Racuchy z jagodami
Puszyste racuchy na kefirze jak u Babci, bez wyrabiania niezwykle smaczne i szybkie w przygotowaniu. Klasyczne racuszki bez drożdży smażone na patelni na niewielkiej ilości tłuszczu. Smakowały i smakują, dawniej i dziś smaczna przekąska dla całej rodziny. Takie przepisy na szybko były i są przepisami codziennymi, te od święta były dopracowane i długo przygotowywane. Racuchy na kefirze z przepisu Babci najczęściej były z z jabłkami lub bez dodatków.
Puszyste placki z jagodami
Babcia gdy smażyła racuchy wydawało się, że u niej te placki same się robią, bez żadnego nadzoru. Nieważne czy były to racuchy na drożdżach czy na sodzie zawsze tak samo pięknie wyrastały i były puszyste. Jednakże to tylko pozory, wszystko było pod pełną kontrolą. Takie szybkie placuszki są idealne na śniadanie, kolację oraz na przekąskę czy poczęstunek. Można zabrać na drugie śniadanie do pracy lub do szkoły. Jest jedna zasada o której nie możesz zapomnieć! Aby soda straciła swój charakterystyczny smak, pamiętaj aby ją dodać do kefiru przed mąką.
Jeżeli masz więcej czasu możesz zrobić bardziej gęste ciasto i wykrawać szklanką kształtne krążki i dopiero smażyć. Jeżeli nie masz czasu zostaw ciasto rzadsze i nakładaj wprost na patelnię łyżką i takie smaż. Będą trochę pokraczne i nierówne, ale równie pyszne. Dziś racuchy na kefirze jak u Babci.
Zapraszam 🙂
Racuchy na kefirze jak u Babci przepis
Składniki
mąka pszenna uniwersalna 2 szklanki
jajko 1 sztuka
kefir 2/3 szklanki
cukier z prawdziwą wanilią 2 łyżki
soda 1/2 łyżeczki
proszek do pieczenia 1 łyżeczka
olej 2 łyżki
Oraz:
mąka do podsypania
jagody 3/4 szklanki
kisiel lub mąka ziemniaczana 1 łyżka z brzuszkiem
cukier puder
tłuszcz do smażenia
Racuchy na kefirze jak u Babci jak zrobić
Szklanka standard 250 ml. Wszystkie składniki na racuchy powinny mieć temperaturę pokojową.
W misce wymieszaj olej, jajko, cukier, proszek, sodę i kefir aż powstanie jednolita masa.
Mąkę przesiej, a następnie dodaj do mokrych składników i krótko wymieszaj. Długie wyrabianie takim specjałom nie służy będą zbite i gumowate. Krótko byle mąka się wchłonęła jak na babeczki. Odstaw ciasto na 20 – 30 minut aby odpoczęło.
Jeżeli chcesz zrobić racuchy z jabłkami obierz jabłka i pokrój w kostkę, albo w krążki. Kostkę dodaj do ciasta przed smażeniem i wymieszaj. Krążki maczaj w cieście i smaż. U mnie będę jagody, kocham te owoce, wszelakie bułki z jagodami, kluski czy zupę jagodową.
Teraz nie ma świeżych jagód, a więc sięgamy po mrożone lub te ze słoiczka. Zamrożone jagody ( około 3/4 szklanki) wysyp do miski, dodaj łyżkę kisielu lub mąki ziemniaczanej i dokładnie wymieszaj. Nie pozwól aby rozmarzły, jagody mają być zmrożone. Te ze słoiczka, odsącz nawet lekko odciśnij i też wymieszaj z łyżka mąki lub kisielu.
Jeżeli chcesz kształtne racuszki okrągłe, posyp blat mąką ( sporo) wyłóż ciasto, posyp mąką od góry bo będzie dość kleiste. Rozwałkuj lub rozklep na grubość około 1 cm, szklanką lub ringiem wytnij krążki. I te racuszki będą bez dodatków.
Układaj na rozgrzanym tłuszczu i smaż bardzo wolno aż się ładnie zrumienią z obu stron. Nie śpiesz się, ciasto na sodzie wolniej wyrasta niż to na drożdżach.
Jeżeli będą to racuchy łyżką kładzione nakładaj na rozgrzany tłuszcz łyżkę ciasta, lekko rozciągnij, na środek daj łyżeczka owoców, przykryj drugą łyżką ciasta. I także wolno smaż aż się racuszki zrumienią. Dla większej pewności że ciasto będzie w środku usmażone, pierwszą stronę możesz smażyć pod przykryciem, po obróceniu dosmażaj już bez.
Jeszcze ciepłe posyp pudrem. Takie racuszki na sodzie mają jedną wadę, najlepiej smakują zaraz po usmażeniu i kilka po, później też się da zjeść, ale tracą na swojej atrakcyjności.
Wejdź zobacz : racuszki z patelni, racuchy ze śliwkami,
Smacznego 😊
Racuchy z jagodami jak smażyć
Racuchy smażyć możemy na dwa sposoby. Na patelni z niewielką ilością tłuszczu, lub na głębokim tłuszczu. Mogą być łyżką kładzione lub wycinane . Racuszki smażone na małej ilości tłuszczu smażą się dłużej, ale na pewno są mniej kaloryczne.
Jeżeli chcesz takie racuszki zrobić bez sody, a z drożdżami suszonymi wystarczy płaska łyżeczka dodana do mokrych składników.
Możesz także zamienić kefir na maślankę lub zsiadłe mleko. Racuszki na drożdżach, czy bez drożdży , które lepsze? Nie ma lepsze czy gorsze, zależy co kto lubi. Mniej słodkie, bardziej słodkie, mocniej spieczone delikatnie zrumienione. Do miłego 👋
2 komentarze
Twoje, wyglądają dużo lepiej niż te babcine (tylko jej nie mów ;))!
Ok, nie powiem 🤐😊