, a nie jesteśmy tego w 100 % pewni. Zobacz także : kurki w sosie śmietanowym.

Grzyby marynowane w occie

Grzyby marynowane w occie

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz