Ołady racuchy drożdżowe
Ołady, cudownie delikatne i mięciutkie racuchy drożdżowe z rzadkiego ciasta, danie kuchni wschodniej. Racuchy są bardzo puszyste i delikatne i łatwe w przygotowaniu, zrób raz, a na pewno będziesz wracać do tego przepisu. Ołady, oładzie pszenne placki z mleka, kefiru lub maślanki, smażone na niewielkiej ilości tłuszczu. Racuchy jak już wspomniałam z rzadkiego ciasta z drożdżami, proszkiem do pieczenia lub na sodzie. I w zależności jaki spulchniacz damy do racuchów takie placki uzyskamy. Drożdżowe racuchy będą pulchne, grube i mięciutkie, placki na sodzie zwane też sodziaki tak samo jak te na proszku będą cienkie i mniej puszyste. Jak zrobić ołady, racuchy drożdżowe z rzadkiego ciasta bez wyrabiania?
Ołady, oładuszki przepis
Wiele razy słyszałam od znajomych z Lwowa, nasze ołady, oładuszki. Gdy poprosiłam o przepis, okazało się, że jest taki sam jak na nasze racuchy z patelni tylko z większą ilością mleka lub maślanki. Mając do wyboru racuszki na sodzie, proszku i drożdżach wybrałam te ostatnie. Rzadkie ciasto drożdżowe to prawdziwe wyzwanie, ale racuchy z takiego ciasta wychodzą genialne. Drożdżowe przysmaki są moją słabością, uwielbiam lekki smak drożdży i tą nadmuchaną, dziurawą strukturę ciasta drożdżowego. A ołady drożdżowe są mega dziurawe. 😋
Jeżeli też lubisz drożdżowe przysmaki polecam przepis na racuszki z jagodami ( mogą być mrożone) i racuchy ze śliwkami oraz te najpopularniejsze racuchy z jabłkami. Ciasto drożdżowe to bardzo kapryśne ciasto, wymaga cierpliwości i spokoju, ciepła i uwagi. Nigdy się nie śpiesz, smażąc drożdżowe przysmaku, zawsze rób próbę pierwszego placka, racucha itd. itp.
Zapraszam na przepis 🙂
Ołady racuchy drożdżowe przepis
mąka pszenna uniwersalna 0,5 kg + na podsypanie
drożdże świeże 25 g
jajko 2 sztuki
mleko 300 ml
olej 2 łyżki
cukier 1 łyżka
wanilia kilka kropli
sól szczypta
spirytus 1 łyżka opcjonalnie
tłuszcz do smażenia
cukier puder
Racuchy drożdżowe jak zrobić
Składniki na oładzie, racuchy drożdżowe powinny mieć temperaturę pokojową.
Mleko ( 250 ml) lekko podgrzej, dodaj cukier i drożdże wymieszaj, odstaw na 15 minut aby zaczęły pracować.
Gdy drożdże wyraźnie się spieniły, dodaj do nich jajko, wanilię i olej, wymieszaj aż powstanie gładka masa.
Do miski przesiej mąkę, dodaj sól i wlej drożdże. Wymieszaj łyżką na tyle aż się mąka wchłonie, na koniec wlej spirytus. Ciasto powinno swobodnie spływać z łyżki, jeżeli nie chce, dodaj jeszcze mleka.
Przykryj ściereczką i odstaw na około godzinę. Ciasto powinno wyrosnąć i przy lekkim poruszeniu opaść. Jeżeli chcesz pominąć alkohol możesz to zrobić, oładzie są smażone na niewielkiej ilości tłuszczu, a więc nie mają co chłonąć. Ten % jest raczej dla mocniejszego wyrastania ciasta, jest ono przez to bardzo, bardzo dziurawe.
Blat lub stolnicę oprósz mąką ( dość mocno) wyłóż ciasto, z wierzchu też posyp mąką i rozklep na placek około 1 cm. Zobaczysz, że ciasto jest rzadkie i nie nadaje się do formowania.
Radełkiem lub nożem do pizzy pokrój ciasto w kostkę, najlepiej taką nieregularną.
Na patelni rozgrzej odrobinę tłuszczu, może to być olej lub smalec. Porcje ciasta ( zachowują się jak żywe ) przenoś przy pomocy szerokiego noża,( łopatki do tortu lub co tam masz ) na rozgrzany tłuszcz. U mnie sprawdziła się plastikowa packa do ciasta. Smaż na średnim ogniu pod przykryciem po 3 minuty z każdej strony. Racuchy mocno wyrastają, Usmażone przełóż na ręczni aby lekko ostygły, jeszcze ciepłe posyp pudrem.
Racuchy drożdżowe idealnie smakują z mlekiem, kakao lub jako zwykła przekąska. Są lekkie i puszyste.
Oładzie na sodzie. Zachęcona pięknymi zdjęciami z wyrośniętymi oładziami w internecie postanowiłam i ja zrobić takie na sodzie . Dałam się nabrać 😕 naiwna, ja naiwna. 😄 Niestety, z rzadkiego ciasta na sodzie wyjdą co najwyżej placki. Pewnie, są sodziaki, które robiłam, ale wtedy ciasto musi być dużo gęstsze aby wyrastało w górę. A racuchy nie są tak pulchne jak te na drożdżach, mają bardziej zbitą strukturę.
Oładzie czy racuchy drożdżowe z rzadkiego ciasta, jak zwał tak zwał, są naprawdę pyszne. Ciasto jest bez wyrabiania, jedyna trudność to to ”ruchliwe” ciasto, ale mam nadzieję, że dacie sobie radę.
Wejdź i zobacz:ciasto drożdżowe , drożdżówka z kruszonką
Smacznego 😊
7 komentarzy
Ołady, racuszki, jakby nie powiedzieć to od zawsze pyszne placuszki. 🙂
Zgadza się, ważne aby smakowało 🙂 choć warto pamiętać o nazwach innych niż tych powszechnie używanych. Czasem to może być niezła zabawa lub lekcja geografii.
Czy to jest napewno 0.5 kg maki ?
Wyszło bardzo gęste, spotkałam się z tym że ktoś podał że 0.5 kg maki to 2 szklanki….a to jest 3 szklanki i 2 łyżki !
Tak, 0,5 kg ma być. Z tymi szklankami i łyżkami różnie bywa, wszystko zależy od typu, jedna waga a w szklankach będzie różnie. Może coś poszło nie tak? Sama kiedyś piekłam drożdżowe z przepisu który znałam na pamięć, a tu bęc nie wyszło, twarde jak skała. Ciasto poszło do kosza, a ja psioczyłam na zły dzień. Dopiero kilka dni później gdy sięgałam po mąkę uświadomiłam sobie, że…zaplanowałam zrobić ciasto z połowy składników i tak odmierzyłam mleko, tłuszcz, jajka, ale mąka poszła na całą porcję. 😅
Mi wyszło niby pyszne ale muszę smażyć na bardzo małym ogniu i długo. Nigdy nie robiłam racuchów, te w środku po długim smażeniu są ok ale te ciasto jest takie rozwalające się tzn. Ciągnie się. Co robić?
Jeżeli to Pani pierwsze racuchy, proszę zrobić stabilniejsze ciasto, dodać więcej mąki. Nie ukrywam, że ciasto jest trudne tzn. jak żywe, ale wolne smażenie sprawia że się szybciej przesmażą – usmażą niż te z twardego ciasta. Dlatego przed smażeniem, warto wypróbować z kawałkiem ciasta aby mieć ocenę jak się zachowuje.
Następnym razem proszę pisać na FB, tam dźwięk mnie przywoła, a tu nie zawsze od ręki zaglądam.
Smażyłam racuszki, skusiłam się tymi dziurami, ciasto naprawdę jak żywe, ale placki pycha!