Przetwory Gruszki

Gruszki w occie

16 września 2021
gruszki marynowane w occie - gruszki w occie

Gruszki w occie

Przepis na gruszki w occie na słodko. Gruszki w zalewie słodko kwaśnej, znakomite jako dodatek do deserów, sałatek i dań mięsnych.  Przepis na gruszki  marynowane jest bardzo prosty, są to gruszki w occie bez gotowania.  Jak zrobić gruszki w occie na słodko to ja wiedziałam, ale napisała do mnie młoda dziewczyna Magda i zapytała o przepis na gruszki takie jak dawniej Babcia robiła.

Hm.. ja wiem, że każdy by chciał się pochwalić, że ma gruszki w occie z przepisu Babci, ale nie ma tak dobrze. Niestety nie wiedziałam czy mój przepis na gruszki marynowane to taki jak kiedyś robiono. Poszperałam w starych przepisach na marynowane owoce i na przetwory z gruszek na zimę.  Tak kuchnie regionalne jak i te zakurzone najstarsze przepisy jeżeli zawierały przepis na gruszki w occie to bardzo skromny, krótka lista, szybkie wykonanie.

Wysłałam Magdzie przepis na gruszki  bez gotowania w zalewie . Czekałam z niecierpliwością na odpowiedź, czy to są właśnie takie gruszki jakie pamięta ze swojego dzieciństwa?  W odpowiedzi przeczytałam TAK! To są gruszki w occie jak u Babci.  Teraz mam i ja gruszki w occie z przepisu Babci Magdy. 😊

 

Zapraszam na przepis 🙂

 

 

Gruszki w occie

 

 

 

 

Gruszki w occie przepis

gruszki 2 kg

ocet 10% 200 ml

cukier  1 szklanka

woda 2, 5 szklanki

goździki

 

 

 

Gruszki w occie

 

 

 

Gruszki w occie jak zrobić

 

Przygotuj składniki na zalewę  zacznij wolno podgrzewać. Pamiętaj aby później po 1 – 2 goździki włożyć do każdego słoika.

 

Gruszki wybierz zbliżonej wielkości i aby tak samo były twarde. Do marynowania w occie nie nadają się miękkie gruszki. Powinny być dojrzałe ale twarde.

 

Obieraj pojedynczo gruszki, krój na ćwiartki, usuwaj gniazda nasienne i wkładaj do garnka z zalewą. Dzięki temu gruszki nie ciemnieją. Wolno niech się podgrzewają, aż Ty obierzesz wszystkie gruszki.

 

 

 

 

Doprowadź owoce do wrzenia, wolno gotuj aż gruszki będą al dente, nie mogą być zbyt miękkie. Spróbuj zalewę, czy nie jest za mało słodka.  Jeżeli wolisz bardziej słodkie, dodaj cukru lub octu jeżeli są za mało kwaśne.

 

Do każdego słoika włóż po 2 goździki, układaj gruszki i zalewaj gorącą marynatą.  Tak przygotowanych gruszek w occie nie trzeba już pasteryzować. Pamiętaj, że do wszystkich przetworów z octem należy używać nowych zakrętek  do słoików.  Zakręć mocno słoiki odstaw do wystygnięcia, przechowuj w chłodnym miejscu z dala od źródła ciepła.

Jeżeli nie chcesz zbyt goździkowego aromaty, tylko zagotuj je w zalewie, nie wkładaj już do słoików.

 

Gruszki znakomicie smakują polane czekoladą, jako dodatek do sałatek zwłaszcza tych z serem pleśniowym. A także same w sobie jak przekąska czy dodatek do mięs.

 

Z przepisu wyszło 6 słoików jak na zdjęciu  ( chyba 330 – 350 ), gruszki układaj luźno nie upychaj ich. Można też zrobić gruszki marynowane z cynamonem, tylko później cynamon może do wielu rzeczy nie pasować.

 

Wejdź i zobacz:  śliwki w occie, ogórki  marynowane, papryka w occie 

 

Smacznego 😊

 

Redakcja dietamojapasja.com

 

gruszki marynowane w occie - gruszki w occie

 

Zobacz również

2 komentarze

  • Reply Monika 16 września 2021 at 13:41

    Kiedyś moja mama dokładnie takie robiła, z goździkiem. Coś pysznego!

    • Reply Ela Dziurkowska 16 września 2021 at 13:59

      To podstawowy przepis, kiedyś ludzie nie robili wynalazków prosto i smacznie.

    Zostaw komentarz