Porady Grzyby

Jak mrozić grzyby – to musisz wiedzieć

11 września 2020
Jak mrozić grzyby

 

Jak mrozić grzyby – to musisz wiedzieć


   Jak przygotować grzyby do mrożenie? Jak mrozić grzyby, jak suszyć grzyby aby na wigilijnym stole smakowały jak świeżo przyniesione z lasu? Dlaczego kurki są gorzkie? Jak mrozić kurki aby nie były gorzkie? Jak przechowywać grzyby? Czy grzyby są zdrowe? Na te i kilka innych pytań postaram się odpowiedzieć. Aby każdy miłośnik eko produktu mógł się jak najdłużej cieszyć tym pysznym smakiem i cudownym aromatem. Mój dom w sezonie zawsze pachniał grzybami. Suszone, marynowane czy pyszny sos to klasyka.  Jak gotować grzyby?
Jakie są 2 największe błędy w mrożeniu grzybów? Każdy zna grono fachowców znających się na grzybach ”najlepiej na świecie”. Pamiętajmy jednak, że rutyna jest zabójcza – to musisz wiedzieć. Chwila zapomnienia i możemy zapłacić najwyższą cenę. Pokora względem natury, nigdy o niej nie zapominajmy.

Jak mrozić grzyby – to musisz wiedzieć

1. Do mrożenia nadają się wszystkie jadalne grzyby. Tylko kurki i rydze należy wcześniej obgotować, to ze względu na ich naturalną goryczkę, aby się nie utrwaliła. Po rozmrożeniu jest ona już nie do usunięcia, chyba że komuś to nie przeszkadza, może zabieg pominąć.

2. Grzyby mrozimy w tym samym dniu kiedy były zbierane. Dlatego kupowane gdzieś przy drodze z niewiadomego źródła są kiepskim pomysłem na mrożenie. Często takie grzyby są zbierane dzień ( albo i kilka) wcześniej, spryskiwane wodą aby nie traciły na wadze, albo czymś innym aby ich robaki nie polubiły. O tym że są wystawione przy ruchliwych drogach i nasiąkają spalinami i innym paskudztwem nawet nie wspomnę.

3. Grzyby przyniesione do domu sortujemy, które pójdą do mrożenie, które do suszenia, do marynowania czy to ugotowania na obiad. Najlepsze grzyby do mrożenia, to małe osobniki, te większe powinny być twarde. 

To musisz wiedzieć - 7 zasad mrożenia grzybów
4. Rozkładamy na ręczniku lub papierze śniadaniowym i pozwalamy im lekko podeschnąć. Następnie za pomocą pędzelka, czystej gąbki, szmatki, ręcznika papierowego czyścimy. Robimy to delikatnie aby nie uszkodzić. Grzybów przed mrożeniem nie wolno moczyć  w wodze! Jeżeli są silnie zabrudzone, lekkie płukanie pod cienkim strumieniem wody. 
5. To musisz wiedzieć że grzybów do mrożenia nie myjemy, nawet szybka kąpiel pod bieżącą wodą im szkodzi. Grzyb chłonie wodę jak gąbka. Sam jest pełen wody, gdy damy mu dodatkową porcję w czasie mrożenia dodatkowa woda zamieniając się w lód rozsadza grzyba od środka. Dlatego później mamy kapcia a nie pysznego grzyba.

Jak mrozić grzyby?

6.  Jak mrozić grzyby aby były najsmaczniejsze? Czyste, pokrojone na odpowiednie kawałki grzyby wkładamy do woreczków lub pojemników i mrozimy. Dobrze jest do każdej porcji włożyć karteczkę z datą i opisem jakie to grzyby. Jeżeli mrozimy w woreczkach, dobrze jest rozłożyć grzyby na płasko, wtedy więcej nam się zmieści w szufladzie. Układamy porcję na porcji jak książki, mniej zajmują miejsca i łatwiej nad nimi zapanować. Znacie ten ból…gdy się coś wyjmie z szuflady ze spodu, a później reszta nie da się ponownie ułożyć? 😫😅7. I najważniejsze rozmrażanie – gotowanie, to musisz wiedzieć. Ten sposób pochodzi od starego Leśnika z dziada, pradziada. Zamrożone grzyby rzucamy na wrzątek, nigdy ich nie rozmrażamy. Szykujemy potrawę, np. zupę. A więc gotujemy ziemniaki z warzywami, mięsem czym tam chce w niewielkiej ilości wody. A w oddzielnym garnku gotują się grzyby. Po jakiś 15 minutach gdy z nich spadną resztki lasu i piasku, przekładamy grzyby do docelowego garnka i dalej gotujemy. A gdy woda po grzybach się uspokoi ( przestanie gotować) co złe opadnie na dno, możemy sobie dodać do zupy ile nam potrzeba.
Od lat tak robię, grzyby się znakomicie przechowują. W czasie gotowania zapach jest jakbyśmy przed chwilą wrócili z lasu. Grzyby są pyszne, świetnie nie tylko smakują, ale i wyglądają. 
W swojej kuchennej praktyce przerabiałam też blanszowanie – obgotowywanie – solne marynaty. Nigdy więcej! Mrożone w ten sposób nie mają sobie równych!
PS. Do mrożenia na zupę, sos czy farsz najlepiej używać grzybów mieszanych. To ma być bukiet aromatu i smaku, a nie jednostronny kierunek.
O tym jak smażyć kanie, czy moczyć w mleku czy nie możesz przeczytać TU 
Smacznego 😊
Inne rady i porady —–> TU
To musisz wiedzieć - 7 zasad mrożenia grzybów

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz