Polecane Pomidory Przetwory

Sałatka z zielonych pomidorów do obiadu

10 sierpnia 2022
Sałatka z zielonych pomidorów do obiadu

Sałatka z zielonych pomidorów z marchewką

Co zrobić z zielonych pomidorów? Najlepsza będzie sałatka z zielonych pomidorów do obiadu z marchewką i cebulą. Zaraza ziemniaczana, zmora wielu działkowiczów i posiadaczy przydomowych ogródków.  Jej pojawienie się daje nam prawo do zerwania nie tylko czerwonych, ale i zielonych owoców. Niski  stopień  choroby, pierwsze oznaki to  sygnał aby zacząć działać i robić sałatkę pomidorową z cebulą, marchewką i innymi warzywami. Sałatka z zielonych pomidorów do obiadu na już oraz  do słoików na później. Sałatka z pomidorów  bez oleju i bez octu.

Zielone pomidory  z marchewką 

Wszyscy dbają aby ich pomidory  nie miały za sucho, ani za mokro.  Chcą mieć swoje piękne,  pyszne, zdrowe  pomidory bez chemii i innych trucizn.  Takie dla zdrowia, dla satysfakcji,  aby później móc  komuś podarować. I nagle przychodzi taki dzień, że piękne krzaki i owoce zamieniają się w szaro bure paskudy. Zielone pomidory smażone, kiszone, marynowane, na słodko lub ostro z chili.  Przepisów na zielone pomidory jest dużo, jednak dziś będzie to  sałatka z zielonych pomidorów do obiadu.

Zapraszam 🙂

 

Sałatka z zielonych pomidorów do obiadu

Sałatka z zielonych pomidorów do obiadu

 

 

Sałatka z zielonych pomidorów do obiadu przepis 

zielone pomidory 1 kg

cebula 1 duża

czerwona papryka 1 sztuka opcjonalnie

marchewka 2 sztuki mniejsze lub 1 duża

Zalewa do sałatki z zielonych pomidorów

woda 1 l

sól 1,5 łyżki

cukier 3 łyżki

Oraz do każdego słoika

czosnek 1 ząbek

liść laurowy

kulki pieprzu 5 sztuk

gorczyca 1/2 łyżeczki

ziele angielskie 2 kulki

 

 

Sałatka z zielonych pomidorów do obiadu

Sałatka z zielonych pomidorów do obiadu

 

 

Jak zrobić sałatka z zielnych pomidorów do obiadu bez octu

Szklanka standard 250 ml.

Do każdego słoika włóż przyprawy, jeżeli są to słoiki mniejsze takie do 0,5 l  daj tyle ile w przepisie. Do większych słoików zwiększ ilość przypraw.

Pomidory pokrój w plasterki, marchew także. Paprykę możesz pokroić w kostkę lub paseczki jak wolisz, cebulę w cienkie piórka.  Wymieszaj warzywa w misce. Paprykę dałam bo akurat była i nie miałam na nią  pomysłu, ale możesz ją pominąć.

Zagotuj składniki na zalewę i zalej nią pomidory z warzywami.  Pozostaw na około 1,5 godziny aby całość puściła sok. W tym czasie delikatnie przemieszaj sałatkę  2 – 3 razy.

Gdy zielone pomidory i towarzysze lekko zmiękną puszczą sok nakładaj do słoików tak do 3/4 wysokości. Nie ubijaj!  Każdy słoik zalej  sokiem z marynatą. Zakręć czystymi nieuszkodzonymi nakrętkami.

Wstaw do garnka z zimną wodą ( na spód daj podkładkę) i pasteryzuj wolno około 8 – 10 minut od momentu zagotowania.  Po wyjęciu w wody postaw słoiki do góry dnem i pozostaw do ostygnięcia.

Sałatka nadaje się do podania po kilku dniach, stopień swoich możliwości osiąga po tygodniu, później już sobie tylko leżakuje. Zbyt krótka pasteryzacja spowoduje, że pomidory zaczną kisnąć i fermentować.

Słoiki z zielonymi pomidorami przenieś do piwnicy czy w inne miejsce i przechowuj jak inne przetwory.

Sałatka nadaje się do jedzenia taka podana wprost ze słoika, możesz odcedzić z zalewy dodać jabłko, majonezu lub inne warzywo i zrobić całkiem coś innego.

Z przetworów zachęcam zobaczyć sos pomidorowy do pizzy lub makaronu,  ogórki w chili  i ogórki w curry 

Powodzenia 😊

 

 

Sałatka z zielonych pomidorów do obiadu

Sałatka z zielonych pomidorów do obiadu

 

 

Zaraza ziemniaczana na pomidorach 

Sałatka z pomidorów do obiadu  na ostro z octem lub bez. Sałatka z zielonych pomidorów bez octu do obiadu z papryką, kapustą, cebulą lub olejem.   Chore pomidory pokryte plamami nie nadają się do niczego, należy się ich jak najszybciej pozbyć. Co zrobić z zielonymi pomidorami gdy są jeszcze zdrowe?  Zielone pomidory można przerobić na słono, kwaśno lub na słodko, możliwości jest wiele.

Czy da się uratować chore pomidory?   Oprysk, solidna dawka chemii pewnie spowolni proces, ale czy o taki pomidory chcemy jeść? Raczej nie. Gdy zauważysz jakieś zmiany na liściach, które postępują lepiej wcześniej ratuj co się da. Jeżeli za późno zerwiesz owoce nawet z dala od krzaka też się zepsują. Czy można zjeść pomidory z zarazą ziemniaczaną? Choroba może się przenosić bardzo szybko dlatego jeżeli robimy jakiś przepis z zielonych pomidorów robimy tylko ze zdrowych i nieuszkodzonych owoców. Każda najmniejsza plamka zabiera mu prawo do dalszej przeróbki. Lepiej wyrzucić kilka czy kilkanaście pomidorów niż wpędzić się w kłopoty.  A leczenie z racji na  grzyby i powrót do zdrowia może potrwać i być kosztowny.  Uważajcie na siebie i do miłego 👋

 

 

Sałatka z zielonych pomidorów do obiadu

Sałatka z zielonych pomidorów do obiadu

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz