Wieprzowina Przetwory

Smalec z jabłkiem i cebulą

3 listopada 2021
Smalec z jabłkiem i cebulą

Smalec z jabłkiem i cebulą

Przepis na smalec z jabłkiem i cebulą.  Pyszny tradycyjny domowy smalec ze skwarkami, aromatyczny pachnący czosnkiem i majerankiem. Domowy smalec to takie swojskie  jadło, prosty zestaw do którego wiele osób wraca z sentymentem, a smalec z jabłkiem, cebulą i majerankiem to klasyka. Najbardziej cenionym w kuchni jest smalec z gęsi,  stosowany nie tylko w kuchni, ale też medycynie ludowej.  Zaś dla osób liczących kcal jest smalec z fasoli. Jak zrobić smalec ze skwarkami aby były miękkie?

Smalec  z boczku lub smalec z mięsem i słoniną, to najpopularniejsze warianty. Jeżeli chcemy mieć pyszny domowy smalec, powinniśmy zainwestować w składniki dobrej jakości. Słonina, boczek czy mięso na smalec najlepiej kupić w małym lokalnym sklepie, te marketowe  nie zawsze mają wiadome pochodzenie. Domowy smalec z jabłkiem i cebulą jak zrobić?

Domowy smalec

Najczęściej padają zapytania jak zrobić smalec ze słoniny? Przepis na najprostszy domowy smalec ze słoniny, jest bardzo prosty. Jeżeli mamy już dobrą słoninę, ( najlepiej gdy jest przerośnięta mięsem) należy ją dokładnie oczyścić. Słoniny nie myjemy, chyba że jest wyjątkowo brudna, ale takiej w ogóle nie należy brać ze sklepu. Słoninę na domowy smalec należy pokroić w kostkę jednej  wielkości, można też słoninę zmielić w maszynce. Słoninę na smalec wytapiamy wolno na  małym  ogniu.

Smalec domowy jak długo przechowywać

Smalec własnej roboty można przechowywać bardzo długo. Dobrze zrobiony bez dodatków tylko wytopiona słonina i sól może stać ( w chłodnym miejscu)  nawet do pół roku.  A jeżeli oddzielimy od tłuszczu skwarki, można przechowywać jeszcze dłużej. Co innego z domowym smarowidłem, czyli smalec z cebulą, jabłkiem czy innymi dodatkami. Tego aż tak długo przechowywać się nie da. Dlatego najlepiej zrobić i zjeść do 2 tygodni, albo zamrozić.  Przepis na smalec z jabłkiem i cebulą oraz ze  skwarkami.

 

Zapraszam 🙂

 

 

Smalec z jabłkiem i cebulą

 

 

 

Smalec z jabłkiem i cebulą przepis

słonina 1 kg

cebula 2 sztuki

jabłka 2 sztuki

majeranek 1 łyżka

sól 1 płaska łyżeczka

czarny pieprz 1/3 łyżeczki

 

 

 

Smalec z jabłkiem i cebulą

 

 

 

Smalec z jabłkiem i cebulą jak zrobić

 

Czystą słoninę pokrój w drobną kostkę, włóż do rondla lub na patelnię ( o grubym dnie) i wolno podgrzewaj co chwilę mieszając.

 

Jabłka obierz pokrój w drobną kosteczkę, obraną cebulę pokrój w kostkę, dodaj po około  15 minutach do słoniny i dalej razem smaż.  Wolne smażenie powoduje, że skwarki nie będą twarde. Sok z jabłek spowoduje lekkie ”gotowanie” się słoniny.

 

 

 

 

Po kolejnych 15 minutach dodaj sól, pieprz i roztarty w dłoniach majeranek, smaż jeszcze chwilę.  Przełóż smalec do czystych słoików, zostaw aby smalec ostygł. Pamiętaj aby co jakiś czas mieszać, zwłaszcza gdy smalec zaczyna się zsiadać to zapewni równomierne rozkładania się skwarków, cebuli i jabłka w smarowidle.  Jeżeli chcesz możesz lekko zblendować  całość, możesz skwarki pozostawić całe.

 

Aby skwarki były miękkie ( aby dały się rozsmarować)  wytapiaj słoninę bardzo wolno. Jeżeli zaś chcesz dodać mięso najlepiej je podsmażyć na odrobinie tłuszczu ze cebulą, a następnie zmielić i połączyć ze smalcem.

 

Wejdź i zobacz: smalec z mięsem, smalec z fasoli 

 

Smacznego 😊

 

 

Smalec z jabłkiem i cebulą

 

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz